فنتانیل (خطرات و عوارض،فواید،نحوه مصرف)

انواع قرص فنتانیل,قرص فنتانیل در دوران شیردهی,ترکیبات قرص فنتانیل,قرص اکتوکلد,قرص کلد ژل,بهترین قرص فنتانیل خارجی,مصرف فنتانیل در بارداری,ترکیبات قرص فنتانیل,عوارض قرص فنتانیل,قرص فنتانیل,قرص فنتانیل خارجی,مکانیسم اثر

 

 

نام علمی دارو (ژنریک): Fentanyl

گروه دارویی: Analgesics Anti- inflammatory Drugs and Antipyretics

 

داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

 

فنتانیل به عنوان یک آگونیست با گیرنده های شبه تریاک پیوند می یابد و بر احساس درد تأثیر می گذارد و از این طریق اثر ضد درد خود را برای دردهای متوسط تا شدید اعمال می کند.اثرات این دارو در تضعیف CNS و دستگاه تنفس مانند مرفین است.اثرات خواب آور این دارو بسیار کم است و به ندرت موجب آزادسازی هیستامین می شود.

 

موارد مصرف:

• قبل از جراحی
• داروی کمکی در بیهوشی عمومی
• ضد درد بعد از عمل جراحی
• درد زایمان
• داروی کمکی در بی حسی موضعی

 

مکانیسم اثر:


فارماکوکینتیک


جذب: شروع اثر دارو بعد از تزریق وریدی سریع است. حداکثر غلظت دارو طی ۱۵-۵ دقیقه و حداکثر اثر ضد درد آن طی ۰٫۵ ساعت حاصل می‌شود. طول مدت اثر دارو ۲-۱ ساعت است.


پخش:

انتشار مجدد دارو، دلیل اصلی کوتاه بودن مدت اثر ضددرد فنتانیل شناخته شده است.


متابولیسم:

فنتانیل در کبد متابولیزه می‌شود.


دفع:

به صورت داروی تغییرنیافته و متابولیت از طریق ادرار دفع می‌شود.

 

 

هشدارها

. در صورت وجود عیب کار کبد، بیماری ریوی و نقص سیستم تنفسی و در بیماران سالخورده یا بسیار جوان باید با احتیاط فراوان تجویز شود.
۲٫ داروهای ضد درد مخدر باعث تشدید ضعف تنفسی می شوند.
۳٫ هنگام تجویز دارو باید امکانات لازم برای کنترل علائم مسمومیت احتمالی با دارو از جمله آنتاگونیست‌های مواد مخدر در دسترس باشد.
۴٫ تزریق وریدی دارو بهتر است به صورت آهسته و طی حداقل ۲-۱ دقیقه صورت گیرد.
۵٫ اگرچه مصرف همزمان بنزودیاپین‌ها ممکن است باعث بهبود بیهوشی گردد، احتمال افزایش ضعف تنفسی و یا کاهش فشار خون باید در نظر گرفته شود.
۶٫ مصرف متناوب دارو ممکن است باعث ایجاد تحمل به اثرات دارو وابستگی واعتیاد شود.

 

 

موارد منع مصرف و احتیاط:


تداخل دارویی


مصرف همزمان با سایر داروهای مضعف CNS (داروهای ضد درد مخدر، بیهوش‌کننده عمومی، ضد هیستامین، فنوتیازینها، باربیتوراتها، بنزودیازپین ها و داروهای خواب‌آور – تسکین‌بخش، ضد افسردگی سه حلقه‌ای، فرآورده‌های حاوی الکل و داروهای شل‌کننده عضلانی) اثرات مضعف CNS و دستگاه تنفس، تسکین بخش و کاهنده فشارخون فنتانیل را تشدید می‌کند.


مصرف همزمان با سایمتیدین ممکن است اثر مضعف CNS و دستگاه تنفسی را افزایش دهد و موجب اغتشاش شعور، از دست رفتن حس جهت‌یابی یا حملات تشنجی شود. بنابراین، در این موارد مقدار فنتانیل باید تا یک سوم تا یک چهارم مقدار معمول کاهش یابد. مصرف همزمان فنتانیل با داروهای دیگری که به طور گسترده در کبد متابولیزه می‌شوند (ریفامپین، فنی‌توئین، دیگوکسین) ممکن است موجب تجمع دارو و تشدید اثرات آن شود.


مصرف همزمان با داروهای ضد کولینرژیک ممکن است موجب انسداد فلجی روده شود.


در صورت بروز وابستگی جسمی بیمار به فنتانیل، مصرف یک آنتاگونیست مخدر ممکن است موجب بروز نشانه‌های سندرم حاد قطع مصرف دارو شود.


مصرف همزمان با داروهای بیهوش کننده عمومی ممکن است موجب کاهش شدید فعالیت دستگاه قلبی- عروقی شود.


مصرف همزمان مقادیر زیاد فنتانیل با دیازپام ممکن است موجب کاهش فعالیت دستگاه قلبی- عروقی شود.


مصرف فنتانیل به‌عنوان داروی کمکی در بیهوشی، مانند بیهوشی نخاعی و بعضی از بیهوشی های اطراف سخت‌شامه‌ای، ممکن است با مسدود کردن اعصاب بین دنده‌ای، موجب اختلال تنفسی شود.


مصرف همزمان فنتانیل با دروپریدول ممکن است موجب بروز کمی فشار خون و کاهش فشار شریان ریوی شود.

 


عوارض جانبی:


ملاحظات اختصاصی


علاوه بر ملاحظات مربوط به تمامی آگونیستهای مخدر شبه‌تریاک، رعایت موارد زیر نیز توصیه می‌شود:


۱- باید مراقب زمان شروع تضعیف تنفسی بود، که ممکن است به تأخیر افتد. حلالیت زیاد فنتانیل در چربی ممکن است در شدت بروز عوارض جانبی آن مؤثر باشد.


۲- وضعیت ضربان قلب بیمار پیگیری شود. فنتانیل ممکن است موجب برادیکاردی شود. مصرف یک داروی ضد کولینرژیک (مانند آنتروپین یا گلیکوپیرولات) ممکن است این اثر را به حداقل برساند.


۳- مصرف مقادیر زیاد فنتانیل ممکن است موجب سفتی عضلات شود. این اثر را می‌توان با مصرف نالوکسون از بین برد.


۴- بسیاری از پزشکان متخصص بیهوشی فنتانیل را از راه اطراف سخت شامه‌ای یا تزریق به درون غلاف طناب نخاعی، به‌عنوان یک داروی کمکی مؤثر در بیهوشی اطراف سخت‌شامه‌ای مصرف می‌کنند.


مصرف در سالمندان:

 

در بیماران سالخورده معمولاً مقادیر کمتر این دارو تجویز می‌شود، زیرا این بیماران ممکن است نسبت به اثرات درمانی و عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند.


مصرف در کودکان:

بی‌ضرری مصرف این دارو در کودکان کوچکتر از دو سال ثابت نشده است.

 


مصرف در شیردهی:

فنتانیل در شیر ترشح می‌شود. مصرف این دارو در مادران شیرده، باید با احتیاط همراه باشد.

 

اشکال دارویی:


اشکال دارویی:
Injection: 50 mcg/ml, 1ml, 50 mcg/ml, 2ml, 50 mcg/ml, 5ml, 50 mcg/ml, 10ml

 

مقدار مصرف

 

بزرگسالان:

به عنوان داروی کمکی در بیهوشی عمومی برای اعمال جراحی کوچک mcg/kg2 تزریق وریدی می‌شود. برای اعمال جراحی بزرگ، به عنوان مقدار متوسط mcg/kg20-2 و به عنوان مقدار مصرف زیاد ( اعمال جراحی قلب باز ، جراحی نورولوژیک یا ارتوپدیک ) mcg/kg50-20 تزریق وریدی می‌شود. به عنوان داروی کمکی در بی‌حسی موضعی،‌۱۰-۵۰میکروگرم تزریق عضلانی یا وریدی می‌شود.

به منظور ایجاد اثر فوری و پیوسته طی یک عمل جراحی طولانی، انفوزیون مداوم وریدی همزمان با تزریق یک مقدار حمله ای ‌اولیه یا پس از آن توصیه می‌شود. پیش از عمل جراحی نیز ۱۰۰-۵۰ میکروگرم ۶۰-۳۰ دقیقه پیش از عمل و پس از عمل جراحی نیز ۱۰۰-۵۰ میکروگرم( که در صورت نیاز طی ۲-۱ ساعت تکرار می‌شود. ) تزریق عضلانی می‌شود.
کودکان:

به عنوان یک عامل اصلی در جراحی بزرگ به منظور ایجاد بیهوشی ، در کودکان ۱۲-۲ سال mcg/kg3-2 تزریق وریدی می‌گردد.

 

 

نحوۀ نگهداری:

دارو در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد و دور از نور نگهداری شود. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.

 

نظرات بسته شده است.