نکات ورزشی برای بیماران مبتلا به آرتروز

داشتن فعالیت بدنی منظم حتی برای سالم ترین افراد هم بسیار سخت است. اگر از درد مفاصل در اثر آرتروز یا همان ورم مفاصل رنج می برید ممکن است فعالیت بدنی آخرین چیزی باشد که به آن فکر می کنید و عملی کردن آن برای تان خیلی سخت باشد.

باید بدانید که ورزش منظم نه تنها عملکرد مناسب مفاصل را حفظ می کند، بلکه سفتی مفاصل را نیز از بین می برد و باعث کاهش درد و خستگی مفاصل می شود. اگر مبتلا به آرتروز هستید به نکات زیر توجه کنید تا بتوانید فعالیت بدنی مناسبی با توجه به شرایط خود داشته باشید:

دامنه حرکتی بهتر مفاصل (بهبود حرکت و انعطاف پذیری مفاصل)

برای افزایش دامنه حرکتی، یک مفصل را تا جایی که می توانید حرکت دهید و باز کنید. سپس سعی کنید کمی بیشتر، آن مفصل را حرکت دهید. این ورزش ها می توانند در هر زمانی انجام شوند؛ حتی هنگامی که مفاصل تان دردناک یا متورم هستند یا زمانی که دردی ندارند و آرام هستند.

با انجام تمرینات استقامتی عضلات قوی تری داشته باشید

تجهیزات خاصی برای این کار نیاز نیست. شما می توانید از وزن خودتان برای انجام تمرینات مقاومتی و ساخت عضله استفاده کنید. این ورزش های ساده می تواند با تقویت عضلات ران، فشار وارده بر مفصل زانو را کاهش دهد.

روی یک صندلی بنشینید. حالا به جلو خم شوید و تنها با استفاده از عضلات ران بلند شوید (برای حفظ تعادل فقط از عضلات بازوهای تان استفاده کنید). برای چند لحظه بایستید و دوباره بنشینید، فقط از عضلات ران استفاده کنید.

استقامت بهتر

ورزش های هوازی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری، قلب و ریه های تان را قوی می کنند و در نتیجه می توانند استقامت و سلامت کلی شما را بهبود بخشند.

ورزش هایی که به مفاصل تان فشار می آورند و به آنها ضربه می زنند را متوقف کنید و از فعالیت های شدید مانند دویدن خودداری کنید. اگر علائم شدیدی دارید قبل از شروع تمرین های استقامتی، صبر کنید تا علائم فروکش کند.

تعادل بهتر

راه های ساده ای برای کارکردن روی تعادل وجود دارد. به عنوان مثال روی هر دو پای تان بایستید و سعی کنید تعادل خود را حفظ کنید. سپس سعی کنید یک پای تان را بلند کنید و تعادل خود را روی پای دیگرتان برای ۵ ثانیه حفظ کنید.

این کار را برای پای دیگرتان نیز انجام دهید. با گذشت زمان و کارکردن، زمان این تمرین را به ۳۰ ثانیه در هر پا ارتقا دهید. یوگا و تای چی نیز برای تمرین تعادل بسیار مناسب هستند.

آرتروز نمی تواند باعث شود که از زندگی لذت نبرید. سعی کنید با وجود هر نوع بیماری و ناتوانی مانند آرتروز و دیگر بیماری هایی که ممکن است ، سایر افراد را نیز درگیر کنند، از زندگی خود لذت ببرید.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.