فواید فیبر برای سالمندان

فواید فیبر,نقش فیبر در سلامتی سالمندان,مقدار نیاز روزانه به فیبر،سالمندان به‌دلیل تغییرات دستگاه گوارش، تغییر وضعیت بلع و سلامت دندان‌ها و کاهش حرکات دستگاه گوارش باید رژیم غذایی خاصی داشته باشند.
در دوره سالمندی کارایی دندان‌ها مانند جوانی نیست و آنزیم‌های هضمی نیز دچار تغییر می‌شوند و کاهش پیدا می‌کنند.  حرکات دستگاه گوارش نیز کمتر می‌شود. از همه مهم‌تر در سنین سالمندی تحرک کمتر می‌شود که خودش عاملی برای یبوست است.
معمولا به فردی که یبوست دارد توصیه می‌شود ورزش کند و تحرکش را افزایش دهد زیرا کم شدن تحرک، حرکات دستگاه گوارش را هم کاهش می‌دهد و یبوست فرد تشدید می‌شود.
با توجه به این تغییرات، سالمندان  باید آب فراوان بنوشند. البته در صورتی که سالمند بیماری قلبی-عروقی و کلیوی نداشته باشد. در غیر این صورت باید مصرف آب را محدود کند.
میزان آب مورد نیاز بدن به‌ویژه برای سالمندان روزی ۷ تا ۸ لیوان است که جلوی یبوست را می‌گیرد. دومین نکته در رژیم غذایی سالمندان، فیبر غذایی است، به‌گونه‌ای که اگر سالمندی اختلال دندانی یا اختلال هضم ندارد باید فیبر غذایی زیاد بخورد.

فواید فیبر برای سالمندها و افراد مسن

فیبر غذایی خاصیت‌های فراوانی دارد؛ اول اینکه ساده‌ترین، موثرترین و مفیدترین روش برای بهبود حرکات دستگاه گوارش و کاهش یبوست است.
دومین خاصیت فیبر این است که خطر بروز سرطان‌ها به‌ویژه سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.
سوم اینکه باعث کاهش میکروب‌های دستگاه گوارش می‌شود به‌گونه‌ای که بالانس میکروبی روده فردی که در رژیم غذایی‌اش فیبر غذایی هست، نسبت به فردی که فیبر در برنامه‌اش نیست، بهتر است.
نکته بعدی اینکه فیبر غذایی خطر چاقی را کم می‌کند، به‌ویژه اگر افرادی که اضافه وزن دارند، قبل از غذا سالاد و سبزیجات طبیعی بخورند، حجم غذایشان کاهش پیدا می‌کند و دریافت کالری کمتر می‌شود.

 

مجله سلامت