مصرف ماهی در بارداری (فواید و مضرات)

مصرف ماهی قزل آلا در دوران بارداری,خوردن ماهی در سه ماهه اول بارداری,چه نوع ماهی در دوران بارداری بخوریم,خوردن ماهی شیر در دوران بارداری,خوردن ماهی سفید در بارداری,ماهی های جیوه دار,خوردن ماهی تیلاپیا در بارداری

فوائد مصرف ماهی چیست؟
اسيدهاي چرب امگا 3 موجود در گونه هاي مختلف ماهي و به خصوص ماهي هاي چرب داراي فوائد بسياري براي سلامت انسان است. مصرف مقادير کافي امگا 3 به ويژه در خانم هاي باردار نقش مهمي در روند رشد جنين داشته و براي رشد و تکامل مغز و سيستم بينايي جنين بسيار حياتي است.
علاوه بر آن حاصل يکي از مطالعات نشان مي دهد نوزادان آن دسته از مادران بارداري که در طول هفته حداقل 12 اونس معادل 340 گرم ماهي مصرف مي کنند داراي ضريب هوشي بالاتري بوده و از مهارت هاي حرکتي و توانايي هاي ارتباطي اجتماعي بهتر و بالاتري برخوردارند.

چرا باید مصرف ماهی را در این دوران محدود کرد؟
مطالعات مختلف نشان داده اند مصرف ماهي هايي که در آب هاي آلوده زندگي مي کنند به دليل دارا بودن سموم و آلاينده هاي پايداري نظير جيوه اثرات سوئي بر سلامت انسان دارند. از سويي ديگر ماهي هاي بزرگ جثه از ماهي هاي ريزتري که خود حاوي جيوه هستند تغذيه مي کنند و اين مساله موجب چندين برابر شدن اثر سوء اين پديده در ماهي هاي بزرگتر مي شود.
جيوه موجود در محيط پس از حل شدن در آب تبديل به شکل سمي تري از جيوه موسوم به متيل جيوه –جيوه آلي موجود در بدن ماهي- تبديل مي شود. و قرار گرفتن در معرض سطوح بالاي متيل جيوه با اثرات مخربي بر روند رشد و تکامل مغز و سيستم عصبي جنين همراه است.
علت ديگر اين مساله نيز آن است که بر اساس نتايج يک تحقيق جديد نوزاداني که مادران آنها بيش از سه وعده ماهي در هفته مصرف مي کنند بيش از ساير همسالان خود در معرض خطر ابتلا به چاقي در دوران کودکي قرار دارند.

نظرات بسته شده است.