عوامل موثر بر حنجره و تار صوتی

درمان تارهای صوتی حنجره,درمان تارهای صوتی آسیب دیده,درمان گیاهی التهاب تارهای صوتی,تقویت تارهای صوتی,درمان فلج شدن تارهای صوتی,درمان حنجره با طب سنتي,آسیب دیدن تارهای صوتی,درمان التهاب حنجره

عوامل متعددی می‌تواند به تار صوتی آسیب برساند و مانع از سخن گفتن فرد شود؛ مشکلی که مانع از انجام دادن بسیاری از فعالیت ها می شود. در صورت بروز مشکلات حنجره‌ای یا صوتی حتماً به یک متخصص گوش،حلق و بینی مراجعه کنید.

استفاده نادرست از صدا
ازآن جا که تارهای صوتی ،عضله است، در صورت استفاده بیش‌ازحد یا نادرست خسته می‌شود. جیغ زدن، خواندن بدون استراحت، صحبت کردن مداوم با تلفن همراه و … می‌تواند به خستگی مفرط تارصوتی و خشن شدن صدا منجرشود. این کارها می‌تواند به بروز مشکلات بیشتری بینجامد که در ادامه ذکر می شود.

ضایعه خوش‌خیم تار صوتی
آسیب دیدن تار صوتی به دلیل استفاده بیش‌ازحد از آن می‌تواند باعث بروز ضایعات یا برجستگی روی تار صوتی شود. شایع‌ترین انواع ضایعات شامل کیست یا پولیپ است. احتمال به وجود آمدن ندول ( توده یا برآمدگی روی غده تیروئید) یا بیماری گره خواننده‌ها نیز وجود دارد. این بیماری از طریق جراحی میکروسکوپی قابل درمان است.

خون‌ریزی تارهای صوتی
هنگام داد زدن و فشار آوردن به تارهای صوتی ، احتمال پارگی رگ‌های خونی تار صوتی وجود دارد.
این مشکل اورژانسی به‌حساب می‌آید و تا زمان رفع خون‌ریزی لازم است تار صوتی استراحت کند. در این موارد مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی ضروری است.

التهاب حاد حنجره
اغلب التهاب حاد حنجره براثر عفونت ویروسی به وجود می‌آید و به متورم شدن تار صوتی منجرمی‌شود. تورم باعث لرزیدن تار صوتی می‌شود و به خشن شدن صدا می انجامد. علاوه بر استراحت دادن به تارهای صوتی باید مصرف مایعات را نیز افزایش دهید.

التهاب مزمن
برخلاف التهاب حنجره که طی چند روز برطرف می‌شود، التهاب مزمن حنجره از بین نمی‌رود یا مکرر رخ می‌دهد. این مشکل دلایل متفاوتی دارد که به مشکلات صوتی منجرمی‌شود ازجمله، عفونت،‌ ریفلاکس و استعمال سیگار.

بیماری ریفلاکس
در این حالت اسید معده به مری و گلو بر می‌گردد و برخی از علایم آن احساس بر آمدگی در گلو است.

ضعیف یا فلج شدن تارهای صوتی
احتمال دارد که اختلالات عصبی مانند ضعف در یکی از تارهای صوتی دلیل بروز مشکلات تارصوتی باشد. گاهی این فلجی طی چند ماه برطرف می‌شود و گاهی اوقات نیز فرد نیاز به عمل جراحی پیدا می‌کند.

سرطان تار صوتی
آیا مدت‌ زمان طولانی است که از خشن شدن صدا رنج می‌برید؟ اگر چنین است بلافاصله به یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید زیرا خشن شدن صدا می‌تواند با سرطان حنجره ارتباط داشته باشد. سرطان حنجره در صورت تشخیص به‌موقع کاملاً قابل‌درمان است.