فاووس یا عفونت قارچی پوست و موی سر (کچلی،تشخیص آزمایشگاهی)

فاووس چیست؟علائم و نشانه های فاووس،تشخیص آزمایشگاهی فاووس،عکس قارچ مسبب فاووس،درمان فاووس،خطرات و عوارض فاووس برای موها

عفونت مزمن پوست سر و مو می باشد که قارچ بعد از رشد در درون ساقه مو ایجاد میسلیوم منشعب و طویل را می کند.عفونت اغلب با ایجاد کروت های فنجانی شکل زرد رنگی به نام اسکوچولا(scutula) مشخص می شود.اسکوچولا از تراکم عناصر قارچی و سلول های اپی تلیال،در اطراف فولیکول مو بوجود می اید.
ساقه مو در مرکز اسکوچولا مشاهده می شود.بیماری عمدتا بوسیله درماتوفیتی به نام تریکوفیتون شوئن لاینی و گاهی توسط تریکوفیتون ویولاسئوم و میکروسپوروم جیپسئوم ایجاد می شود.
با اضافه شدن عفونت های ثانویه باکتریایی،ضایعات چرکی و بد منظره می شوند و بوی پنیر یا لاشه موش تولید می کنند.شیوع این بیماری در دوران بچگی است اما در موارد نادری در سنین پس از بلوغ نیز این عفونت ممکن است مشاهده شود.بچه های لاغر و دچار سوء تغذیه و مبتلا به بیماری های مزمن مانند سل نیز مستعد ابتلا به فاووس هستند.
نوع نمونه های قابل بررسی در فاووس:موهای الوده،پوسته مو و شوره

روش نمونه بردای برای تشخیص فاووس

برای نمونه برداری از نمونه های الوده اگر بلند باشند ابتدا با قیچی استریل ان را کوتاه نموده و سپس محل عفونت را توسط الکل ۷۰ درجه ضد عفونی می نمائیم.با موچین دو سر پهن،موها را از نقاط مختلف ضایعه برداشته و موهای برداشت شده را روی یک لام یا در یک پاکت مخصوص جمع اوری می نمائیم.

تشخیص ازمایشگاهی فاووس

ازمایش مستقیم:تعدادی از موها را در روی لام تمییز قرار داده،۲-۱ قطره محلول لاکتوفنل بر روی ان ریخته و سپس با عدسی ۱۰ و ۴۰ مورد بررسی میکروسکوپی قرار می دهیم که به سه شکل مکن است این الودگی مشاهده شود.
۱-کونیدیاهای خارج مو(اکتوتریکس)
۲-کونیدیاهای داخل مو(اندوتریکس)
۳-میسلیوم های داخل مو(فاووس)
قبل از بررسی میکروسکوپی و نمونه برداری در زیر نور معمولی،بیماران را از نظر وجود موهای سست و شکننده و علائم بالینی ضایعات را مورد بررسی قرار می دهیم.
سپس بیمار را تحت اشعه ماوراء بنفش قرار داده و از نظر فلورسانس موها را مورد بررسی قرار می دهیم.
بعضی از کچلی ها فلورسانس سبز رنگ ایجاد می نمایند که در عفونتهای خفیف که تعداد کمی مو الوده شده اند به وسیله چراغ وود به راحتی قابل مشاهده هستند.فلورسانس در اوایل عفونت و در بعضی مواقع که بیمار به مدت طولانی تحت درمان بوده دیده نمی شوند.
فلورسانس کاذب می تواند به دلیل استفاده از بعضی روغن ها و داروها که به مو می زنند مشاهده شود.پس از نمونه برداری از موها نیز انها را می توانیم در اتاق تاریک زیر چراغ وود بررسی نمائیم.

کشت:موها را در محیط سابورو دکستروز اگار حاوی کلرامفنیکل و سیکلوهگزامید به صورت نشاء کاری کشت داده و در حرارت ازمایشگاه ان را قرار داده در هر ۶-۴ روز یک بار ان را بررسی می نمائیم.
در صورت مشاهده کلنی مشکوک به درماتوفیتها برای جلوگیری از الوده شدن به باکتری ها و قارچ های ساپروفیت مجددا ان را کشت می دهیم..کشت را تا ۴ هفته باید نگهداری نمود.برای بدست اوردن ساختمان اسپورزایی کامل از محیط پوتیتودکستروز اگار (potato dextrose agar) استفاده می نمائیم.

تشخیص افتراقی:
تشخیص کچلی سر در بچه ها با التهاب،قرمزی پوست،لکه های شوره دار و ریختگی موی سر می باشد که باید در هنگام تشخیص افتراقی بیماری درماتیت سبورئیک (seborrheic dermatitis)،پسوریازیس(psoriasis)،لوپوس اریتماتوز(lupus erythematosis)،پزدوپلاد(pseudopelade)،ایمپتیگو(impetigo) هم مورد توجه قرار می گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.