مکمل bcaa (روش مصرف این مکمل ورزشی در بدنسازی،فواید و عوارض)

مکمل BCAA اساس سنتز پروتئین و تولید انرژی را مهیا می کند . درواقع BCAA برابر با یک سوم پروتئین ماهیچه است به دلیل شرکت داشتن بی سی ای ای در سنتز پروتئین و تولید انرژی ، BCAA نقش مهمی در پروسه های متابولیسمی دارد .

BCAA ها علاوه بر ساخت سلول ها و ترمیم بافت ها ، پادتن هم می سازند . آن ها بخشی از سیستم آنزیم ها و هورمون ها هستند . همچنین ساخت RNA و DNA به عهده آمینو اسید ها می باشد و اکسیژن را در بدن انتقال می دهند.

اگرچه ، اگر BCAA بخواهد در این پروسه ها شرکت کند ، باید در بدن حضور داشته باشند . این به این معنا می باشد که باید به میزان کافی BCAA مصرف کنیم و باید در زمان مناسب مصرف شود تا این پروسه ها انجام پذیرد .

عملکرد مکمل BCAA چگونه است؟

BCAA به عنوان انتقال دهندگان نیتروژن عمل می کنند که در سنتز سایر آمینو اسید های لازم برای آنابولیک عضلات ، به ماهیچه کمک می کنند .
به عبارت ساده تر ، BCAA با ترکیب آمینو اسید های ساده تر ، بافت های پیچیده تری می سازد . در این عملکرد BCAA تولید انسولین را تحریک می کند و تولید انسولین باعث مصرف بیشتر آمینو اسید در عضلات می شوند .

بهترین زمان مصرف مکمل BCAA

در طول تمرینات سنگین ، بدن در شرایط کاتابوایک قرار دارد . در این زمان ذخایر گلیکوژن به طور مداوم خالی می شوند و در عوض کبد باید گلوکوز را توسط آلانین سنتز کند . آلانین نزدیک به نیمی از آمینو اسیدی که از عضلات در طول تمرین آزاد می شود را جبران می کند .

آزاد سازی BCAA یک سیگنال است به معنای آن که بدن سنتزپروتئین در عضلات را متوقف سازد ، بویژه در زمان استرس . با تامین آمینو اسید های شاخه ای ، بخصوص در زمان استرس بر روی این سیگنال تاثیر گذاشته و به سنتز پروتئین اجازه می دهد تا راه خود را ادامه دهد .

چرا مصرف کافی مکمل BCAA بسیار مهم است؟

BCAA تنها آمینو اسید هایی هستید که در کبد تنزل پیدا نمی کنند . آمینو اسید های دیگر قبل از پخش شدن در سایر نقاط بدن ، توسط روده و کبد تنظیم می شوند .

با این وجود ، BCAA ها مستقیما وارد رگ های خونی می شوند . این به این معنا می باشد که موادی که شامل BCAA می باشند مستقیما بر روی سطح پلاسما تاثیر می گذارد و بر روی بافت های ماهیچه ای متمرکز می باشد .

BCAA ها برای تولید انرژی در طول تمرین می سوزند ( اکسید می شوند ) ، بنابراین سوخت مهمی برای تمارین به شمار می روند .
مصرف BCAA قبل از تمرین میزان جذب بافت های ماهیچه ای را افزایش می دهد و این مورد فواید بسیاری دارد.

فواید مکمل BCAA

مکمل های BCAA باعث کاهش سطح لاکتیک بعد از تمرینات استقامتی می شوند و اکسید شدن ماهیچه را افزایش می بخشند .
BCAA افزایش گردش هورمون رشد را به همراه دارد و با مکانیسم آنابولیک در ارتباط است و باعث رشد عضلات می شود .
مکمل BCAA باعث کاهش تمرکز سروم درون ماهیچه ای آنزیم های کراتین کیناز و ترشح دهیدروژناز در طی تمرینات طولانی مدت می شود . این عمل تخریب عضلات را کاهش و ریکاوری را ارتقا می دهد .

عضلات ، مهمترین مکان برای فعالیت BCAA هستند . در بافت های عضلانی ، BCAA ها تخریب می شوند . BCAA ها به طور مداوم از کبد و سایر ارگان های داخلی آزاد می شوند و به عضلات اسکلتی می روند تا در حفظ سطح قند خون کمک کنند . در واقع BCAA ها 40% تولید قند خون در طول تمارین را به عهده دارند .

بیشتر بخوانید:مکمل آمینو 2222

 

آیا مکمل های BCAA برای استفاده بی خطر و سالم هستند؟
مطالعات نشان داده اند مقدار دریافتی مکمل های BCAA در گستره روزانه 5 تا 20 گرم به شکل قرص 1 تا 7 گرم در هر لیتر به شکل مایع هیچگونه اثرات جانبی مخرب و مغایری ندارند.

مصرف بیش از حد مکمل های BCAA ممکن است به مانعی جهت جذب دیگر آمینواسیدهای موجود در رژیم غذایی تبدیل شود و خطر ابتلا به ناراحتی های معده ای و روده ای را افزایش دهد، بنابراین از مصرف بیش از اندازه این مکمل ها اجتناب کنید و میزان مصرف BCAA اهمیت دارد .

آیا BCAA در رژیم غذایی یافت می شوند؟
بله. BCAA ها در غذاهای سرشار از پروتیین وجود دارند. هر قدر کیفیت منبع پروتیینی بهتر باشد میزان BCAA موجود در آن نیز بیشتر است. در بین تمام منابع پروتیینی پروتیین آب پنیر بیشترین مقدار BCAA را داراست.

هشدار مصرف در رابطه با مکمل bcaa

مصرف مکمل بی سی ای ای در بانوان باردار و شیرده و افراد مبتلا به نارسایی کلیوی کبدی مجاز نمی باشد.
در صورت حساسیت به شیر، بادام، سویا یا تخم مرغ قبل از مصرف یا پزشک مشورت کنید.
افرادی که تحت درمان قرار دارند، بیماری خاص دارند یا خانم های باردار استفاده نکنند.
بهتر است قبل از مصرف مکمل بی سی ای ای با مربی، پزشک و یا کارشناس تغذیه مشورت کنید.
در صورت مشاهده هرگونه علایم حساسیت به پزشک مراجعه کنید.
دور از دسترس کودکان و در جای خشک و خنک نگهداری شود.
بیش از میزان دوز پیشنهادی روی محصول مصرف نکنید.
هشدارهای روی جلد را قبل از مصرف مطالعه کنید.
پس از هر بار مصرف در قوطی را ببندید.

در مورد مکمل BCAA مطالعات جدید نشان می دهد که گروه های رژیمی حاوی مکمل BCAA نسبت به رژیم های بدون مکمل بطور موثرتری باعث حفظ و افزایش عضلات شده و چربی بیشتری را می سوزاند.

منبع

نظرات بسته شده است.