مواد غذایی تاثیر گذار بر لووتیروکسین

غدۀ تیروئید هورمون هایی را ترشح می کند که میزان مصرف انرژی بدن یا همان سوخت و ساز را تعیین می کنند. اگر مبتلا به کم کاری تیروئید هستید، پزشک برایتان هورمون تیروئید صناعی را که در قالب داروی لووتیروکسین قابل دسترسی است، تجویز کرده و توصیه می کند هر روز از این دارو استفاده کنید؛ حتی گاهی نیاز است که بیماران این دارو را در تمام طول زندگی خود مصرف کنند. برخی از مواد غذایی، ترکیبات شیمیایی و ویتامین ها به خصوص مکمل های ویتامینی غنی از آهن و کلسیم با جذب لووتیروکسین تداخل می کنند.

کم کاری تیروئید و لووتیروکسین

لووتیروکسین با نام های تجاری مختلفی فروخته می شود، ولی همۀ آن ها حاوی هورمون تیروئید از نوع T4 هستند. هورمون های تیروئید شامل دو گروه T4 و T3 بوده که در تنظیم سوخت و ساز بدن فعالیت می کنند. هورمون T4 در بدن به شکل T3 تبدیل می شود؛ در نتیجه برای درمان کم کاری تیروئید تنها مصرف هورمون T4 کافی است. علایم کم کاری تیروئید شامل سوخت و ساز آهسته، افزایش وزن، خستگی، سردرد، حساسیت به سرما، افسردگی و گواتر (تورم غدۀ تیروئید) هستند.

جذب لووتیروکسین

لووتیروکسین به گونه ای ساخته شده است که طی فرآیند هضم و در طول روده کوچک جذب می شود؛ بنابراین هر داروئی که بر روند هضم در دستگاه گوارش اثر بگذارد، باعث مهار جذب این دارو می شود. مصرف مکمل آهن یا مکمل های ویتامینی حاوی آهن، مکمل کلسیم و داروهای آنتی اسید حاوی منیزیم و آلومینیم، نوع به خصوصی از کلسترول و داروهایی که در درمان زخم معده مصرف می شوند، جذب لووتیروکسین از دستگاه گوارش را متوقف می کنند؛ با این حال توصیه نمی شود که مصرف داروها و مکمل های خود را کنار بگذارید، بلکه باید از مصرف آن ها حداقل تا 4 ساعت بعد از مصرف لووتیروکسین خودداری کنید تا از ایجاد تداخلات بالقوه دارویی پیشگیری شود. غذاهای سرشار از فیبر یا مکمل های فیبری، گردو و دانه سویا هم باید با فاصلۀ زمانی 4 ساعته از مصرف لووتیروکسین مصرف شوند.

لووتیروکسین و ویتامین ها

از آنجا که هیچ ویتامینی برای مصرف با لووتیروکسین معرفی نشده است، مرکز پزشکی دانشگاه ماریلند اشاره می کند که برخی از ویتامین ها می تواند علایم کم کاری تیروئید را التیام دهد. پژوهشگران این مرکز، مصرف غذاهای سرشار از ویتامین های گروه B مانند غلات کامل، میوه و سبزیجات تازه که آنتی اکسیدان هم دارند مانند قره قاط، گیلاس، فلفل دلمه ای، کدو خرشتی و گوجه فرنگی را به جای مصرف مکمل های حاوی این ویتامین ها پیشنهاد می دهند. اسیدهای چرب امگا 3 هم التهاب را کاهش داده و سیستم ایمنی شما را قوی می­کنند. شما می توانید این مادۀ مغذی را از طریق مصرف ماهی های چرب آب های سرد، گردو و تخم کتان به بدن خود برسانید.

نظرات بسته شده است.