قرص فیفول (فواید و عوارض،نحوه مصرف)

قیمت قرص فیفول خارجی,قرص فیفول چاق کننده است؟,قرص فیفول را کی بخوریم,کپسول فیفول انگلیسی,قرص فیفول در بارداری,قیمت قرص فیفول ایرانی,مقدار مصرف فیفول,عوارض قرص fefol

فیفول (Fefol) (آهن + اسید فولیک )
برند : جی اس کی
گروه نیازمندیها : کم خونی
کشور سازنده : انگلستان
شکل محصول : کپسول
واحد بسته بندی :۳۰ کپسول

توضیحات
هر کپسول اسپانسول فیفول حاوی ۱۵۰ میلی گرم سولفات آهن (معادل۴۷ میلی گرم آهن المنتال یا خالص) و ۵/۰ میلی گرم فولیک اسید می باشد و از آن بعنوان مکمل غذایی جهت بهبود کم خونی ناشی از کمبود آهن و اسید فولیک بدن استفاده می شود.
واژه اسپانسول به مفهوم آزاد سازی تدریجی یا SR Sustained Released بوده که این واژه بصورت یک نام تجارتی و منحصرا برای این محصول ثبت شده است.

طبقه بندی دارویی
ویتامین + مینرال

عملکرد دارویی
فیفول یک فرآورده­ خون ساز می باشد که ۸۰% آهن آن بصورت SR فرموله شده که به تدریج و در طی چند ساعت در دستگاه گوارش آزاد می شود، به گونه ای که بیشترین اهن موجود در آن در بخش فوقانی روده کوچک (جایی که بیشترین جذب در آنجا صورت می پذیرد) به تدریج آزاد میشود و نه در معده، زیرا آهن باعث تحریک معده و احساس ناراحتی می گردد.

موارد منع مصرف
مصرف سه ماه اول بارداری، بالا بودن میزان اسید فولیک و آهن بدن، بروز هر گونه حساسیت نسبت به این دارو.

شکل دارویی
کپسول خوراکی
پوسته کپسولها از دو قسمت شفاف و سبز تشکیل شده است که حاوی گرانولهایی به رنگ قرمز، زرد کم رنگ و سفید می باشد.

شرایط نگهداری
کپسولهای فیفول باید در جای خشک، خنک (دمای زیر ۲۵ درجه) و دور از رطوبت نگهداری شوند.
پس از هر بار مصرف، بقیه کپسولها را داخل جعبه گذاشته، در جای خنک و دور از دسترس اطفال و کودکان نگهداری کنید.

کم خونی چه خطراتی بری سلامت من و کودک من دارد؟
کودک شما به خوبی می تـواند نیاز آهن خود را برطرف سـازد؛ او سهم خود را قبل از شما برداشت می کند. اگر شما در سه ماهه اول و دوم بارداری به کم خونی مبتلا باشید احتمال آنکه دچار زایمان زودرس شوید یا نوزادتان با وزن کم به دنیا آید بیشتر خواهد شد. بنابراین این امر را جدی بگیرید. اگر فقر آهن بسیار شدید باشد ذخائر آهن نوزاد هنگام تولد پائین خواهد بود و او را در دوران کودکی در معرض خطر کم خونی قرار خواهد داد.

چطور می توانم بفهمم که به کم خونی مبتلا شده ام؟
پزشک در اولین معاینه دوران بارداری با کمک آزمایشهای مختلف کم خونی را بررسی می کند. یکی از این آزمایشات (هماتوکریت) درصد گلبولهای قرمز را در پلاسما می‌سنجد. آزمایش دیگر (هموگلوبین) وزن هموگلوبین خون را می سنجد. با این حال با پیشرفت بارداری، احتمال ایجاد کم خونی افزایش می یابد. بنابراین در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم باید آزمایش تکرار شود. ممکن است به طور طبیعی هماتوکریت و هموگلوبین تا حدی در نیمه دوم بارداری افت کند. علت ین امر افزایش چشمگیر حجم خون و پلاسما (پلاسما بخش مایع خون است) با سرعتی بیش از افزایش گلبولهای قرمز است ولی این افت نباید شدید باشد.

آیا مصرف زیاد آهن عوارض دارد؟
مصرف مقادیر زیاد آهن به صورت قرصهای مکمل می تواند موجب اختلالات گوارشی شود. در کثر موارد مصرف بیش از حد آهن منجر به یبوست می شود که خود یکی از مشکلات دوران بارداری است. اگر شما از یبوست رنج می برید، آب آلو بنوشید زیرا سیستم گوارشی را به حالت طبیعی برمی‌گرداند (و خود یکی از منابع غنی آهن است). تهوع و به ندرت اسهال از سایر عوارض آهن محسوب می شوند. اگر مصرف آهن شما را دچار تهوع می کند سعی کنید هنگام خواب آنرا مصرف کنید.

فیفول را می‌توان جایگزین اسیدفولیک کرد؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان:  بنده در هفته ۲۹ بارداری اولم هستم، دکترم برام قرص fefol رو روزی یکی تجویز کرده. آیا باید فولیک اسید را نیز به صورت روزانه استفاده کنم؟

پاسخ دکتر احمد ربیعی، متخصص زنان و زایمان:
خیر. مطابق نظر پزشک معالج فیفول را مصرف کنید و نگران قطع مصرف اسید فولیک نباشید. معمولا در سه ماهه اول بارداری است که روی مصرف اسید فولیک تاکید می شود و در ادامه بارداری در صورت صلاحدید متخصص خود می توانید فیفول مصرف کنید.