حرکت ورزشی برای عکاسان جهت گردن درد و گرفتگی عضلانی

به شغل عکاسی می‌رسیم که یکی از لذت‌بخش‌ترین شغل‌های دنیاست اما گاهی می‌تواند دردسرهای زیادی هم برای عکاسان در پی داشته باشد و آنها را با مشکل‌های جسمی متعددی مواجه کند.

آسیب‌دیدگی مهره‌های کمر، گرفتگی‌های عضلانی، درد شانه، درد گردن و تونل کارپال از مهم‌ترین مشکل‌های فیزیکی هستند که می‌توانند عکاسان را آزار بدهند. این در حالی است که خوشبختانه عکاسان می‌توانند با انجام گروهی از حرکت‌های ورزشی، قبل و بعد از عکاسی، از ابتلا به چنین مشکل‌هایی پیشگیری کنند.

تمام حرکت‌های ورزشی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، می‌توانند علاوه بر تقویت عضلات باعث رفع درد، گرفتگی و مشکل‌های عضلانی و مفصلی در این گروه شغلی بشوند؛ البته به شرطی که حداقل ۱۰ دقیقه قبل و ۱۵ دقیقه بعد از هر پروژه عکاسی انجام شوند.
یک حرکت برای کشش بازو و شانه
اولین حرکت پیشنهادی ما ایجاد کشش کافی در بازو، شانه و حتی عضلات گردن است. برای انجام این حرکت ورزشی، کاملا صاف بایستید. دست راست خود را با آرنج صاف به سمت دست چپ و موازی شانه‌ها بکشید و با دست چپ هم آن را نگه دارید.

سعی کنید کشش کافی در عضلات بازو و شانه به وجود بیاورید. ممکن است روزهای اول شروع تمرین‌های ورزشی، کمی درد همراه با این کشیدگی را هم تجربه کنید اما نگران نشوید و به کار خود ادامه دهید زیرا این دردها به مرور زمان از بین می‌روند.

حداقل ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید و حرکت را با دست دیگرتان تکرار کنید. بهتر است که حداقل ۱۰-۵ مرتبه این حرکت ورزشی را انجام دهید.
دو حرکت برای کشش بازو، شانه و تقویت عضلات گردن
۱٫ حالا که عضلات بالاتنه شما، انعطاف و آمادگی کافی را پیدا کرده‌اند، وقتش رسیده که کمی به فکر رفع گردن‌درد و تقویت عضلات آن باشید. برای این کار کافی است کاملا صاف سرپا بایستید. دست‌ها را پشت گردن قلاب کنید و تا جایی که می‌توانید، سر و گردن‌تان را به کف دست‌ها فشار دهید.

سعی کنید کشش را علاوه بر عضلات بازو در عضلات شانه و گردن هم حس کنید. حداقل ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید و بعد از یک استراحت ۲۰ ثانیه‌ای، دوباره حرکت را تا ۵ مرتبه تکرار کنید.
۲٫ کشش ناگهانی و شدید عضلات و مهره‌های گردن نه‌تنها باعث رفع درد و تقویت آنها نمی‌شود، بلکه می‌تواند دردهای موضعی شدیدتری را هم برای عکاسان به همراه داشته باشد.

از این رو، انجام این حرکت‌های ورزشی به ترتیبی که در اینجا به آنها اشاره کردیم، از اهمیت بالایی برخوردار است. بعد از انجام ۳ حرکت قبلی، باید با وارد کردن کشش بیشتر به عضلات و مهره‌های گردن، هم دردهای موضعی این ناحیه را از بین ببرید و هم عضلات گردن و شانه را برای حمل دوربین‌تان تقویت کنید.

برای رسیدن به این منظور، می‌توانید کاملا صاف سر پا بایستید. کف دست راست را روی گوش چپ بگذارید و گردن خود را تا جایی که کشش را روی عضلات آن حس کنید، به سمت مخالف خم کنید. حداقل ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید. سپس با دست مقابل هم حرکت را تکرار و حداقل ۵ مرتبه آن را انجام دهید.
دو حرکت برای کشش بازو، شانه و عضلات کمر
کشش ناگهانی و شدید عضلات و مهره‌های گردن نه‌تنها باعث رفع درد و تقویت آنها نمی‌شود، بلکه می‌تواند دردهای موضعی شدیدتری را هم برای عکاسان به همراه داشته باشد. از این رو، انجام این حرکت‌های ورزشی به ترتیبی که در اینجا به آنها اشاره کردیم، از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از انجام ۳ حرکت قبلی، باید با وارد کردن کشش بیشتر به عضلات و مهره‌های گردن، هم دردهای موضعی این ناحیه را از بین ببرید و هم عضلات گردن و شانه را برای حمل دوربین تقویت کنید.

برای رسیدن به این منظور، می‌توانید کاملا صاف سرپا بایستید. کف دست راست را روی گوش چپ بگذارید و گردن خود را تا جایی که کشش را روی عضلات آن حس کنید، به سمت مخالف خم کنید. حداقل ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید.

سپس با دست مقابل هم حرکت را تکرار و حداقل ۵ مرتبه آن را انجام دهید. بعد از اینکه کشش کافی در بازوها ایجاد و عضلات آن را کمی منعطف کردید، باید کشش شدیدتری را برای رفع درد و گرفتگی‌های عضلانی و مفصلی ایجاد کنید.

به همین دلیل هم در حرکت دوم باید کاملا صاف بایستید. دست‌ها را بالای سر ببرید. آرنج دست راست را خم کنید و کف دست را پشت مهره‌های گردن بگذارید. تا جایی که می‌توانید، کف دست خود را پایین ببرید تا کشش بیشتری حس کنید.

سپس با دست چپ، آرنج دست راست را بگیرید تا کشش ملایمی هم در بازو و شانه دست چپ خود حس کنید. باقی ماندن ۳۰-۲۰ ثانیه‌ای در این وضعیت به ایجاد کشش کافی در عضلات و مهره‌های کمر هم کمک می‌کند. حرکت را با دست چپ هم تکرار و آن را حداقل ۱۰-۵ مرتبه انجام دهید.
کشش ناگهانی و شدید عضلات و مهره‌های گردن نه‌تنها باعث رفع درد و تقویت آنها نمی‌شود، بلکه می‌تواند دردهای موضعی شدیدتری را هم برای عکاسان به همراه داشته باشد.

از این رو، انجام این حرکت‌های ورزشی به ترتیبی که در اینجا به آنها اشاره کردیم، از اهمیت بالایی برخوردار است. بعد از انجام ۳ حرکت قبلی، باید با وارد کردن کشش بیشتر به عضلات و مهره‌های گردن، هم دردهای موضعی این ناحیه را از بین ببرید و هم عضلات گردن و شانه را برای حمل دوربین تقویت کنید. برای رسیدن به این منظور، می‌توانید کاملا صاف سر پا بایستید.

کف دست راست را روی گوش چپ بگذارید و گردن خود را تا جایی که کشش را روی عضلات آن حس کنید، به سمت مخالف خم کنید. حداقل ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید. سپس با دست مقابل هم حرکت را تکرار و حداقل ۵ مرتبه آن را انجام دهید. با انجام این حرکت ورزشی، می‌توان از شر درد شانه، کمر و گردن خلاص شد.

برای انجام آن هم کافی است که کاملا صاف سر پا بایستید. یک پارچه نخی یا طنابی که کشی نباشد را از پشت با هر دو دست بکشید تا کشش کافی در عضلات بالاتنه‌تان ایجاد کنید.

در روزهای بعدی سعی کنید که با نزدیک‌ترکردن تدریجی دست‌ها به یکدیگر و قلاب کردن آنها در هم، هم کشش بیشتری ایجاد کنید و هم طناب یا پارچه نخی را از برنامه ورزشی خود کنار بگذارید.

ورزش برای عکاسان
۶ توصیه تکمیلی
حتما کیف دوربین خود را از بین کوله‌پشتی‌ها یا کیف‌های چرخ‌دار انتخاب کنید.
حتما کوله‌پشتی را روی هر دو کتفتان بیندازید و از انداختن یک‌طرفه آن خودداری کنید.
شب‌ها و حدود یک ساعت قبل از خواب، چشم‌های خود را با حلقه‌های خیار، سیب‌زمینی یا حتی دستمال حوله‌ای نم‌دار، استراحت دهید.
اگر مجبور به عکاسی‌های طولانی‌مدت در فضاهای خشک، پرنور یا آلوده هستید، حتما روزی ۳-۴ مرتبه و هر مرتبه، حدود ۲ قطره استریل چشمی در چشم‌های خود بریزید.
برای بلندکردن کیف و کوله حاوی دوربین و لوازم جانبی آن، کمرتان را خم نکنید. با خم کردن زانوها در حالی که کمرتان صاف است، کیف را از روی زمین بلند کنید.
دوربین را به مدت طولانی روی گردن و شانه‌ها آویزان نکنید. در غیر این صورت با کمک دست‌ها، دوربین را نگه دارید تا فشار کمتری به گردن و شانه‌های‌تان وارد شود.

 

منبع:هفته نامه سلامت

نظرات بسته شده است.