قرص فیناستراید یا پروپشیا (خطرات و عوارض،فواید و موارد مصرف،نحوه خوردن)

عوارض فیناستراید در زنان,فیناستراید خارجی,بهترین زمان مصرف قرص فیناستراید,فیناستراید ۵ سها چیست؟,فیناستراید ایرانی,قیمت قرص فیناستراید,آیا فیناستراید باعث عقیمی در مردان میشود؟,قیمت قرص پروپشیا,خرید اینترنتی قرص پروپشیا,پروپشیا اصل,خرید پروپشیا,خرید اینترنتی قرص فین پشیا,عوارض قرص فین پشیا

فیناستراید یک داروی آزا- استروئیدی ساختگی و با قدرت زیاد است که به صورت آنتاگونیست غیررقابتی به صورت برگشت ناپذیر باعث مهار آنزیم ۵ آلفا ردوکتازنوع ۲ می شود. این آنزیم هورمون مردانه تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون تبدیل می کند و در پوست سر به میزان زیادی وجود دارد.

فیناستراید (به انگلیسی: Finasteride) دارویی است که برای درمان ریزش مو بخصوص در آقایان و همچنین در بزرگی خوش خیم پروستات مردان استفاده می‌شود.

نیمه عمر پلاسمایی این دارو ۸ ساعت میباشد و اثرات بیولوژیکی آن برای زمانی طولانی تر به جا می ماند.

در اوایل سال ۱۹۹۰ فیناستراید برای درمان هیپرتروفی پروستات با دوز ۵ میلیگرم روزانه تایید شد.به دنبال مصرف این دارو مردان متوجه شدند ریزش موهایشان کاهش یافته و حتی رویش موی جدید هم مشاهده کردند. بعد از تحقیقات زیاد مشخص شد این دارو با دوز ۱ میلی گرم در روز هم می تواند اثرات مثبت در ریزش مو داشته باشد.

امریکا به عنوان داروی موثر بر ریزش موی مردانه با نام پروپشیا تایید شد FDA این دارو در سال ۱۹۹۸ از طرف انجمن پروپشیا اولین قرص تایید شده علمی در ریزش موی مردانه به خصوص در نواحی ورتکس(وسط سر)و قدامی میانی سرمی باشد.

شیوه مصرف فیناستراید

فیناستراید به صورت قرص‌های ۱ میلی گرمی استفاده می‌شود و میزان هورمون دی هیدروتستوسترون سر را تا ۶۴ درصد و سرم را تا ۶۸ درصد کاهش می‌دهد. بعد از ۱۲ ماه مصرف این قرص موهای کامل و ضخیم سر افزایش یافته و موهای نازک کاهش می‌یابد. فیناستراید به خوبی می‌تواند باعث متوقف شدن پدیده مینیاتوری شود و رشد مجدد موها شروع می‌گردد. قرص بطور روزانه میل می‌شود و در عرض ۴ تا ۶ ماه اثرات آن ظاهر می‌شود. معمولاً بعد از ۲۴ ماه ماکزیموم اثر در موها ایجاد می‌شود. اثر فیناستراید تا زمانی است که مصرف می‌شود. فیناستراید می‌تواند همراه غذا یا با معده خالی مصرف شود.

عوارض جانبی فیناستراید

رایج‌ترین عارضهٔ جانبی مصرف فیناستراید عوارض جنسی است. کاهش میل جنسی در ۲درصد مردان، اشکال در نعوظ در ۱/۳ درصدو کاهش مقدار مایع منی از عوارض شده‌است.خشکی شدید چشم چروک شدن پوست

 

استفاده در زنان

استفاده از فیناستراید در درمان ریزش مو در خانمها هنوز به اثبات نرسیده‌است. مخصوصاً این دارو در زنانی که در سن حاملگی بوده و یا حامله هستند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد زیرا در تعیین جنسیت جنین دخالت نموده و باعث ایجاد ناهنجاری در ارگان شناسی جنین می‌گردد. فیناستراید از طریق مهار تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون ممکن است باعث ایجاد اختلال در دستگاه تناسلی خارجی جنین پسر گردد. فیناستراید در خانم‌های باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند کنترااندیکاسیون مطلق دارد.بنابراین تجویز و مصرف این دارو و حتی تماس پوستی با قرص یا خرده‌های آن در حین بارداری، توسط شرکت‌های سازنده ممنوع اعلام شده‌است. همچنین از آن جایی که فیناستراید در مایع منی ترشح می‌شود، بهتر است در صورت بارداری همسر یا قصد یا احتمال بارداری وی، از کاندوم استفاده شود.

احتمال پایداری عوارض جانبی بعد از قطع دارو

مطالعات جدید نشان دهنده پایداری جدی عوارض خطرناک این دارو حتی بعد از قطع طولانی مدت آن می‌باشد.شرکت Merck، تولیدکننده رسمی داروی فیناستراید با نام تجاری “پروپشیا” نیز در جدیدترین بروشور خود این موضوع را به صراحت اعلام کرده استدر حالی که در بروشورهای قبلی چنین موضوعی اعلام نشده بود و عنوان گردیده بود که عوارض جانبی این دارو بعد از قطع دارو از بین می‌روند. از طرفی بحث‌های زیادی در رابطه با درصد افرادی که به این عوارض دچار می‌شوند وجود دارد و عده‌ای معتقد هستند افرادی گریبان گیر عوارض استفاده از این دارو می‌گردند. در حال حاضر سایت‌های متعدد اینترنتی از قبیل عوارض جانبی پروپشیا و یا از یک بیمار بپرس مملو از بازخوردها و نگرانی‌های شدید بیماران از پایداری مادام العمر عوارض جدی این دارو هستند. عوارض شایعی مانند ناتوانی جنسی، اختلال در نعوظ، رقیق شدن منی، کاهش شدید میل جنسی و از بین رفتن نعوظ صبحگاهی و در موارد نادرتر بزرگ شدن سینه و سرطان آن، اختلال در حافظه، افسردگی و پرخاشگری در افرادی که روزانه از دوز یک میلی گرمی فیناستراید استفاده می‌کنند دیده شده است.