پنج گنج دوستی در سالمندی

هیچ می‌دانستید که داشتن دوست خوب بر سلامت جسمی شما هم موثر است؟ در واقع، دوست‌ها باعث می‌شوند طول عمرتان بیشتر شود. نتایج تحقیقی که در سال 2010 میلادی انجام شد، نشان داد که روابط اجتماعی و ارتباط نزدیک با دوستان باعث کاهش استرس و افزایش توان ایمنی بدن می‌شود. همچنین در سال 2015 میلادی تحقیق دیگری نشان داد که کاهش روابط اجتماعی در افراد مسن خطر فشار خون را تا 2 برابر افزایش می‌دهد. در ادامه به اهمیت داشتن روابط اجتماعی و مخصوصا داشتن دوست در سنین بالا می‌پردازیم.
یک قرار ناهار با دوستانتان بیرون از خانه بگذارید. یک فیلم با دوستانتان ببینید یا حتی در جمع دوستانه‌تان وظایف پدر‌بزرگ‌بودنتان که همان نگهداری از نوه‌هایتان است را هم انجام دهید.
براساس آخرین تحقیقات، تمام این کارها برای سلامت بدنتان مفید است. دکتر جودی هورستمن، متخصص مغز و اعصاب سالمندان در آمریکا می‌گوید: «تمام این عوامل در افزایش قدرت تفکر و سلامت بدن در سنین بالا موثر است.» نتایج تحقیق دیگری که محققان دانشگاه بیرمنگام انجام داده‌اند نیز نشان داده است که نداشتن دوست و نبود فعالیت‌های اجتماعی در میانسالی باعث چاقی می‌شود و همه ما می‌دانیم که چاقی، آن ‌هم در دوران میانسالی، چقدر زیانبار است.
همچنین خانم هورستون در کتابی که با همین مضمون نوشته است، اشاره می‌کند که داشتن دوستان نزدیک باعث افزایش طول عمر شما می‌شود اما او تاکید می‌کند منظور از دوستان نزدیک اعضای خانواده و نوه‌ها نیست، بلکه دوستان واقعی است.

دوستی و کاهش احتمال سکته
اگر در سن میانسالی هستید و فکر می‌کنید دیدن یک دوست که از نظر فاصله‌ای هم نزدیک شما نیست به سختی‌اش نمی‌ارزد، محققان برعکس آن را می‌گویند. آنها می‌گویند حتی بلیت تهیه کنید و برای دیدن دوستی به شهر دیگری بروید.
این کار معادل یک باشگاه ورزشی رفتن یا اندازه خوابیدن برای بدنتان موثر است. وقت گذراندن با دوستانتان باعث می‌شود فشار خونتان پایین بیاید و بدنتان در برابر عفونت هم مقاوم می‌شود. باورش سخت است اما این تحقیق در سال ‌2015 میلادی از طرف دانشگاه هاروارد روی ۳۰۰ آقای بالای ۶۰ سال انجام شده و این افراد با داشتن روابط اجتماعی بالا احتمال ابتلا به
سکته قلبی را از خود دور کرده‌اند.

دوستی و دوری از افسردگی
داشتن دوست خصوصا برای آقایان باید با اهداف خاصی باشد اما در سنین میانسالی‌ داشتن دوست می‌تواند برایتان با هدف سلامت باشد. اگر آدم اهل دوست پیدا کردنی نیستید در سنین بالا احتمال افسردگی و استرس داشتنتان بیشتر می‌شود. می‌توانید با داشتن یکی-دو دوست صمیمی این احتمال را کم کنید. به قول خانم هورستون، داشتن دوست می‌تواند حتی عادت‌های ناسالم زندگی کردن مثل سیگار کشیدن و… را از شما دور کند.

دوستی و پیشگیری از آلزایمر
هر فعالیتی در سنین بالا برای مبتلا نشدن به آلزایمر به سالمندان‌ پیشنهاد می‌شود. جدول حل کردن یکی از این پیشنهاد‌هاست اما دکتر شا رون اکرین از دانشگاه آریزونا بعد از تحقیقی روی افراد مسن به این نتیجه رسید که فعالیت مغز افرادی که روابط اجتماعی قوی‌تر و حداقل یک دوست کنار خود دارند، بسیار بیشتر است و میزان آگاهی‌شان از محیط اطراف در سنین بالا هم کم نمی‌شود.

دوستی و کاهش شدت درد
این مورد ممکن است از همه تعجب‌بر‌انگیز‌تر باشد اما واقعی است. در سنین میانسالی داشتن چند بیماری و حتی‌ درد کشیدن از بعضی از آنها تا حدودی طبیعی است و مطمئنا شما دنبال کنترل آن هستید. کنار مصرف داروها و ورزش و رعایت کردن توصیه‌های پزشکان، لطفا این ‌بار که دردی احساس کردید، اگر دوستی کنارتان بود، دستش را بگیرید. همین کار به‌ظاهر ساده در کم کردن دردتان موثر است زیرا مثل گرفتن یک ماساژ سریع آرامبخش است و احساس خوبی را تجربه خواهید کرد.

دوستی و افزایش اعتمادبه‌نفس
مهم نیست که حتما در سالمندی فعالیت‌های دوران جوانی را پی بگیرید. یک کار ساده و آسان اما در قالب کار تیمی می‌تواند به سلامت شما در این سنین کمک کند و ضمنا شما یک مهارت جدید فراگرفته‌اید. یاد گرفتن یک مهارت جدید باعث می‌شود اعتمادبه‌نفستان در این سن بالا برود و با سالم بودن شما چه فیزیکی و چه ذهنی مرتبط است زیرا باعث برانگیختن ذهن‌تان می‌شود.

به چند دوست صمیمی نیازمندیم؟!
حالا که به اهمیت داشتن دوست در سنین میانسالی پی بردید، شاید با خودتان فکر کنید که حالا چه تعداد دوست لازم است تا من به این واسطه سالم‌تر این دوران را طی کنم؟ محققان می‌گویند کیفیت در این زمینه مهم‌تر از کمیت است. با اینکه داشتن دوستان‌ بیشتر خیلی هم خوب است اما مهم‌تر این است که شما چند دوست نزدیک داشته باشید یا حتی‌ یک دوست صمیمی.

دکتر هورستون در کتابش می‌نویسد: «دوستانی پیدا کنید که برای با هم بودن نیازی به اصرار نباشد، بلکه اشتیاق وجود داشته باشد. برای این کار می‌توانید به گروه‌های اجتماعی بپیوندید. این مکان‌ها جای مناسبی برای پیدا کردن دوست است، چراکه شما می‌توانید با افرادی با سلیقه و اشتراک‌های بیشتری آشنا شوید؛
‌مثلا اگر به کار‌های خیریه علاقه‌مندید، در یکی از این گرو‌ه‌های خیریه عضو شوید. افراد مشترک علاقه‌مند به این کار را پید‌ا می‌کنید یا انتخاب یک رشته ورزشی هم می‌تواند در مسیر داشتن روابط اجتماعی و دوست‌یابی به شما کمک کند.

با انجام چند کار ساده مثلا گوش شنوای دوستانتان بودن به آنها نشان دهید که مورد اعتماد هستید و در دسترس باشید، به‌طوری که آنها متوجه شوند این ارتباط دو‌طرفه است و شما فقط قصد سوء استفاده ندارید. در نهایت اینکه از دوستی‌هایتان‌ مراقبت کنید.»

منبع:سلامت