خوراکیهایی که موجب تقویت حافظه می‌شوند

برای تقویت حافظه چکار کنیم,گیاهان دارویی برای تقویت حافظه,برای تقویت حافظه کودکان,برای تقویت هوش چه بخوریم,برای تقویت حافظه چه دارویی بخوریم,تقویت حافظه با طب سنتی,چه چیزهایی برای مغز انسان مفید است,مواد غذایی برای تقویت حافظه کودکان
حافظه در برقراری ارتباط انسان با اطرافیانش، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. بسیاری از اتفاقات خوش‌زندگی، به‌صورت خاطراتی شیرین در محل‌Limbus در مغز جای‌می‌گیرند و سپس در زمان مورد نیاز یعنی هنگامی‌که اراده‌کنیم تا آن خاطره‌ را به‌یاد آوریم، سیستم حافظه به‌طور معکوس عمل‌کرده و آن خاطره را از اعماق مغز به سطح مغز و مراکز یادآوری منتقل‌می‌نماید.

اصولاً هنگامی‌که ما جسمی را می‌بینیم یا گلی را می‌بوییم و یا غذایی را می‌چشیم، این اعمال به‌صورت امواج الکتریکی و عصبی درآمده و به مغز منتقل می‌شوند و در مراکز خاصی در حافظه و هر‌کدام در‌جای خود ضبط‌می‌شوند و دراین مراکز به‌صورت همیشگی باقی‌می‌مانند. در آینده اگر روزی ما گلی را بوییدیم، بلافاصله با کمک این مراکز مغزی، نام و شکل آن گل به‌یاد ما می‌آید.

به‌طور‌کلی وقتی ما در اجتماع زندگی می‌کنیم، وظیفه حفظ سلامتی خود را داریم وباید حافظه‌ای خوب و قوی داشته باشیم و بنابراین یکی‌از وظایف ما نگاه‌داشتن حافظه خود در سطح فعال است.

برای افزایش قدرت حافظه، راه‌های زیادی وجود دارد که یکی‌از آنها استفاده از خوراکی‌هایی است که حافظه را تقویت می‌کنند. مغز به کلسیم، لسیتین(Lecitin)، سربروزین(Cerobrosin)، اسفنگوزین(‌Sphyngosine) که هر‌سه از اسیدهای آمینه فسفردار هستند نیازدارد.وجود ویتامین‌های گروه B نیز برای افزایش قدرت حافظه ضروری است.

سبزی‌ها و میوه‌هایی مانند کرفس (جوانه زردرنگ بالای آن)، هویج ترتیزک، آلوی‌قرمز، تره‌فرنگی، کاهو وگوجه‌فرنگی به تقویت حافظه کمک فراوانی‌ می‌نمایند. پیاز دارای مقادیر زیادی سولفور(گوگرد) می‌باشد و وجود این عنصر موجب فعال‌کردن اسیدهای آمینه موردنیاز مغزشده و به‌طور غیرمستقیم به افزایش قدرت حافظه کمک می‌کند.

غذاهایی مانند تخم‌مرغ با داشتن مقادیر زیادی فسفولیپیو به تقویت حافظه کمک فراوانی می‌کند. اصولاً تخم‌مرغ برای فعال‌کردن مغز بسیار توانا و مصرف آن ضروری است.

پنیر نیز به‌خاطر دارابودن مقادیر زیادی فسفر وکلسیم، در ازدیاد قدرت حافظه نقش‌آفرین است. گوشت‌های قرمز که دارای اسیدآمینه زیادی هستند، به افزایش قدرت حافظه کمک می‌کنند. خرمالو نیز به‌دلیل داشتن مقادیر زیادی منیزیوم، فسفر و پتاسیم به افزایش قدرت حافظه کمک می‌کند.

خوراک مغز‌گوسفند از خوراک‌هایی است که موجب افزایش میزان قدرت حافظه می‌شود وهمین‌طور مغز ماهی نیز باعث افزایش میزان قدرت حافظه می‌گردد. لازم است این نکته را اضافه نماییم که اگر شما حافظه خوبی ندارید، سعی‌کنید به‌طورمثال یک سطر شعر را هر‌روز صبح یاد بگیرید؛ یعنی حفظ‌کنید و البته ممکن‌است حوالی ظهر این شعر از یادتان برود. در این صورت لازم است تا دوباره آن‌را حفظ‌کنید و این‌کار را در ساعت‌های مختلف انجام‌دهید. به‌ا‌ین‌ترتیب حافظه شما تقویت‌شده و این شعر را همیشه می‌توانید به‌یاد‌ داشته‌باشید.

پزشکی امروز