فست فود ساندویچ و پیتزا (خطرات و عوارض)

فست فود و سرطان,مضرات فست فود به زبان انگلیسی,تحقیق در مورد مضرات فست فود,فواید فست فود,مضرات فست فود برای کودکان,عوارض فست فود,تاریخچه فست فود,فست فود چیست,خطرات و مضرات خوردن فست فود،ساندویچ های سرد و گرم و پیتزا،مصرف بیش از اندازه فست فود

منظور از فست فود غذای آماده ای است که معمولاً بدون قاشق، چنگال و بشقاب و عمدتاً به شکل ساندویچی سرو می شود و غذای انگشتی به حساب می آید. این نوع غذاها هرچند ظاهر و طعم جذاب دارند، اما عادت غذایی نادرستی مانند پرخوری، کم تحرکی و سریع غذا خوردن ایجاد می کنند.

انواع غذاهای آماده عبارتند از:

همبرگر، انواع ساندویچ های سوسیس و کالباس، هات داگ، سیب زمینی سرخ شده، مرغ سوخاری، ناگت مرغ، انواع پیتزا و…

چاقی:

اولین مشکل ناشی از مصرف غذاهای حاضری است. اکثر این غذاها برای سلامت انسان مضر است، او را چاق می‌‌کند، و شانس ابتلاء به دیابت و حمله قلبی را به شدت افزایش می‌‌دهد.
به گفته متخصصان انجمن گیاه‌خواران آمریکا، مصرف فست‌فود بیش از یک بار در هفته سبب ایجاد چاقی به خصوص چاقی‌های موضعی در نواحی شکم و پهلوها می‌شود.
براساس تحقیقات این انجمن، بیش از ۸۰ درصد مصرف‌کنندگان دایمی فست‌فود، افرادی چاق تلقی می‌شوند به طوری که به شکلی هماهنگ چاق نیستند و بیشترین تجمع چربی در ناحیه شکم، پهلوها، ران‌ها و باسن آنها است. در عین حال، چربی دور کبدشان را فرا گرفته و خیلی دیر احساس سیری می‌کنند.

افزایش چربی‌های مضر

بیشتر غذاهای حاضری سرخ ‌شده هستند و معمولا هم برای سرخ ‌کردن این غذاها از روغن‌های نباتی جامد استفاده می‌‌کنند. درصد اسیدهای چرب اشباع و ایزومرهای ترانس در این روغن‌ها بالاست. این چربی همان چربی مضری است که می‌تواند در دیواره سرخرگ‌ها رسوب کرده و آنها را مسدود ‌‌کند.

خوردن نوشابه

یکی دیگر از مشکلات این غذاهای حاضری است. نوشابه‌های گازدار در کنار تمام این غذاها عرضه و خورده می‌شود. اسید موجود در نوشابه‌های گازدار موجب فرسایش مینای دندان شده و همچنین قند بالای این محصولات، پوسیدگی دندان ‌ها را تسریع می‌کند.
به علاوه نوشابه‌ها فاقد ارزش غذایی بوده و به خاطر میزان قند بالایشان دارای کالری زیادی هستند که موجب چاقی می‌شوند. فراموش نکنید که نوشابه‌های رژیمی هم به دلیل داشتن قند مصنوعی آسپارتام، اشتهاآور هستند.

کمبود مواد مغذی

غذاهایی که در فست فودها طبخ می‌شوند، دارای ارزش غذایی پایینی از نظر ویتامین و املاح مورد نیاز بدن هستند کمبود ارزش‌های غذایی یکی از مشکلاتی است که کودکان و نوجوانان را در سن رشد تهدید می‌کند.
اگر کودک در سنین پایین از نظر مواد مغذی کمبود داشته باشد، حتماً در دوران نوجوانی نیز دچار این مشکل خواهد بود.کودکان و نوجوانانی که زیاد از این غذاها استفاده می‌کنند دچار کمبود کلسیم و ویتامین «د» هستند.

نمک فراوان و فشار خون

بیشتر غذاهای حاضر در منوی این رستوران‌ها از نظر نمک بسیار بالاتر از حد استاندارد و بهداشتی است.
از طرف دیگر به علت این که ذائقه ایرانی‌ها شور بوده احتمال استفاده از مصرف مواد شور هم در کنار فست فودها وجود دارد که می‌تواند باعث بروز فشار خون در مصرف‌کنندگان شود.

پرخوری

یکی دیگر از مشکلات این غذاهاست. وعده‌های غذایی فست‌ فود از نظر اندازه معمولا بزرگ‌‌تر از یک وعده غذای خانگی است. در نظر داشته باشید که انرژی موجود در این غذاها بسیار بیشتر از یک وعده غذای خانگی در همان حجم است.

شیوع برخی سرطان ها نیز از عوارض مصرف مداوم غذاهای آماده است که به علت ترکیبات نیتریت و نیترانتت ایجاد می شود.

انواع چاشنی ها و سس ها که با غذاهای آماده مصرف می شوند محرک اشتها، ترشح اسید معده حرکات سیستم گوارشی هستند که این موضوع زمینه را برای پرخوری و بروز چاقی فراهم می کند.

در رستوران هایی که غذاهای آماده سرو می شود، غالباً غذاهای از پیش آماده شده و در طول روز گرم نگه داشته می شوند و به همین علت احتمال آلودگی در آن ها افزایش می یابد.

به هنگام سرخ کردن برخی از غذاهای آماده، درجه حرارت غذا به بالاتر از نقطه جوش می رسد و در چنین درجاتی بعضی مواد مغذی موجود در غذا به مقدار زیادی کاهش می یابد و هم چنین هضم این مواد در دستگاه گوارش به علت چربی بالای آن ها مختل می گردد.

نوشابه های گازدار که همراه غذاهای آماده مصرف می شوند. حاوی مواد اسیدی، شیمیایی و قند هستند به همین علت سبب شیوع چاقی و اختلال در هضم و جذب مواد مغذی غذاها در دستگاه گوارش می شوند. هم چنین به دلیل داشتن اسید فسفریک سبب کاهش جذب کلسیم مواد غذایی شده، در ایجاد پوسیدگی دندان و پوکی استخوان نقش دارند. مصرف نوشابه های گازدار در تشدید بیش فعالی کودکان نیز مؤثر است. از طرف دیگر در تهیه نوشابه های گازدار مانند سایر نوشیدنی های صنعتی از مواد افزودنی نگه دارنده استفاده می شود. مصرف مکرر این نوشیدنی ها سبب تجمع این مواد در بدن شده و زمینه ابتلاء به انواع بیماری های مزمن را فراهم می کند. مصرف نوشابه های گازدار در کودکان ایجاد سیری زودرس و بی اشتهایی و در نهایت سوءتغذیه می شود.

 

کالباس و سوئیس متهم ردیف اول اختلال در گوارش :
ترکیبات موجود در سوسیس و کالباس اعم از روغن، ادویه و موادی که علاوه بر گوشت و مرغ به سوسیس و کالباس اضافه می شوند، همگی روی عملکرد دستگاه گوارش تاثیر منفی می گذارند.
 
ابتلا به سرطان :

سوسیس و کالباس حاوی مواد افزودنی و نگه دارنده هستند. این ترکیب ها باعث ایجاد رادیکال های آزاد در بدن می شوند و زمینه ساز ابتلا به سرطان هستند.

افزایش وزن :

این دو خوراکی چربی بالایی دارند. به همین دلیل مصرف آنها باعث اضافه وزن می شود.

زمینه بروز حساسیت :

ادویه و مواد نگهدارنده موجود در این خوراکی ها زمینه ساز ابتلا به حساسیت غذایی است.

خمیر؛دشمن سلیاکی ها سلیاک :
اولین مسئله، آرد گندمی است که خمیر را با آن تهیه می کنند. این آرد به دلیل اینکه حاوی «گلوتن» است، برای افراد مبتلا به سلیاک مثل سم است. بنابراین باید از پیتزا چشم بپوشند. اما غیر از این گروه اصلی، افراد دیگری هم هستند که باید به دلیل وجود همین خمیر، پیتزا را با احتیاط بخورند.

ریفلاکس :

به دلیل مخمر موجود در خمیر پیتزا ممکن است افراد دچار افزایش اسید معده و ریفلاکس شوند. افرادی هم که مبتلا به مشکلات گوارشی هستند باید در مصرف پیتزا احتیاط کنند.

حساسیت به شیر :

اگر در پخت خمیر پیتزا به جای آب از شیر استفاده کرده باشند، افراد مبتلا به حساسیت به لبنیات یا عدم تحمل لاکتوز نباید آن را مصرف کنند.

دشمن فشاری ها حساس به لبنیات :
ممکن است بدن افراد مبتلا به فشارخون به پیتزا واکنش نشان دهد.
 
عدم تحمل لاکتوز :

اگرچه منبع اصلی لاکتوز شیر است، نه پنیر اما پنیر هم حاوی این نوع قند است. بهتر است افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز پیتزای بدون پنیر نوش جان کنند.
 
فشارخون بالا :

پنیر شور است. بنابراین خوردن پنیر در افراد مبتلا به فشارخون بالا باید محدود شود. دیر هضم ها : بعضی افراد دچار مشکل تاخیر در هضم مواد غذایی هستند. این افراد به سختی پنیر پیتزا را هضم می کنند. بنابراین بهتر است پیتزای بدون پنیر بخورند.

قارچ:

دشمن حساسیتی ها حساسیت به قارچ : افراد مبتلا به این مشکل با خوردن قارچ دچار واکنش های حساسیتی می شوند. بنابراین اگر به قارچ حساسیت دارید، حواس تان باشد.اسید اوریک بالا : اگرچه قارچ منبع پروتئینی خوبی است اما مصرف آن به میزان زیاد برای افرادی که اسید اوریک بالا دارند، توصیه نمی شود. بنابراین پیتزای قارچ سفارش ندهید.

۵ – فلفل؛ دشمن پوست و معده زخم معده

افراد مبتلا به زخم معده، ورم معده، ریفلاکس و هر نوع مشکل گوارشی ای مانند آن باید پیتزایی مصرف کنند که فلفل ندارد. چون باعث تحریک معده و افزایش مشکل شان می شود.

حساسیت به فلفل

بعضی افراد به فلفل (از هر نوعی که باشد) حساسیت دارند. بنابراین نباید فلفل مصرف کنند. به این دلیل که کهیر و دیگر عوارض حساسیت زا در انتظارشان خواهد بود.

 پیاز

دشمن معده و ریه جنگ معده و پیاز : افرادی که دچار مشکل گوارشی به ویژه زخم معده هستند، نباید پیاز به ویژه پیاز خام مصرف کنند چون ترکیبات موجود در پیاز به ویژه گوگرد و آلیسین آن باعث تحریک معده و افزایش ترشح اسید معده می شوند. جنگ نفس و پیاز : بهتر است افراد مبتلا به تنگی نفس، کمتر پیاز مصرف کنند. به این دلیل که ترکیبات پیاز که فرار هستند، باعث تحریک دستگاه تنفسی این افراد می شود.

گوشت

دشمن نقرسی ها نقرس : اگر مبتلا به نقرس هستید، مصرف پیتزای گوشتی یا هر نوع پیتزای حاوی این ماده غذایی را فراموش کنید.

چربی بالا

چربی خون تان را اندازه گرفته اید؟ اگر چربی خون تان بالا باشد، خوردن پیتزای گوشت با پیتزاهایی که مقدار کمی هم گوشت قرمز دارند، مناسب نیست. چون اغلب گوشت های مصرفی در پیتزا پرچرب هستند، همین مسئله باعث افزایش چربی خون می شود.

در صورت تمایل زیاد به مصرف غذاهای آماده و برای کاهش مصرف این مواد، تعداد دفعات مصرف را در طول زمان کاهش دهید و تا حد امکان موادغذایی را در شرایط مناسب از نظر نگه داری، نوع روغن مصرفی و با استفاده از مواد اولیه تازه و سالم در منزل تهیه کنید.

برای کاهش اثرات مضر غذاهای آماده، از میوه ها و سبزی های سالم و تازه در کنار غذا استفاده شود. مصرف مقادیر مناسب این مواد می تواند ویتامین های لازم را برای بدن تأمین نموده و اثرات مضر مواد سرطان زایی که با مصرف زیاد غذاهای آماده وارد بدن شده و در بدن انباشته می شود را خنثی کند.

مصرف غذاهای شور و چرب مانند

پنیر پیتزا، چیپس، ترشی جات، خیارشور، انواع سس (کچاب، مایونز و…) و سیب زمینی سرخ کرده که معمولا به همراه غذاهای آماده مصرف می شوند را کاهش دهید.

معمولا غذاهای آماده در حجم زیاد روغن سرخ شده و حاوی چربی زیادی هستند. هم چنین انواع سس ها و پنیر پیتزا مملو از چربی اضافه می باشند. بنابراین ضمن توصیه به عدم استفاده از روغن های جامد، بر استفاده از روغن های مخصوص سرخ کردنی در حجم کم برای موارد سرخ کردن و کاهش مصرف غذاهای چرب تأکید می شود.

نوشابه های گازدار کولا را تا حد امکان از برنامه غذایی حذف کرده یا به حداقل مقدار برسانید. به جای نوشابه های گازدار از آب، دوغ های کم نمک و بدون گاز یا انواع آب میوه استفاده نمایید.

نقش مادران در تهیه موادغذایی سالم و تازه، پرهیز از خریداری انواع ساندویچ های آماده و نوشابه های گازدار و فرهنگ سازی تغذیه مناسب در خانواده اهمیت و ارزش بالایی دارد.

غذاهای آماده، مضر برای کلیه‌ها
به نقل از سایت هلث نیوز،  بیشتر این مواد غذایی سرشار از فسفر، شیرین‌کننده، طعم‌دهنده مصنوعی و نمک است. میزان زیاد فسفر و سدیم موجود در این مواد غذایی به کلیه‌ها آسیب جدی می رساند. به گفته متخصصان فسفریک ماده کانی حیاتی است که به‌عنوان دومین ماده معدنی در بدن انسان یافت می‌شود. تراکم فسفر  برای بیماران مبتلابه  مشکلات مزمن کلیه بسیار مضر است  و آسیب جدی به بدن می رساند و باعث افزایش اندازه غده پاراتیروئید می شود، غده ای که  میزان کلسیم در خون و استخوان را کنترل می‌کند.
برای افزایش دادن کلسیم در خون، بدن کلسیم را از استخوان‌ها جذب می‌کند و درنتیجه به استخوان‌ها آسیب می‌رساند.  سدیم موجود در این‌ مواد غذایی که باعث احتباس مایعات می‌شود، می‌تواند روی استخوان‌ها فشار وارد کند. بالا بودن میزان سدیم، فسفر و احتباس آب تهدید جدی برای بیماران کلیوی به‌حساب می آید.
سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا غذاهای آماده را به‌طور کامل کنار بگذاریم؟
از آن جا که نمی‌توان به ‌طور کامل این نوع غذاها را کنار گذاشت باید به ارزش غذایی آن دقت بیشتری کرد ازجمله :
مواد موجود در غذای بسته ‌بندی‌شده برحسب مقدار فهرست گذاری می‌شود. بنابراین ماده اصلی در بالای فهرست و کمترین در پایین فهرست قرار دارد.
مبتلایان به بیماری کلیه باید از مصرف سدیم، پتاسیم و فسفر بپرهیزند. توجه داشته باشید اگرچه سدیم در فهرست قرار می‌گیرد اما فسفر که قسمتی از افزودنی است در فهرست به چشم نمی‌خورد.به‌اندازه پرس غذا و میزان فسفر و سدیم موجود در هر پرس دقت کنید.
غذاهایی مانند سوسیس، کالباس… و ترشی حاوی سدیم زیاد است درحالی‌که فسفر در لبنیات، نوشابه ، گوشت قرمز و مغز میوه بسته‌بندی‌شده یافت می‌شود.
میزان فسفر و سدیم که باید مصرف شود:
سدیم و فسفر در بیشتر مواد غذایی وجود دارد؛ به‌ ویژه فسفر که در سبزی،مغز میوه، شیر و غلات و حبوبات است و نمی‌توان به‌طور کامل از آن پرهیز کرد.
نیاز روزانه بدن به فسفر در یک بزرگسال ۷۰۰ میلی گرم و سدیم ۱٫۶۰۰ میلی گرم است و بیشتر ازآن برای بدن مضر است.
سوپ‌های آماده حاوی منوسدیم گلوتامات و مواد نگه دارنده مانند بنزوات سدیم و سیترات سدیم است.
مصرف‌کننده‌ها به ‌ویژه افراد بیمار باید برچسب‌های ارزش غذایی را با دقت مطالعه کنند. مصرف میوه و سبزی تازه‌ می‌تواند  به‌طور چشمگیری  تعادل ایجاد کند.
نکاتی که باید با مطالعه برچسب‌های مواد غذایی فراوری‌شده به آن توجه کرد.
* به پرس غذایی که برای هر یک نفر مشخص‌شده دقت کنید.
*  ارزش غذایی یک وعده غذایی را با نیاز روزانه مقایسه می‌کند.
*چربی اشباع‌شده، نباید بیش از ۲۰ درصد در روز باشد.
*چربی ترانس باید صفر باشد.
*فیبر غذایی به هضم غذا کمک می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *