درمان زگیل پا و صورت و دست(خانگی،گیاهی)

درمان خانگی زگیل تناسلی,درمان زگیل با سیر,درمان زگیل صورت,درمان زگیل با سرکه سیب,چسب زگیل,درمان زگیل پا,درمان زگیل با شیره انجیر,گیاه ضد زگیل چیست,درمان خانگی زگیل صورت,درمان زگیل با سیر,درمان زگیل با سرکه سیب,چسب زگیل,درمان خانگی زگیل کف پا,فرق زگیل و میخچه,عکس زگیل پا,درمان طبیعی زگیل کف پا,درمان زگیل کف دست,شکل زگیل کف پا,درمان زگیل پا با سیر,تصاویر زگیل پا,درمان زگیل روی پوست سر,اسید سالیسیلیک زگیل

زگیل جوانه یا یجور از غده های  سفت و خشکی است که روی پوست ایجاد می شوند این جوانه ها قابلیت رشد و پخش شدن در سطح پوست را دارند ولی معمولاً ضرری ندارند. زگیل ، طبیعتا همانطور که به وجود آمده، خود به خود نیز از بین می رود.
این تومورهای کوچک خوش خیم پوست در دوران کودکی و بعد از دوره شیرخواری به فراوانی دیده می شوند.
شکل و اندازه زگیل ها متفاوت است. زگیل هایی که بیشتر دیده می شوند برجسته و به شکل گل کلم بوده و در بسیاری موارد روی دست ها به وجود می آیند . زگیل ها ممکن است به صورت پراکنده یا دسته جمعی دیده شوند.
این نوع زگیل ها معمولاً خود به خود از بین می روند. بعضی انواع زگیل شبیه نخ و عده ای مسطح هستند.

زگیل معمولاً به صورت یک برجستگی زبر در پوست ظاهر می شود. این برجستگی ها در بسیاری موارد در انگشتان دست، آرنج، زانو، صورت و فرق سر پدید می آیند. زگیل معمولاً به صورت یک ضایعه برجسته بدون درد کوچک با سطح خشک زبر ظاهر می گردد. روی کف پاها در جائی که زیر فشار است، این جوانه ها به صورت برجستگی دردناک و سفت بروز می کنند. زگیل در مناطق مرطوب بدن نیز دیده می شود.
وقتی زگیل در کف پا پدید می آید دردناک است و به ویژه ناراحت کننده می شود. در این حالت به علت رطوبت و هوای گرم موجود در حمام ها به آسانی از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابد.
بعضی استخرها ی شنا پیش از ورود پاها را از نظر زگیل کنترل می کنند و نمی گذارند بیمار مبتلا وارد استخر شود. در بعضی استخرها هم از جوراب های خاص زگیل استفاده می شود.
زگیل اساساً از طریق آلودگی ویروسی ایجاد می شود. ویروس معمولاً از راه خراش های جزئی در پوست نفوذ می کند. زگیل بدون آنکه قابل پیش بینی باشد مسری است و بیمار ممکن است نقاط دیگر بدن خود را آلوده کند.
به عنوان مثال در صورتی که شخص انگشت دست مبتلا به زگیل خود را بمکد ممکن است آلودگی به لب ها سرایت کند. عفونت ممکن است از یک عضو مبتلا به زگیل به سایر اعضای خانواده انتشار یابد. به نظر می رسد بعضی عوامل سرشتی نیز ریشه این اختلال باشد.
این عوامل به بروز نقص هایی در ایجاد مناسب سطح پوست در بعضی مناطق منتهی می شود. یک نکته جالب توجه مربوط به طب عامه آن است که قدما می گفتند اگر کسی به گربه آب بپاشد دچار زگیل می شود.
نکته مهم آن است که به محض ظهور، زگیل ساده درمان شود در غیر این صورت انتشار خواهد یافت. در درمان این حالت استفاده از اقدامات مربوط به جیره غذایی سودمند است.
در آغاز این کار بیمار باید به مدت ۲یا۳ روز از یک جیره غذایی استفاده نماید که فقط از میوه تشکیل شده است.
در این دوره باید ۳ وعده در روز از میوه های طبیعی و تازه آبدار مانند انگور ، پرتقال، سیب، اناناس، انبه ، گلابی و پاپایا استفاده نشود . برای پاک سازی روده ها در این دوره و پس از آن در صورت لزوم باید تنقیه آب گرم انجام گردد.
بعد از جیره غذایی میوه کامل بیمار باید به تدریج از جیره غذایی کاملاً متعادل خوراکی های طبیعی شامل تخم ها، مغز آجیل، غلات ، میوه و سبزی استفاده نماید. باید در استفاده از میوه تازه و سالاد سبزی خام تاکید شود.
علاوه بر این طی دوره های کوتاهی از جیره غذایی که فقط از میوه تشکیل شده به فواصل ماهانه استفاده شود تا حالت پوست بهبود یابد.
بیمار باید از مصرف چای، قهوه، خوراکی های گوشت دار، آرد سفید ، قند و تمامی فرآورده هائی که از این خوراکی ها ساخته شده پرهیز کند همچنین باید از مصرف غذاهای تصفیه شده ،خوراکی های منجمد و کنسروی و نیز ادویه ، چاشنی و ترشی بپرهیزد.
مشخص شده است که بعضی داروهای خانگی در درمان زگیل سودمنداند. مهمترین این داروها روغن کرچک است. این روغن را باید به آرامی و هر شب روی مناطق مبتلا مالید. این درمان باید چندین ماه ادامه یابد.

یکی دیگر از داروهای با ارزش شیرابه انجیر است این شیرابه را می توان از میوه های تازه و خام انجیر به دست آورد و چند بار در روز روی زگیل زد. این درمان باید به مدت ۲ هفته ادامه یابد.

مشخص شده است که سیب زمینی خام نیز در درمان زگیل سودمند است. باید سیب زمینی را خرد کرد و چند بار در روز به سطح مبتلا مالید. این کار باید حداقل ۲ هفته ادامه یابد که نتایج خوبی به بار خواهد آورد.

پیاز نیز در درمان زگیل با ارزش است اگرچه ممکن است پیاز برای پوست آغالنده باشد ولی گردش خون را تحریک می کند گاهی زگیل با مالیدن یک قطعه پیاز از بین می رود.

گیاه دیگری که در فارسی عنصل نامیده می شود و به هندی پیاز جنگلی نامیده می شود در از بین بردن زگیل سودمند است. گرد پیاز این گیاه را باید روی سطح مبتلا مالید که نتایج شگرفی به بار می آورد.

گیاه گل قاصد یک داروی با ارزش دیگر برای زگیل هاست شیرابه ای که از بریدن انتهای ساقه گل قاصد بدست می آید باید ۲یا۳ بار در روز روی منطقه مبتلا گذاشته شود.

از گل همیشه بهار نیز در درمان زگیل استفاده شده است. می توان افشره برگهای این گیاه را روی زگیل قرار داد. ثابت شده است که شیرابه ساقه دراز بین بردن زگیل دارای اثر سودمند است.

روغن استخراج شده از پوسته بادام هندی بسیار تند و خشک کننده و قرمز کننده است و سودمندی آن در زگیل به اثبات رسیده است. در درمان این حالت این روغن را روی زگیل می گذارند.

ثابت شده است که داروهای دیگری نیز در درمان این حالت سودمند می باشند از جمله می توان افشره میوه پاپایا و آناناس را نام برد و نیز پودر گچ مخلوط شده با آب نیز مؤثر است.

یک درمان فول کلوریک زگیل در ایران به این ترتیب انجام می شود که یک دانه عدس سالم را روی زگیل می مالند و آنرا در گلدان کوچکی می کارند و اعتقاد دارند که با بیرون آمدن گیاه عدس، زگیل از بین می رود.

روشهای دیگر درمان زگیل

آلوورا
آلوورا بارها و بارها ثابت کرده است که برای شرایط مختلف، خواص متعددی دارد و همچنین راه حلی فوق العاده برای سم زدایی از بدن است. اگر درگیر زگیلی هستید که روی صورتتان به وجود آمده، می توانید مقداری از عصاره آن را روی موضع بمالید. فقط کافی است که یک برگ آلوورا را از وسط باز کرده و یک گوش پاک کن یا پنبه را به عصاره درون آن آغشته کنید. سپس پنبه را روی زگیل زده و روی آن را با پانسمان کنید. اگر هر روز این کار را تکرار کنید، زگیل شما خیلی زود کنده خواهد شد.

سرکه سیب
درست مانند روش استفاده از آلوورا، باید مقداری پنبه را در ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب خیس کنید و مستقیما روی زگیل صورتتان بزنید و سپس آن جا را پانسمان کنید. اگر روزهای اول احساس درد کردید یا موضع زگیل ورم کرد نگران نشوید. این کار را هرشب و به مدت حداکثر ۲ هفته انجام دهید. بعد از ۲ هفته حتما با کنده شدن زگیلتان خوشحال خواهید شد.

جوش شیرین
استفاده از جوش شیرین برای زگیل معجزه می کند. ۳ راه وجود دارد که می توانید از جوش شیرین در آن ها استفاده کرده و زگیلتان را از بین ببرید:
آب: کمی جوش شیرین را در آب حل کنید و مرتب آن را روی زگیل تان بمالید تا از بین برود. بگذارید این محلول خودش خشک شود و آن را با حوله یا چیز دیگری خشک نکنید.
روغن: مقداری جوش شیرین را با روغن کرچک مخلوط کنید تا خمیر نسبتا سفتی به دست آید. پس از استعمال روی نقطه مورد نظر روی آن را پانسمان کنید و بگذارید خشک شود. برای تسریع در نتیجه آن، این کار  را چند روز پشت سر هم انجام دهید.
سرکه: ۱ قاشق غذاخوری سرکه سفید را با جوش شیرین ترکیب کنید تا شبیه خمیر شوند. خمی را یک بار صبح و یک بار قبل از خواب روی زگیل استعمال کنید.

موز
یک موز بردارید و پوست آن را دور بیندازید. وسط آن را ببرید و روی زگیل بگذارید. یادتان باشد هر بار پس از گذاشتن مواد روی موضع، دست هایتان را بشویید. آنقدر این کار را انجام دهید تا زگیل از روی صورتتان محو شود.
به عنوان جایزه می توانید از مزه یک موز لذت ببرید.

ریحان
ریحان علاوه بر رایحه خوبی که دارد، درمان کننده فوق العاده ای برای زگیل روی صورت است. تمام چیزی که نیاز دارید مقدار کمی از برگ ریحان (یک چهارم پیمانه)  است. با دقت برگ های ریحان را بشویید و سپس در ظرفی بکوبید تا عصاره آن خارج شود. سپس مواد را مستقیم روی زگیل گذاشته و روی آن را با باند بپوشانید. این کار را هر روز و به مدت ۲-۱ هفته ادامه دهید.

هویج
پس از شستن و کندن پوست هویج، آن را رنده کرده و با کمی روغن زیتون مخلوط کنید تا شبیه خمیر شوند. خمیر را بردارید و روی زگیل بمالید و این پروسه را ۲ بار در روز و به مدت ۳-۲ هفته تکرار کنید. یادتان باشد که این ترکیب باید حداقل ۳۰ دقیقه روی صورتتان بماند.

گل شیر دندان
برای درمان زگیل روی صورت، تنها کافی است که سر گل شیر دندان را بکنید و با دقت شیر آن را خارج کرده و روی زگیلتان بمالید. بعد از آن با یک باند روی موضع را پانسمان کنید. برای تسریع در نتیجه این کار را روزی ۲ بار تکرار کنید.

سیر
برای از بین بردن زگیل روی صورتتان، کمی سیر را خرد کرده و آن را مستقیم روی زگیلتان بمالید. به همین آسانی. راه حل دیگر این است که به طور مرتب ازسیر استفاده کنید تا سیستم ایمنی بدنتان را قوی کنید. این کار نه تنها شما را از زگیل روی صورتتان خلاص می کند بلکه از به وجود آمدن زگیل دیگر هم جلوگیری می کند.

عسل
بدون شک یکی از بهترینن راه حل های خانگی برای زگیل استفاده از عسل مانوکا است. این نوع عسل از مناطقی از نیوزیلند جمع آوری شده و حاوی مقادیر فراوانی از ترکیبات ضد باکتری است. تحقیقات نشان می دهند که با استفاده از عسل مانوکا ارگانیک، زگیل شما به علت نارسایی اکسیژن به آن، از بین می روند. زگیلتان را با ۱ قاشق چایخوری عسل مانوکا بپوشانید. آن را پانسمان کنید و بگذارید ۲۴ ساعت روی آن بماند و این کار را در طول روز تکرار کنید.

سیب زمینی
سیب زمینی را خوب بشویید، تمیز کرده و پوست بکنید و بعد آن را برش برش ببرید. یک برش را بردارید و روی زگیل بمالید. این کا را ۳ بار در روز انجام دهید. اگر وقت دارید، کمی بخوابید تا برش سیب زمینی روی صورتتان بماند. همچنین می توانید سیب زمینی را روی صورتتان گذاشته و روی آن را پانسمان کنید.