دلیل کمبود رشد در کودکان

اختلال رشد کودک چیست؟ (درمان و پیشگیری)

بیشتر کودکان در چند سال اول زندگی به طور پیوسته وزن می گیرند و رشد می کنند. اختلال‌ رشد کودک به معنی ناتوانی شیرخوار یا کودک از رشد و نموی طبیعی است. در این حالت قد، وزن و دورسر کودک به اندازه کافی رشد نمی کند. این وضعیت در 1 تا 5 سالگی بیشتر اتفاق می افتد. در این شرایط رشد وزن، قد و دور سر کودک با افزایش سن او تناسب ندارد.

در این کودکان معمولاً مهارت های حرکتی دیرتر از کودکان دیگر ظاهر می شود و همچنین رشد مهارت های ذهنی و اجتماعی از قبیل صحبت کردن، رفتن به توالت و روابط اجتماعی نیز تأخير دارد.

عواملی که می توانند باعث اختلال رشد کودک شوند:

تولد پیش از موعد
وزن کم موقع تولد
تاریخچة ابتلا به عفونت ها
عادت های بد غذایی
فقر
سابقه ابتلا والدین به افسردگی یا سایر اختلالات روانی

این کودکان به تدریج که بزرگ تر می شوند ممکن است علائمی مانند کج خلقی، خستگی، تأخيردر بلوغ، اختلالات یادگیری یا کمبود حالات هیجانی از قبیل لبخند زدن، خندیدن یا ارتباط چشمی را نیز نشان دهند.

با معاینات منظم و به موقع می توان از اختلال رشد کودکان پیشگیری کرد. این معاینات از دوران بارداری مادر شروع می شود و بعد از تولد و در طی دوران کودکی و نوجوانی ادامه دارد. روند رشد وزن، قد و دور سر کودک باید به طور منظم بر روی نمودار رشد رسم شود.

در مواردی که اختلال رشد کودک مشاهده می شود، باید بررسی کامل انجام شود. این بررسی ها شامل، سبک تغذیه و عادات غذایی، سابقه ابتلا به بیماری های عفونی، سایر بیماری ها و … است. وضعیت جسمی و روان شناختی مراقبین کودک نیز باید بررسی شود.

در صورت لزوم تست های تشخیصی از قبیل بررسی سلول های خونی، هورمون های تیروئیدی، سطح کلسیم و ویتامین D خون و …نیز باید درخواست شود. همچنین در این بررسی ها باید مشخص شود آیا مراقبین کودک با برنامه غذایی و نیازهای رشدی کودک آشنا هستند یا خیر.

برنامه درمانی شامل آموزش مراقبین کودک در مورد تغذیه مناسب سن کودک و ارائه برنامه غذایی مناسب نیازهای رشدی کودک است.

در صورتی که علت اختلال رشد بیماری هایی از قبیل عفونت های مزمن، کمبود ویتامین ها یا مشکلات هورمونی مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید باشد، درمان زیر نظر پزشک باید انجام شود.

در صورتی که مراقبین کودک از مشکلات عاطفی و روان شناختی رنج می برند لازم است برای درمان روان شناختی ارجاع داده شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.