راه تشخیص آب میوه و سبزیجات سالم از روی رنگ

راه تشخیص آب میوه و سبزیجات سالم از روی رنگ.رنگ‌های ارغوانی، قرمز، زرد، نارنجی، سبز، آبی و بنفش موجود در انواع آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌های حاوی میوه و سبزیجات به خاطر وجود انواع رنگدانه‌ها است. این رنگ‌ها برای حفظ سلامتی و تندرستی ضروری هستند زیرا آن‌ها منبعی غنی از مواد مغذی طبیعی به شمار می‌روند. بسیاری از رنگدانه‌های موجود در نوشیدنی‌های رنگی از بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و انواع سرطان جلوگیری می‌کند.
آبمیوه‌های قرمز حاوی گوجه‌فرنگی، سیب، هندوانه، شامل رنگدانه لیکوپن است. لیکوپن یک رنگدانه شیمیایی بوده و باعث ایجاد رنگ قرمز در هندوانه، سیب و گوجه‌فرنگی می‌شود و اثر آنتی‌اکسیدانی نیرومندی دارد. این رنگدانه از خانواده فیتوکمیکال‌ها بوده و مسئول تولید رنگ قرمز است.

بسیاری از آبمیوه‌های قرمز حاوی لیکوپن، اسید ellagic، کوئرستین و هیپسریدین هستند. این مواد مغذی خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهند و سطح فشار خون را تنظیم می‌کنند. همچنین از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری کرده و سطح کلسترول LDL را کم می‌کنند.

البته اسید ellagic موجود در آبمیوه‌های قرمز تمشک، توت‌فرنگی و انار یک آنتی‌اکسیدان قوی بوده و اثر ضد تکثیر سلول‌های سرطانی دارد. این آنتی‌اکسیدان‌ها از تشکیل رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کنند.
نوشیدنی‌هایی به رنگ قرمز ارغوانی
این نوشیدنی‌ها غنی از آنتوسیانین بوده و دارای خاصیت درمانی هستند. یک نوشیدنی قرمز حاوی میوه‌هایی مانند شاتوت و زغال‌اخته دارای رنگدانه آنتوسیانین است. آنتوسیانین‌ها مسئول بسیاری از رنگ‌های قرمز ارغوانی و آبی در انواع میوه‌ها و سبزیجاتی مانند کلم قرمز هستند.

بطور کلی آنتوسیانین‌ها مولکول‌های بسیار پیچیده‌ای هستند که با یون‌های هیدروکسید جفت می‌شوند یا آن‌ها را آزاد می‌کنند.

آنتوسیانین‌ های موجود درنوشیدنی‌های قرمز مانند آب آلبالو به درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع II کمک می‌کنند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را در آن‌ها کم می‌کنند. علاوه بر آن آنتوسیانین‌ها باعث تنظیم فشارخون شده و انعطاف‌پذیری رگ‌ها را افزایش می‌دهند.
نوشیدنی‌هایی به رنگ زرد و نارنجی
این نوشیدنی‌ها اغلب حاوی لیکوپن و کاروتن هستند. درواقع رنگدانه کاروتنویید، زیاگزانتین، فلاونوییدها و لیکوپن مسئول ایجاد رنگ زرد و نارنجی در نوشیدنی‌هایی به این رنگ‌ها هستند. معمولاً رنگ زرد این آبمیوه‌ها از تجمع اسیداسکوربیک ناشی می‌شود بنابر این سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و تولید رادیکال‌های آزاد را در بدن کنترل می‌کنند.

اسید اسکوربیک از تجمع اسید اوریک و بیماری نقرس جلوگیری می‌کند. همچنین رنگدانه‌های زرد و نارنجی مانند بتاکاروتن که پیش‌ساز ویتامین A است در کاهش مشکلات مربوط به بیماری‌های چشمی و ایجاد لکه زرد در چشم نقش دارد. کارتنوییدهای نارنجی‌رنگ که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شوند در سلامت بینایی عملکرد سیستم ایمنی بدن، سلامت پوست و استخوان‌ها موثر هستند.

هویج، انبه، طالبی، کدو و زردآلو حاوی مقادیر زیادی از رنگدانه کاروتنویید هستند. همچنین رنگ زرد و سبز موجود در آووکادو، اسفناج، برخی از انواع سبزی‌ها و اعضای خانواده کدو حاوی رنگدانه لوتئین هستند. این مواد مغذی برای چشم‌ها بسیار مفید هستند زیرا گیرنده‌های لوتئین در ماکولای چشم وجود دارد.
نوشیدنی‌های سبز رنگ
رنگ سبز نوشیدنی های سبز به خاطر رنگدانه کلروفیل است. اغلب این نوشیدنی‌ها که از سبزیجات سبز تهیه می‌شوند حاوی کلروفیل، فیبر، لوتئین، زیاگزانتین کلسیم، فولات، بتاکاروتن و ویتامین C هستند. این مواد مغذی باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان، کاهش فشار خون و سطح کلسترول LDL می‌شوند و فعالیت سیستم ایمنی را افزایش می‌دهند.
نوشیدنی‌های آبی و بنفش
این نوشیدنی‌ها حاوی لوتئین، زیاگزانتین و آنتوسیانین هستند. رنگ آبی و بنفش باعث هضم بهتر غذا شده و به جذب کلسیم و مواد معدنی دیگر کمک می‌کند. همچنین با التهاب سلولی مبارزه کرده و رشد تومورها را کاهش می‌دهد.
مخلوط نوشیدنی میوه و سبزی جایگزین بسیار خوبی برای استفاده همزمان میوه‌ها و سبزیجات به خصوص در مدت مسافرت یا زمانی که عجله دارید، است.