گل انگشتانه (طریقه مصرف،خواص و خطرات)

قیمت گل انگشتانه,گل شوکران,گل انگشتانه سرده,دیژ یتیا لین,انگشتانه چیست,استخراج دیژ یتیا لین,گل انگشت دانه

گیاه دیجیتالیس پرپرو(انگشتانه)، گونه­ای از گیاهان گلدار از دسته دیجیتالیس است که متعلق به خانواده پلانتاگانیکا است. این گیاه در مناطق معتدل اروپا به وفور یافت می­شود و به نوعی متعلق به این ناحیه است.
این نوع گیاه در بخش­هایی از آمریکای لاتین و برخی از نواحی معتدل در سایر نقاط نیز یافت میشود. این نوع گیاه به عنوان منبع اصلی داروی­های قلبی موسوم به دیگوکسین(که همچنین دیجیتالیس یا دیجیتالین نیز نامیده می­شود) شناخته شده است.

دیجیتالیس پرپرو یک گیاه علفی دوساله یا چندساله با عمر کوتاه است. برگ­های این گیاه به صورت مارپیچی، ساده، با 10 الی 35 سانتیمتر طول و 5 تا 12 سانتیمتر عرض هستند که همگی با موهایی تازه­روئیده و به شکل غددی پوشیده شده­اند که نوعی بافت پشمین را به ظاهر این گیاه می­دهند. در سال اول عمر این گیاه، شاخ و برگ­های آن در سطح زمین نوعی روزت محصور و محکم را در اطراف آن تشکیل می­دهند.

ساقه مربوط به گل این گیاه در سال دوم عمر آن رشد پیدا می­کند، که معمولا 1 تا 2 متر طول دارد و گاهی اوقات بلندتر نیز می­شود. گلهای این گیاهان به گونه­ای با ظاهر شکیل، با خوشه­ای ممتد و ادامه­دار قرار گرفته­اند و هر یک از گلها به صورت لوله­ای و به شکل آویخته است.

این گلها معمولا به رنگ بنفش هستند اما برخی گیاهان، به خصوص گیاهانی که تحت کشت قرار دارند، به رنگ­های صورتی، قرمز رزی، زرد و سفید نیز هستند. سطح داخلی گل این گیاه پر از نقطه و خال است.

دوره زمانی گل دهی این گیاه در اوایل تابستان است، گاهی اوقات نیز در اواسط و اواخر فصل­، ساقه­های گل بیشتری از این گیاه رشد می­کند. این گیاه به شدت مورد توجه زنبورهاست و این حیوانات شهد مورد نظر خود را از گل­های این گیاه که در ساقه­های لوله­ای شکل آن است به دست می­آورند.

میوه و حاصل این گیاه نوعی کپسول است که هنگامی که رسیده باشد، شکافته شده و چندین دانه کوچک (با ابعاد 0.1 الی 0.2 میلیمتری) از درون آن آزاد می­شود.

خاصیت سمی بودن
به دلیل حضور ماده دیجیتوکسین گلیکوسید قلبی یا کاردیاک، برگ­ها، گلها و دانه های این گیاه همگی برای انسان و برخی از حیوانات دیگر سمی هستند و حتی می­تواند در صورت هضم شدن مهلک نیز باشد.

اولین بار با ابتکار آقای ویلیام ویتربرگ از برگ­های این گیاه، همین ترکیب برای کاربرد درمانی اخذ شد، که از آن برای داروی سکته­های قلبی استفاده شد. جناب ویتربرگ متوجه شد که این گیاه ورم را کاهش، جریان اوره را افزایش می­دهد و تاثیر بسیار خوبی روی قلب می­گذارد.

بر خلاف اشکال تصفیه شده دارویی، عصاره گرفته شده از این گیاه موجب مسمویت مکرر نمی­شود چراکه این مواد در دقایق اولیه­ای که هضم می­شود، احساس تهوع و استفراغ را به فرد می­دهد که از مصرف بیشتر بیمار از آن ممانعت می­کند.

سم­های اصلی موجود در دیجیتالیس پرپرو، دو گلیکوسید کاردیاک مشابه به لحاظ شیمیایی هستند: یک دیجیتوکسین و دیگوکسین. همانند دیگر گلیکوسیدهای کاردیاک، این مواد سمی نیز اثرات خود را به وسیله متوقف کردن فعالیت ATPase در مجموعه­ای از پروتئین­های ترانس ممبرین، که تشکیل دهنده سدیم پتاسیم آنزیم ATPase است، به دست می­آورند(Na+/K+-ATPase). مهار کردن فعالیت Na+/K+-ATPase در عوض نه تنها موجب بالا رفتن یون سدیم میان سلولی می­شود، بلکه کلسیم را نیز افزایش می­دهد که منجر به نیروی فزاینده در انقباض­های عضلانی قلبی می­شود.
به عبارت دیگر، در صورتی که با دوز مصرفی کاملا دقیق از این گیاه استفاده شود، سم دیجیتالیس می­تواند موجب ضربان قلب با قدرت بیشتر شود.
با این وجود دیجیتوکسین، دیگوکسین و بسیاری از گلیکوسیدهای قلبی دیگر همچون اوباین، به داشتن منحنی های تند نسبت به پاسخ در مقابل دز مصرفی معروف هستند. به این معنا که هر افزایش جزئی در دز مصرفی این داروها میتواند موجب تفاوت میان دز مصرفی غیر موثر و دز مصرفی مهلک شود.

از جمله علائم سمی بودن دیجیتالیس این است که ضربان پالس، حالت تهوع و استفراغ پایین می آید و انقباض های ناهماهنگ در بخش­های مختلف قلب ایجاد می شود که در نهایت موجب گرفتن قلب و نهایتا مرگ می شود.

کشت
این گیاه یکی از گیاهان باغی معروف و شناخته شده است که بسیاری از زراعتکاران آن را با گستره­ای متفاوت از رنگ های سفید، تا صورتی و بنفش پرورش داده اند.
از جمله گیاهان این دسته «دالماتیان بنفش» است. شکل­های زراعت شده این گیاه اغلب گلهایی را نمایش می دهد که کاملا محصور در بخش مرکزی خود هستند و بر خلاف نوع وحشی این گیاهان که در آنها گلها صرفا در یک وجه آن پدیدار می شوند، می باشند. D. purpurea به سهولت از دانه یا گیاهان گلخانه ای خریداری شده در فصل بهار رشد می­یابد. اقلام زیر توانسته­اند تا جایزه کیفیت باغداری را از انجمن کشاورزی و باغداری سلطنتی دریافت نمایند:

شرلی ‘The Shirley’
گروه اکسلسیور ‘Excelsior group’
D. purpurea f. alba

گیاه دیجیتالیس پرپرو در نواحی چهار الی نه بسیار مقاوم و سخت است.

خواص و کاربرد گل انگشتانه

دیگوکسی جنین یا همان (DIG) یک استروئید است که منحصرا در گلها و برگ­های گیاهان دیجیتالیس پرپرو و دیجیتالیس لاناتا یافت می شود. از این ماده به عنوان پروب(ابزار کاوش) مولکولی برای کشف DNA یا RNA استفاده می شود.
DIG را می­توان به سادگی به وسیله اصلاحات شیمیایی به نوکلئوتیدها متصل کرد. مولکول های DIG اغلب به نوکلئوتیدهای یوریدین متصل می شوند.DIG های با نشان یوریدین(DIG-U) پس از آن می­تواند در پروب های RNA از طریق القاح بیرونی تعبیه شود.
هنگامی که عمل هیبرید شدن(ترکیب شدن) به صورت درجا اتفاق می افتد، پروب های RNA به همراه DIG-U های تعبیه شده، قابل کشف خواهند شد و همچنین آنتی­بادی­های DIG مزدوج با فسفات قلیایی نیز مشخص می­شود. برای رسیدن به ترکیب­های هیبرید شده، فسفات قلیایی می­تواند با یک کروموژن واکنش دهد تا یک رسوب ته­نشین شده رنگی را ایجاد نماید.

در هند برگهای گیاه گل انگشتانه ارغوانی به عنوان محرک و مقوی برای بعضی از انواع ناراحتی های قلبی تجویز می شود. برگهای گیاه مهمترین منبع طبیعی تونیک قلبی به نام دیژیتالین است.

برگ دیژیتال ارغوانی از دروهای موثر قلبی است ولی باید مراقبت و دقت شود که به مقدار محدود، و در مواردی که نوع بیماری قلبی ایجاب می کند خورده شود پس قطعاً باید مصرف آن زیر نظر و با توصیه پزشک باشد.

در صورتی که بیش از حد مجاز خورده شود و یا مدتی به طور مداوم بخورند عوارضی دارد و موجب اسهال و قی شدید و آشفتگی می شود و علاوه بر سرگیجه ممکن است در مقدار ترشح ادرار نیز اثر بگذارد.

مداومت در مصرف دیژیتال ارغوانی نیز توصیه نمی شود زیرا مواد عامله گیاه در بدن انباشته می شود و باید هر چند وقت یک بار خوردن آن برای دو سه هفته قطع شود و از داروهای دیگر مشابه و مناسب استفاده شود و پس از آن در صورت لزوم مجدداً خوردن آن آغاز شود.

برگ دیژیتال ارغوانی با صوا بدید پزشک ممکن استدر مورد استسقا لحمی و سایر انواع استسقا تجویز شود ولی در موارد ورم کلیه استعمال آن منع شده است و در موارد تبهای نوبه ای، تبهای زایمان، صرع، خونریزی های رحمی، تبهای حصبه ای، احتلام در خواب، ذات الریه ، روماتیسم مفصلی، درد روماتیسم حاد در مواقعی که تب به 40 درجه برسد در صورت تجویز پزشک ممکن است خوردن برگ دیژیتال ارغوانی آثار مفید داشته باشد.

گل انگشتانه ارغوانی ( digitalis purpurea L ) ،گیاهی سمی است و گل ها ، برگ ها و دانه های آن می تواند مرگ آور باشد .گونه های دیگر دیژیتالیس نیز اثر گل انگشتانه را دارند ولی در پزشکی کاربرد ندارند . گل انگشتانه گیاهی ​ ​​دو ساله است و جام گل های آن شبیه انگشتانه است وسطح خارجی آن ارغوانی است​ ، در مقدار دارویی فعالیت قلب را تنظیم می کند ولی با مقادیر زیاد یکی از سمی ترین گیاهان است ومی تواند سبب مرگ با فیبریلاسیون بطنی شود .

نظرات بسته شده است.