درمان عفونت‌های قارچی در اطفال

عفونت‌های قارچی در اطفال (جلوگیری و درمان)

قارچ‌ها بیشتر مواقع بی‌ضرر هستند، اما برخی اوقات باعث ایجاد عفونت‌های قارچی می‌شوند. افراد زیادی به عفونت‌های قارچی مبتلا می‌شوند، ولی خوشبختانه این عفونت‌ها قابل درمان هستند.

عفونت‌های قارچی ممکن است در بخش‌های مختلف بدن دیده شوند. در زیر به معرفی برخی از انواع عفونت‌های قارچی می‌پردازیم:

تینه آ (کچلی)

نوعی عفونت قارچی مو، پوست و ناخن است. تینه آ معمولاً به صورت یک ناحیه کوچک قرمز رنگ به اندازه یک نخود در روی پوست شروع می شود. بعدها به شکل یک دایره یا حلقه گسترش می یابد. به تینه آ (کچلی) گاهی «کرم حلقوی« نیز می گویند؛ زیرا این طور به نظر می رسد که انگار یک کرم کوچکی زیر پوست وجود دارد (که البته این تصور غلط است).

از آن جا که تینه آ ( کچلی) در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود، اسامی مختلفی بسته به ناحیه درگیری به آن اطلاق می شود. کچلی سر در روی سر و کچلی بدن در تمام پوست بدن دیده می شود.

پای ورزشکاران

یک نوع دیگر از بیماری های قارچی است که معمولاً ناحیه بین انگشتان پا را گرفتار می کند، اما می تواند ناخن های انگشتان پا و کف پا یا کناره های آن را نیز درگیر کند.

خارش سربازان: یک عفونت قارچی در کشاله های ران و اطراف ناحیه تناسلی و بالای ران است. این بیماری صرفاً مخصوص پسران و مردان نیست و زنان و دختران نیز به آن مبتلا می‌شوند.

کاندیدا

کاندیدا یک مخمر است که شبیه به قارچ‌ها است. کاندیدا معمولاً پوست اطراف ناخن یا پوست نرم و مرطوب اطراف سوراخ های بدن را مبتلا می کند. سوختگی و دانه های زیر ناحیه پوشک در شیرخواران می تواند یکی از انواع کاندیدا باشد. برفک دهان نیز که به صورت لکه های سفید رنگی است که در دهان نوزادان و شیرخواران دیده می شود، یک نوع کاندیدا است. دختران بزرگ تر و زنان نیز می توانند به شکل دیگری از عفونت کاندیدایی که داخل و اطراف واژن (مهبل) را درگیر می کند، مبتلا شوند.

پتیریازیس ورسی کالر

نیز یک نوع قارچ است که باعث ایجاد لکه هایی روی بدن فرد می شود. این قارچ به طور عادی روی بدن افراد زندگی می کند و مزاحمتی ندارد، اما گاهی اوقات به صورت بیماری زا در می آید و می تواند قفسه سینه و شانه ها و پشت کمر را رفتار کند و در بین نوجوانان بسیار شایع است.

به چه دلیل اطفال و نوجوانان دچار بیماری های قارچی می‌شوند؟

تعداد زیادی از اطفال و نوجوانان دچار بیماری های قارچی می‌شوند. دلیل آن علاقه آن ها به شریک شدن وسایل و نزدیک بودن با دوستانشان است. بعضی از انواع قارچ‌ها واگیردار هستند، به این معنی که عفونت قارچی به آسانی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود.

از آن جا که قارچ‌ها به محیط های گرم، تاریک و مرطوبی برای رشد احتیاج دارند، حمام های عمومی، استخرها، اتاق های رخت کن و حتی کفش و جوراب گرم و مرطوب محیط مناسبی برای رشد قارچ فراهم می آورند.

مصرف زیاده از حد آنتی بیوتیک در برخی از اطفال باعث مستعد شدن به عفونت قارچی می شود. آنتی بیوتیک ها باکتری هایی که باعث بیماری می‌شوند را از بین می برند، اما آن ها همچنین می توانند تعداد زیادی از باکتری های بی‌ضرر بدن ما را نیز از بین ببرند.

این باکتری های بی‌ضرر در حالت عادی با مخمر ها بر سر محلی برای زندگی می جنگند و زمانی که آنتی بیوتیک ها باکتری های بی‌ضرر را می کشند، مخمر ها می توانند آزادانه رشد کنند.

گاهی اوقات قارچ‌ها به این دلیل باعث ایجاد عفونت در بچه ها می‌شوند که این اطفال به بیماری هایی که سیستم ایمنی را ضعیف می کنند، مبتلا هستند.

چطور متوجه شویم که عفونت قارچی داریم؟

بسیاری از بیماری های پوستی ممکن است شبیه یک عفونت قارچی به نظر برسد، بنابراین بهترین راه شناسایی آن ها مشورت با پزشک است. موارد زیر در شناسایی قارچ ها کمک می کند:

پای ورزشکاران: باعث ایجاد قرمزی، خشکی، ترک و خارش پوست بین انگشتان می شوند. ممکن است تاول های قرمز پوسته دار و حاوی چرک در کف پا یا کناره های آن ایجاد کنند.

خارش سربازان: به صورت ضایعات قرمز رنگی با لبه های برجسته در اطراف ناحیه تناسلی دیده می شود. این ضایعات سوزش و خارش زیادی دارند و شیوع زیادی به خصوص در میان ورزشکاران دارند. تعریق و پوشیدن لباس های ورزشی می تواند باعث ایجاد این نوع قارچ شود.

کچلی(کرم حلقوی): کچلی سر به صورت برجستگی های کوچک یا لکه های پوسته ریزی دهنده ای که شکل شوره به نظر می رسند دیده می شود. برجستگی یا لکه ها بزرگ تر می شوند و مویی که در محل ضایعات است بسیار شکننده می شود و می ریزد.

این حالت باعث ایجاد لکه های پوسته دار کچلی می شود ولی با درمان درست، موها مجددا رشد خواهند کرد. اگر کچلی روی بازوها، پاها یا قفسه سینه باشد، به صورت لکه های قرمز کوچکی که به حلقه های بزرگ و پیش رونده تبدیل می شوند، تغییر شکل می دهد.

کاندیدا: این مخمر باعث خارش، قرمزی و تورم پوست ناحیه مبتلا می شود.

پیتیریازیس ورسی کالر: که یک مخمر است می تواند باعث ایجاد تعداد زیادی لکه های گرد و بیضی شکل مسطح و بی رنگ روی پوست شود. این لکه ها بیشتر در قفسه سینه، بالای بازوها، صورت و گردن ایجاد می شوند.

خلاص شدن از شر قارچ ها

پزشک ممکن است مقداری از پوست ناحیه مبتلا را بتراشد یا تکه ای از مو یا ناخن را کوتاه کند و زیر میکروسکوپ بررسی کرده یا کشت دهد. زمانی که عفونت قارچی تشخیص داده شود، به وسیله کرم ها و شامپوهای ضد قارچ درمان می شود. پزشک ممکن است داروهای ضد قارچ خوراکی تجویز کند. باید این داروهای خوراکی را تا پایان زمانی که پزشک تجویز کرده است، مصرف کنید.

توصیه هایی برای پیش گیری از بیماری پای ورزشکاران

هر روز پاهایتان را بشویید.
پاها را بخصوص در ناحیه بین انگشتان به طور کامل خشک کنید.
زمانی که در اتاق های رخت کن، استخرهای عمومی و حمام های عمومی هستید، صندل یا کفش حمام بپوشید.
مرتباً جوراب هایتان را عوض کنید و جوراب تمیز بپوشید. اگر جوراب هایتان خیس و مرطوب شد، به محض این که توانستید آن ها را عوض کنید.
می توانید با مشورت با دکترتان از داروهای ضد تعریق پا که به شکل پودر هستند، استفاده کنید.

توصیه هایی برای پیش گیری از خارش سربازان

استفاده از لباس زیر نخی تمیز و شلوارهای گشاد
تمیز و خشک نگه داشتن کشاله ران و اطراف ناحیه تناسلی

توصیه هایی برای پیشگیری از عفونت کاندیدا

لباس زیر و مایو شنای خیس را فوراً تعویض کنید.
لباس زیرهای نخی و تمیز بپوشید.

توصیه هایی برای جلوگیری از پتیریازیس ورسی کالر

سعی کنید از گرما اجتناب کنید تا پوسن به میزان زیاد عرق نکند.
ماهی یک بار از یک شامپو ضد شوره برای شستشوی بدن استفاده کنید.

در پایان بدانید که قارچ ها همیشه در بین ما زندگی خواهند کرد، اما با رعایت توصیه های فوق می توانیم تهاجم و بیماری زایی را برای آنان مشکل کنیم!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.