تست تشخیص دیابت حاملگی (gct و Gtt)

تست gct,آزمایش gtt در بارداری,تفسیر جواب آزمایش دیابت بارداری,تست تحمل گلوکز در بارداری,تفسیر آزمایش قند خون در بارداری,زمان آزمایش قند بارداری,آزمایش قند خون بارداری,هزینه آزمایش دیابت بارداری
عدم تحمل کربوهیدرات ها که برای اولین بار طی بارداری بروز میکند و یا تشخیص داده میشود را دیابت بارداری مینامند. این افراد ممکن است علامت دار یا بی علامت باشند.
اکثر مبتلایان به دیابت حاملگی بدون علائم می باشند و این مسئله لزوم انجام آزمایش غربالگری در خانم های باردار را نشان می دهد.غربالگری درمرحله اول از طریق ازمایش gct و در صورت لزوم و غیر نرمال بودن تست اول تست gtt انجام می شود.

GCT :
( glucose challenge test )
در این تست فرد صبحانه خورده به ازمایشگاه مراجعه کرده و پس از پذیرش ۵۰ گرم پودر گلوکز در ۳۰۰ سی سی اب حل شده و به فرد خورانده میشود که بهتر است محلول ارام ارام و در طول ۵ دقیقه خورده شود.
پس از خوردن شربت فرد باد در حالت نشسته بوده و از انجام حرکات شدید نوشیدن چای و قهوه و مواد خوراکی خودداری کند.
اگر فرد دچار حالت تهوع و در نهایتا استفراغ شد نتایج قابل اطمینان نیست و نباید ازمایش ادامه پیدا کند.
پس از یک ساعت از خوردن شربت نمونه خون بیمار گرفته می شود.

تفسیر نتایج gct
اگر قند خون کمتر از ۱۳۰ باشد احتمال دیابت منفی است ولی اگر ۱۳۰ یا بیشتر باشد ازمایش تحمل گلوکز با ۱۰۰ گرم گلوکز انجام می شود که به این تست gtt می گویند .

GTT :
( oral glucose tolerance test )
در این تست فرد باید ۸ تا ۱۲ ساعت در حالت ناشتا باشد.
ابتدا یک نمونه خون در حالت ناشتا و قبل از خوردن ۱۰۰ گرم پودر گرفته میشود. سپس ۱۰۰ گرم پودر در ۳۰۰ سی سی ( حدودا یک لیوان ) اب حل شده و به مریض داده می شود.سپس ۳ بار دیگر هر یک ساعت یک نمونه گرفته می شود که در مجموع ۴ نمونه از بیمار گرفته خواهد شد.

مقادیر قابل انتظار
قند ناشتا :: ۹۵
قند ساعت اول :: ۱۸۰
قند ساعت دوم :: ۱۵۵
قند ساعت سوم :: ۱۴۰

تفسیر نتایج
اگر دو نمونه خون مساوی و یا بیشتر از نتایج ذکر شده در بالا باشند فرد مبتلا به دیبابت بارداری است.
اگر قند خون در یک نمونه برابر و یا بیشتر از موارد ذکر شده باشد باید در هفته ۳۲ تا ۳۶ تست دوباره تکرار شود.

آمادگی بیمار قبل از انجام آزمایش
بیمار باید طی سه روز قبل از انجام آزمایش دارای رژیم غذایی حداقل ۱۵۰ گرم کربوهیدرات باشد و در صورتیکه بیمار قبل از این دارای رژیم غذایی ناکافی کربوهیدرات باشد باید حداقل به مدت ۵ روز این رژیم را رعایت کند . همچنین به دلیل اینکه عدم فعالیت فرد ، تحمل گلوکز را کاهش می دهد لذا GTT را در مورد بیماران بستری نباید انجام داد . بیمار طی ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش باید ناشتا باشد و از خوردن قهوه و کشیدن سیگار امتناع ورزد . ضمناً از آنجایی که بیماریهای غدد درون ریز مثل پرکاری تیروئید باعث غیر طبیعی شدن آزمایش تحمل گلوکز می شود لذا باید قبل از آزمایش GTT ، اختلال عمل سیستم آندوکرین مورد ارزیابی قرار گیرد .

واکنش های تداخلی
الف : مواردیکه باعث افزایش کاذب تست gtt,gct می شوند
آسپرین – کافئین – کلوفیبرات – گوانتیدین – مت فورمین – نالوکسان – نیفیدیپین – فن فورمین – فنوباربیتال – پرازوسین

ب : مواردیکه باعث کاهش کاذب gtt,gct می شوند
پروپوانولول – آتنولول – کلسی تونین – کاتکول آمین ها – سایمیتدین – کورتیکواستروئیدها – دیورتیک ها استروژن ها – کونتراسپتیو – سالیسیلات و هورمونهای تیروئیدی
پیشنهادات : قدم زدن در طول آزمایش فاقد اشکال بوده اما ورزش کردن ممنوع می باشد .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *