مواد غذایی مفید برای کلیه

مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه,سبزیجات مفید برای کلیه,میوه های مفید برای سنگ کلیه,میوه مفید برای کلیه,غذاهای مفید برای نارسایی کلیه,تقویت کلیه,برنامه غذایی برای بیماران کلیوی,مواد مضر برای سنگ کلیه

کلسیم و فسفر که هر دو مواد معدنی به شمار می آیند، به ساخته شدن استخوان های محکم کمک می کنند. با گرفتن فسفر اضافی از خون، کلیه ها در صورت سلامت بودن، به تنظیم تراز فسفر خون کمک می نمایند. اگر کلیه ها به درستی کار نکنند، در نهایت، احتمالاً میزان فسفر خون بیمار افزایش خواهد یافت ( هیپر فسفاتمی hyperphosphotemia). بالا بودن بیش از حد فسفر سبب کاهش میزان کلسیم خون شده و ممکن است به پیدایش بیماری استخوان بیانجامد.

میزان نیاز به فسفر، بر حسب کار کرد کلیه متفاوت است. در بزرگسالانی که به بیماری کلیه مبتلا هستند، معمولاً حدود میزان نیاز فسفر میان 800 تا 1000 میلی گرم در روز است، اما بسیاری از بزرگسالان سالم، روزانه قریب دو برابر این مقدار مصرف می کنند.

تقریباً در همه غذاها مقداری فسفر وجود دارد. بر سب یک قاعده کلی ، غذاهای حاوی مقدار زیادی پروتئین ، دارای مقدار زیادی فسفر هم هستند. در صورتی که بیماری کلیه به تازگی شروع شده باشد، احتمالاً به بیمار توصیه می شود مصرف پروتئین و فسفر را محدود نماید. استفاده از جیره غذایی با پروتئین کاهش یافته به محدود شدن مقدار مواد زائدی که در خون جمع می شوند کمک خواهد کرد.

در صورتی که بیمار به مراحل آخر بیماری کلیه دچار باشد و از دیالیز استفاده کند، تصویر موجود تا حدی فرق می کند. با دیالیز، پروتئین ( به شکل مواد زائد) از خون بیرون کشیده می شود و به این ترتیب میزان نیاز به پروتئین افزایش می یابد ولی باز هم لازم است بیمار از اغذیه ای استفاده نماید که مقدار فسفر کمتری دارد. مشاوره با متخصص تغذیه به انتخاب اغذیه سرشار از پروتئین و حاوی فسفر کم کمک می کند.

در زیر فهرستی از غذاها ی کم فسفر ذکر شده است تا بتوان آنها را جانشین غذاهایی کرد که دارای مقدار فسفر زیادترند با وجودی که میزان فسفر در غذا یا نوشابه ممکن است کم باشد، باز هم باید مراقب بود و تعداد دفعات روزانه مصرف غذا یا نوشابه را محدود نمود.

غذاهای حاوی فسفر به مقدار زیاد

غذاهای حاوی فسفر به مقدار کم

شیر، پودینگ یا ماست ( بامنشاً حیوانی یا بسیاری از فرآورده های گیاهی سویا)

شیر برنج ( غنی نشده)، کرم های غیر لبنی ( در صورتی که حاوی اجزایی نباشند که در نام شان “phos” وجود داشته باشد)

پنیرهای سفت، پنیر ریکوتا ricotta یاکاتیج cottage، پنیر خامه ای عاری از چربی

پنیر خامه ای کم چرب یا پنیر معمولی

بستنی یا ماست منجمد

شربت یا نوشابه میوه ای یخ زده

سوپ هایی که دارای موادی با فسفر زیاد باشند ( شیر، نخود خشک، لوبیا، عدس)

سوپ هایی که با مواد حاوی فسفر کم تهیه شده باشند ( با آبگوشت یا آب که اجزای کم فسفر داشته باشد)

غلات کامل از جمله نان های سبوس دار، کراکر، سرآل ، برنج و پاستا

غلات پوست گرفته از جمله نان سفید کراکر ، سرآل ، برنج و پاستا

نان فوری، بیسکویت، کامبرد combread،مافین muffinپنکیک یا وافل

رول های شام تصفیه شده ( سفید) خانگی، با گل bagel  یا مافین انگلیسی

نخود خشک ( لپه، نخود سیاه) لوبیاها ( سیاه،گاربانزو، لیما ، چشم بلبلی، آبی، پینتو) یا عدس

نخود سبز ( کنسرو،یخ زده) لوبیا سبز یا لوبیای مومی

احشای درونی، ماهی های کوچک یا ساردین

گوشت بی چربی، گوسفند، مرغ یا گوشت های دیگر

مغز آجیل و دانه ها

پاپ کورن

کره بادام زمینی و سایر کره های مغزها

مربا، ژله یا عسل

شکلات از جمله نوشابه های شکلات دار

شیرینی خرنوب ( معطر شده با شکلات)آب نبات یا قطره های صمغ

کولاها و سوداهای فلفلی، آبهای طعم دار، چای درون بطری ( در صورتی که اجزای آن دارای حروف phos باشد)

سودای لیموئی، شربت زنجبیل (ale) آب ساده

در زمان پردازش غذا برای غلیظ شدن و بهبود طعم یا جلوگیری از رنگ پریدن، کارخانه های سازنده به این غذاها، فسفر می افزایند. در زمان مصرف اغذیه کارخانه ای باید اجزای تشکیل دهنده آن را از نظر وجود فسفر بررسی کرد و در صورت وجود فسفر باید نوعی را انتخاب کرد که فاقد این عنصر باشد. بسیاری از افزودنی ها حاوی فسفر هستند . باید روی بر چسب این غذاها به دنبال کلمه فس phos گشت. چند نمونه از این نوع کلمه ها در زیر آمده است:

کلسیم فسفات

دی سدیم فسفات

فسفریک اسید

تری کلسیم فسفات

منوپتاسیم فسفات

پیرو فسفات پلی فسفات

کارخانه های غذایی غالباً مقدار فسفر به کار رفته در غذا را روی بر چسب غذا ذکر نمی کنند. افزون بر این فست فود و غذاهایی که راحت تهیه می شوند بالقوه دارای مقدار زیادی فسفر هستند که به عنوان حفاظت کننده مورد استفاده قرار گرفته است.

برای کمک به تهیه یک برنامه غذایی که با نیازها منطبق باشد باید به یک متخصص تغذیه مراجعه کرد . با کمک متخصص تغذیه می توان مطمئن شد که ضمن پیروی از توصیه های طبی پزشک، مقدار کافی مواد مغذی وارد بدن می شود. تمامی مواد غذایی جانشین  شده را با تائید متخصص تغذیه مصرف نمود.

از آنجا که کاستن از میزان فسفر جیره غذایی دشوار است، ممکن است پزشک برای کمک به کنترل مقدار فسفری که از طریق غذا جذب بدن می شود، دارویی تجویز نماید . همچنین ممکن است بر حسب نیاز های تغذیه ای کلسیم و سایر مکمل ها نیز تجویز گردد. به هر حال این داروها را نیز باید از نظر وجود فسفرهمراه دارو ساز بررسی کرد.

نظرات بسته شده است.