سرمازدگی (پیشگیری و راه درمان)

سرمازدگی درختان,پاورپوینت سرمازدگی,درمان سرمازدگی کلیه ها,سرمازدگی در گیاهان,درمان سرمازدگی پوست صورت,سرمازدگی کشاورزی,سرمازدگی صورت,سرمازدگی پا

صاحبان مشاغلی مانند کارگران ساختمانی، ماهیگیران، پستچیان، آتش‌نشانان، پرسنل نظامی، افرادی که در عملیات جست‌وجو و نجات فعالیت می‌کنند، افرادی که کار نگهداری جاده‌ها را برعهده دارند، افرادی که کارهای سرویس و نگهداری را انجام می‌دهند، مثل افرادی که تیر چراغ و سیم‌ها و کابل‌های برق فشارقوی را سرویس می‌کنند، به‌واسطه شغلشان به اجبار در فصول سرد سال ساعات زیادی را در فضای باز و هوای سرد و در روزهای برفی سال در محیط‌های یخ‌زده و لغزنده به سر می‌برند.

سرمای بیش‌ازحد هم مانند گرمای بیش‌ازاندازه می‌تواند مضرات و آسیب‌هایی را ایجاد کند و سلامت ما را به خطر بیندازد؛ از این رو داشتن اطلاعات کافی دراین‌باره و همچنین دانستن نکاتی برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی می‌تواند برای افرادی که در چنین حرفه‌ای‌هایی مشغول به کارند مفید و ضروری باشد.

سرمازدگی یا استرس سرمایی
دمای طبیعی بدن ما حدود ۳۷ درجه است. اگر دمای بدن به زیر ۳۵ درجه برسد دچار استرس سرمایی می‌شود. اگر فرد ساعات زیادی را در محیط زیر ۱۸ درجه (در خشکی) و زیر ۲۲ درجه (در آب) حضور داشته باشد دچار استرس سرمایی می‌شود. اگر تنها بخشی از بدن فرد هم در چنین دمایی قرار بگیرد باز هم سرمازدگی ایجاد می‌شود.

عوامل موثر در ابتلا به سرمازدگی
دمای هوا، میزان رطوبت، میزان و سرعت وزش باد (در فضایی که باد می‌وزد اثرات کاهش دما بیشتر از فضایی است که باد نمی‌وزد)، مدت‌زمانی که فرد در آن دما حضور دارد، نوع فعالیتی که انجام می‌دهد، میزان انرژی که مصرف می‌کند، سن، سطح سلامت عمومی و نوع لباس و وسایل حفاظت فردی از عواملی هستند که باعث می‌شود فردی زودتر یا بیشتر دچار سرمازدگی شود و برعکس.
احتمال ابتلا به سرمازدگی در افرادی که سن بالاتری دارند و همچنین کسانی که سیگار و الکل مصرف می‌کنند بیشتر است.
مصرف بعضی از داروهای روان‌پزشکی خطر سرمازدگی را افزایش می‌دهد.
داشتن بعضی بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، نارسایی غدد فوق کلیوی، بیماری‌های غده تیروئید، اختلالات عصبی، بیماری‌های قلبی‌عروقی و عروق محیطی هم خطر ابتلا به سرمازدگی را افزایش می‌دهد.
خیس بودن لباس و بدن و خستگی شدید هم احتمال سرمازدگی را افزایش می‌دهد.

علائم و نشانه‌های سرمازدگی

حافظه فردی که دچار سرمازدگی شده است ضعیف می‌شود، دچار گیجی، خواب‌آلودگی و اختلال تکلم می‌شود. علائم بی‌قراری و خستگی در او ایجاد می‌شود. پوست بدنش هم سرد و پف‌آلود می‌شود.
لرزش بدن هنگامی که در محیط سرد قرار می‌گیریم واکنش طبیعی بدن است در مقابل سرما و سبب می‌شود بدن بتواند گرما را حفظ کند اما فردی که دچار سرمازدگی شده دچار لرزش نمی‌شود.

نکاتی که کارفرمایان باید در نظر بگیرند
کارفرمایان و مسئولان ایمنی و سلامت محیط کار، بسته به میزان دمای محیط کار و سرعت وزش باد، باید میزان فعالیت در فضای سرد و میزان استراحت کارکنان را طبق اصول زمانبندی کنند. یعنی مشخص کنند که هر فرد در ازای چه میزان حضور و چه میزان فعالیت در دمای سرد باید چندبار و هربار چه مدت‌ زمانی استراحت کند. بهتر است بخش اعظم کار و فعالیت بدنی در ساعاتی از روز انجام شود که دمای هوا بیشتر است. طراحی کار باید به‌گونه‌ای باشد که فرد در مواجهه با فضای سرد فعالیت بدنی انجام دهد تا احتمال سرمازدگی کاهش پیدا کند و استراحتگاه، غذا و نوشیدنی گرم باید در دسترس افراد قرار داشته باشد.

کارفرمایان آموزش را جدی بگیرند
آموزش علائم سرمازدگی به کارکنانی که در محیط‌های سرد مشغول به کارند و آگاه‌سازی آن‌ها از خطرات و آسیب‌های احتمالی ناشی از سرمازدگی اهمیت زیادی دارد. بنابراین کارفرمایان باید هشدارهای لازم را درخصوص نکات و توصیه‌های ایمنی و همچنین آموزش‌های لازم را درباره راهکارهایی که از ابتلا به سرمازدگی پیشگیری می‌کند به کارکنان بدهند. هنگامی که شخص خود دچار سرمازدگی می‌شود به‌ویژه هنگامی که علائم شدید است، هوشیاری و توان کافی برای نجات خود و آگاه کردن اطرافیان از حالت ایجادشده را ندارد، بنابراین باید به همه کارکنانی که در فضاهای سرد کار می‌کنند آموزش‌های لازم داده شود تا در صورتی که یکی از همکاران آن‌ها دچار علائم سرمازدگی شد اقدامات لازم را انجام دهند.

نکاتی برای پیشگیری از سرمازدگی
– اگر فعالیتتان زیاد است حتما بین آن استراحت کنید.
– حین کار به حد کافی مایعات گرم بنوشید.
– در صورت لزوم از کلاه ضدآب، ماسک صورت، پوشش گوش، شال‌گردن، دستکش، جوراب و کفش مناسب استفاده کنید.

نظرات بسته شده است.