فاموتیدین (روش مصرف،خطرات و عوارض،دوز دارو)

فاموتیدین و عوارض و اثرات,فواید فاموتیدین,فاموتیدین یا رانیتیدین,زمان مصرف فاموتیدین,فاموتیدین در بارداری,تداخل دارویی فاموتیدین,رانیتیدین بهتر است یا فاموتیدین
فاموتیدین برای مهار تشرح اسیدمعده برای پیشگیری و درمان زخم های معده و دوازدهه و نیز بیماری پس زنش معده ـ مری تجویز می شود. فاموتیدین یک مسدودکننده گیرنده H2 (هیستامینی نوع دو) است .

چگونگی مصرف فاموتیدین

فاموتیدین را می توان با یا بدون غذا با شکم خالی مصرف کرد. معمولاً روزی یک یا دو نوبت تجویز می شود. مقدار تجویزی بسته به شکل های دارویی (که قدرت های متفاوتی دارند) و علت مصرف فرق می کند.
هیچگاه بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. درمان با فاموتیدین معمولاً حدود ۸ هفته ادامه می یابد، اگرچه علایم شما ممکن است پس از یک یا دو هفته رفع شود. حتی در صورت احساس بهبودی نیز مصرف دارو را دامه دهید. در هفته اول یا دوم اگر بازهم احساس درد داشتید، می توانید از آنتی اسیدها استفاده کنید، البته مشروط به اینکه حداقل یک ساعت بین نوبت دارویی و مصرف آنتی اسید فاصله باشد.
اگر دردتان مجدداً عود کرد پزشکتان را مطلع سازید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی فرا رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

هشدارها و عوارض جانبی فاموتیدین

در صورت بروز هر یک از علایم زیر فاموتیدین را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید: بثورات جلدی ، خس خس سینه ، تنگی نفس ، احساس فشار در قفسه سینه ، گیجی ، ضربان قلب تند یا کند، گلودرد کبودی یا خونریزی غیرعادی . علایم زیر ممکن است رخ دهند ولی فقط در صورت ایجاد مشکل باید گزارش شوند: یبوست ، اسهال ، سرگیحه ، خواب آلودگی ، تهوع یا استفراغ کاهش میل جنسی ، یا تورم پستان ها

موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف فاموتیدین ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به رانیتیدین ، سایمتیدین ، فاموتیدین ، یا نیزاتیدین
بارداری یا شیردهی
مصرف داروهای دیگر، به ویژه کتوکونازول (یک داروی ضد قارچ )، داروهای ضد دیابت (داروهایی که قند خون را پایین می آورند)، ضد انعقادهای خوراکی (رقیق کننده های خون )، داروهای قلبی یا پرفشاری خون (نیفدیپین ، متوپرولول ، پروکاینامید)، فنی توئین (یک داروی ضد صرع )، یا الکل
سابقه یا ابتلا به بیماری کبدی یا کلیوی

هنگام مصرف فاموتیدین توصیه می شود
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بتواند بهبودتان را زیر نظر داشته باشد.
از پزشکتان در مورد خوراکی هایی که باید در برنامه غذایی تان محدود شود راهنمایی بخواهید. مثلاً نوشابه های گازدار، قهوه ، آسپیرین و محصولات تهیه شده از مرکبات ممکن است برای معده شما مضر باشند.
فاموتیدین ممکن است با آزمون های پوستی یا آزمون های اندازه گیری اسید معده تداخل ایجاد کند. دراین مورد با پزشکتان مشورت کنید.
فاموتیدین را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم ، و حرارت مرطوب نگه دارید (در این شرایط فاموتیدین فاسد می شود).
فاموتیدین تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان در توالت بریزید.
هنگام مصرف فاموتیدین نباید الکل بنوشید.
سیگار بکشید. سیگار تأثیر این دارو را کاهش می دهد. سیگار را ترک کنید یا حداقل بعد از آخرین نوبت مصرف فاموتیدین تا پایان روز سیگار نکشید.

اشکال دارویی
Tablet: 20, 40mg
اطلاعات دیگر:
طبقه‌بندی فارماکولوژیک: آنتاگونیست گیرنده H2.
طبقه‌بندی درمانی: ضد زخم گوارشی.
طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده B

ملاحظات اختصاصی
علاوه بر موارد مربوط به تمامی آنتاگونیستهای H2، رعایت موارد زیر نیز توصیه می‌شود:
۱- مصرف بیش از حد هشت هفته فاموتیدین در بیماران مبتلا به زخم دوازدهه بدون عوارض توصیه نمی‌شود.
۲- بعد از مصرف فاموتیدین از طریق لوله بینی : معدی (NG-Tube) لوله باید شسته شود تا از ورود دارو به معده اطمینان حاصل گردد.
۳- آنتیاسیدها را می‌توان به طور همزمان با این دارو تجویز کرد.
۴- به نظر می‌رسد این دارو عوارض جانبی و تداخل دارویی کمتر از سایمتیدین دارد.
۵- دارو باعث گیجی می‌شود که ظرف ۴-۳ روز بعد از قطع آن برطرف می‌گردد. سن بالای ۵۰، نارسایی کبدی یا کلیه از ریسک فاکتورهای این عارضه هستند.
۶- در بیماران با نارسایی کلیه متوسط تا شدید (ClCr < 50 ml/min) با احتیاط مصرف شود. تنظیم دوز لازم است.
نکات قابل توصیه به بیمار
۱- برای حصول اطمینان از بهبود کامل، دارو را طبق دستور مصرف کنید و مصرف آن را حتی بعد از قطع درد ادامه دهید.
۲- دارو را به هنگام خواب مصرف نمایید.
مصرف در سالمندان: این دارو برای سالخوردگان باید با احتیاط تجویز شود، زیرا خطر عوارض جانبی، بخصوص عوارض CNS افزایش می‌یابد .
مصرف در شیردهی: فاموتیدین ممکن است در شیر مادر ترشح شود. این دارو در دوران شیردهی با احتیاط تجویز شود.

عوارض جانبی
اعصاب مرکزی: سردرد، کسالت، سرگیجه، خواب‌آلودگی، اضطراب، افسردگی، تب.
پوست: خشکی، برافروختگی، طاسی منطقه‌ای، آکنه، خارش.
گوش: وزوز گوش.
دستگاه گوارش: خشکی دهان، اسهال، یبوست، تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی، درد معده، طعم غیرمعمول، نفخ.
خون: ترومبوسیتوپنی.
کبد: افزایش غلظت آنزیمهای کبدی.
سایر عوارض: کاهش میل جنسی، درد عضلانی یا مفصلی، واکنش آلرژیک، افزایش ضربان نبض.

مسمومیت و درمان
تظاهرات بالینی: مصرف بیش از حد دارو گزارش نشده است.
درمان: درمان عبارت است از شستشوی معده یا واداشتن بیمار به استفراغ. به دنبال آن ذغال فعال تجویز می‌شود تا از جذب بیشتر جلوگیری کند. در صورت لزوم ، اقدامات علامتی و حمایتی انجام می‌شود. همودیالیز فاموتیدین را از بدن خارج نمی‌کند.