موادغذایی سرشار از گوگرد (فواید و مضرات)

علاوه بر اهمیت کلسیم و فسفر، گوگرد نیز سومین ماده معدنی بسیار رایج در بدن است. گوگرد نسبت به سایر موادمعدنی از جمله منیزیم، سدیم و ید برای سلامت بدن حیاتی تر بوده و با ویژگی هایی از جمله تقویت سیستم ایمنی، حفظ سلامت مفاصل و مبارزه با بیماری های قلبی در ارتباط است. در صورت عدم دریافت کافی این ماده معدنی، بدن با بسیاری از مشکلات سلامتی رو به رو می شود. بهترین راه برای دریافت گوگرد استفاده از موادغذایی است. خوشبختانه بسیاری از موادغذایی مصرفی در روز حاوی مقادیری گوگرد می باشند.

فواید موادغذایی سرشار از گوگرد

گوگرد در پروتئین های بدن و اسیدهای آمینه آن یافت می شود. اما در استخوان، پوست و سلول ها نیز وجود دارد. گوگرد به سلول های ما برای استفاده اکسیژن در تولید انرژی کمک می کند که عملکردی حیاتی برای تمام فعالیت های سلولی بوده و در کمک به سیستم ایمنی موثر است. استفاده از گوگرد کافی در رژیم غذایی فواید ارزشمندی برای بدن دارد.

گوگرد در کراتین وجود دارد و باعث استحکام مو، پوست و ناخن ها می شود. گوگرد همچنین در کمک به ساخت کلاژن نقش دارد. کلاژن باعث استحکام و قابلیت ارتجاعی بافت همبند و پوست شده و برای داشتن پوستی سالم و انعطاف پذیر ضروری است.
گوگرد می تواند در مبارزه با عفونت های باکتریایی به بدن کمک کند. همچنین علاوه بر افزایش مقاومت بدن در برابر باکتری ها در پاکسازی بدن از سموم موثر است.
گوگرد از بدن در برابر تشعشات، آلودگی ها و تاثیرات پیری محافظت می کند. همچنین در صورت عدم دریافت کافی گوگرد، سیستم دفاعی بدن کاهش می یابد و بدن در برابر بیماری ها و پیری آسیب پذیرتر خواهد شد.
تحقیقات انجام شده در آلمان حاکی از اهمیت مصرف موادغذایی سرشار از گوگرد برای مقابله با بیماری های قلبی است. ترکیبات گوگرد موجود در موادغذایی به عنوان یک رقیق کننده ی طبیعی خون عمل می کنند و باعث کاهش کلسترول خون می شوند. گوگرد به بدن در ساخت تورین (اسید آمینه ای حیاتی برای حفظ سلامت قلب) کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که سطوح بالای تورین در بدن می تواند باعث کاهش نرخ مرگ و میر بر اثر بیماری های قلبی شود. این اسیدآمینه در پایین آوردن فشار خون بالا، کاهش سطوح کلسترول و همچنین سرعت بخشیدن به روند درمان بعد از حمله قلبی موثر است.

موادغذایی سرشار از گوگرد

کلمیان
سبزیجات کلمیان مانند کلم، کیل، بروکلی، گل کلم و کلم قمری حاوی گلوکوزینولات بوده که این ماده مغذی محتوی گوگرد است.

همچنین سبزیجات کلمیان ویتامین ها، موادمغذی و فیبر را برای بدن فراهم می کنند که برای حفظ سلامتی بدن بسیار اهمیت دارد.

از دیگر سبزیجات سرشار از گوگرد می توان به سبزی کلارد، کلم کیل، بوک چوی یا کلم چینی، شاهی آبی، خردل، کلم بروکسل، لپه، گوجه فرنگی، سیب زمینی شیرین، شلغم، آووکادو، جعفری، اسفناج و مارچوبه اشاره کرد.

سیر و پیاز
سیر، پیاز، پیازچه، تره فرنگی و موسیر میزان بالایی ترکیبات گوگردی دارند که می توانند در جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش کلسترول موثر باشند.

ترکیبات آلیل سولفید و سولفوکسیدها می توانند به ترمیم بافت همبند و کاهش التهاب مفاصل و آلرژی های تنفسی کمک کنند.

گوشت و حبوبات
لوبیا سویا
موادغذایی پروتئینی از جمله گوشت گاو، مرغ و ماهی منابع عالی گوگرد می باشند.

گیاهخواران برای دریافت گوگرد می توانند از لوبیاها مانند لوبیا سویا، عدس ها و سایر لوبیاهای خشک استفاده کنند.

لوبیا سویا علاوه بر گوگرد ارزش های غذایی دیگری نیز دارد، بنابراین جایگزین کردن توفو با گوشت به صورت یک تا دو بار در هفته یا استفاده از این ماده غذایی در میان وعده می تواند مفید باشد.

زرده تخم مرغ
زرده تخم مرغ می تواند به سم زدایی بدن از سموم، تحریک رشد مو و بهبود ظاهر پوست و ناخن کمک کند.

زرده تخم مرغ حاوی چربی اشباع شده است، بنابراین توصیه می شود مصرف این ماده غذایی به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری قلبی به ۲ تا ۴ زرده تخم مرغ در هفته محدود شود.

سایر موادغذایی

هندوانه
میوه هایی مانند هندوانه، آناناس، نارگیل و موز میزان بالایی گوگرد دارند. همچنین از فرآورده های لبنی با میزان بالایی از گوگرد می توان به شیر، پنیر و خامه ترش اشاره کرد.

برخی از نوشیدنی ها از جمله چای، کاکائو و قهوه نیز محتوی گوگرد می باشند.