بازیهایی برای نابغه و باهوش کردن کودکان (راهکارهای افزایش هوش)

چه چیزی جنین را باهوش میکند,جنین باهوش و زیبا,افزایش هوش جنین در بارداری,برای باهوش شدن جنین در دوران بارداری,برای هوش جنین چه بخوریم,تاثیر کندر بر جنین,غذاهای باهوش کننده جنین,براي باهوش شدن جنين چه بخوريم,دعا برای باهوش شدن فرزند,براي باهوش شدن جنين چه بخوريم,راههای باهوش شدن کودکان,مواد غذایی برای باهوش شدن جنین,نشانه های نوزاد باهوش,کودک باهوش من,دعای زیاد شدن حافظه,نوزاد نابغه

بازیهایی برای نابغه کردن کودکان
برای اینكه بچه هایی باهوش داشته باشید چه كار باید بكنید؟ باید به آنها ماهی بدهید یا مكمل امگا 33 و فسفر؟! اما یكی از بهترین راه ها برای این كار آن است كه بچه ها را به بازی های خوب عادت بدهید.
برای این كه بچه هایی باهوش داشته باشید چه كار باید بكنید؟ باید به آنها ماهی بدهید یا مكمل امگا 3 و فسفر؟! شاید هم فكر می كنید بهتر است آنها را در كلاس های مختلف و متعدد ثبت نام كنید اما یكی از بهترین راه ها برای این كار آن است كه بچه ها را به بازی های خوب عادت بدهید.
بازی های فكری می توانند كمك بزرگی به تقویت هوش و حافظه فرزندان شما بكنند. نمونه اش همین بازی جدید پنتابال است كه چند سال لقب بهترین بازی فكری دنیا را به خود اختصاص داده است.

جنگا؛ بازی مهندس ها
بازی فكری جنگا یك بازی بسیار ساده ولی در عین حال هوشمندانه است. این بازی هم مانند سودوكو از بازی هایی است كه زمان – یعنی والدین فعلی و كودكان قدیمی- نداشت. از اختراع این بازی هم كمتر از 30 سال می گذرد.
جنگا از 54 بلوك چوبی هم شكل و هم اندازه تشكیل شده است كه طول هر یك از بلوك ها سه برابر عرض آن است. این اتحاد در شكل و اندازه این امكان را فراهم می سازد تا با به كارگیری اندكی خلاقیت، اشكال و احجام 3بعدی مختلفی ایجاد كرد و قدرت تمركز، خلاقیت و تجسم فضایی را به وسیله آن به رقابت گذاشت.

روبیك؛ برای تجسم سه بعدی
مكعب روبیك یك پازل مكانیكی است كه در سال 1974 توسط یك مجسمه ساز و پروفسور معمار مجارستانی به نام ارنو روبیك ابداع شد. مكعب روبیك مدل های بسیاری دارد كه از جمله آن ها می توان به 2×2×2 (مكعب جیبی)، 3×3×3 (انتقام روبیك)، 4×4×4 و 5×5×5 (روبیك پروفسورها)، 6×6×6 و 7×7×7 اشاره كرد.
هر كدام از این مكعب های روبیك بسته به سن كودكان می تواند برای آن ها سرگرمی فكری بسیار مناسبی باشد كه هم به تجسم 3بعدی آن ها كمك می كند و هم حافظه آن ها را تقویت می كند.

سودوكو؛ اختراع ژاپنی های باهوش
سودوكو مخفف یك واژه ژاپنی یعنی سوجی وا دوكوشین نی كاگیرو به معنی «ارقام باید تنها باشند» است. این بازی ریشه ای ژاپنی دارد ولی تقریبا 30 سال است كه مردم ملت های دیگر جهان هم با آن آشنا شده اند و در حال حاضر یكی از محبوب ترین بازی های فكری سراسر دنیاست.
هرچند سودوكوی اصلی یك جدول 9 در 9 است ولی انواع ساده تر آن هم كه با جداول كوچك تر هستند وجود دارد و شما می توانید برای كودكان دبستانی خود از آن ها استفاده كنید.

دعاهایی برای باهوش تر شدن
اين دعا را پيغمبر(ص) به اميرالمؤمنين(ع) براى حافظه تعليم نمود:
« سُبْحانَ مَنْ لا يَعْتَدي عَلي اَهلَ مَمْلَكَتِةِ، سُبْحانَ مَنْ لا يَاْخُذُ اَهْلَ الْاَرضِ بِاَلْوانِ الْعَذابِ ، سُبْحانَ الرَّؤُفِ الرَّحيمِ ، اللهُمَّ اجْعَلْ لي في قَلبيْ نُوراً و بَصَرَاً و فَهْماً و عِلْماً ، اِنَّكَ عَلي كُلِّ شَيئٍ قَديرٌ »

و نيز در خلاصه الاذكار است كه در وقت مطالعه بخواند:
« اَللّهُمَّ اَخْرِجْنى مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَكْرِمْنى بِنُورِ الْفَهْمِ اَللّهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنا اَبْوابَ رَحْمَتِكَ وَانْشُرْ عَلَيْنا خَزائِنَ عُلُومِكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ
خدايا مرا بيرون آور از تاريكى‏هاى‏ وهم،و به نور فهم گرامى‏ام بدار،خدايا درهاى رحمتت را به روى ما بگشا،و خزانه‏هاى علومت را بر ما باز كن به مهربانى‏ات اى مهربان‏ترين مهربانان. ».

و مؤلف محترم گويد كه كسى كه مى‏خواهد حافظه‏اش زياد شود مسواك كند و قرآن بخواند و به خصوص آيه‏الكرسى را قرائت نمايد و همينطور خوردن مويز در ناشتا، به خصوص اگر سرخ و بيست و يك دانه باشد، براى تقويت فهم و ذهن و حافظه نافع است خوردن حلوا و گوشت نزديك گردن و عسل و عدس نيز مورث حفظ است …
و هر روز بعد از نماز صبح پيش از آنكه تكلم كند بگويد: « يا حى يا قيّوم فلا يفوت شيئا علمُه و لايؤده …»

و اجتناب كند از چيزهايى كه سبب نسيان مى‏شود و آن … و كثرت معاصى و كثرت هموم و احزان در امر دنيا و كثرت اشتغال و علائق و … است.

در كتاب شريف كافى نيز از امام معصوم نقل شده است كه از خدا بخواه كه عقل تو را قوى بگرداند و از خدا طلب فهم و درك نما (بحارالانوار، ج ۱، ص ۲۲۴ روايت ۱۷ روايت عنوان بصرى)
علاوه بر دعاها و امور ذكر شده بطور كلى به دست مى‏آيد كه امور معنوى و عبادى براى تقويت قواى ذهنى مؤثر است و انجام گناه و مكروه براى قواى ذهنى و عقلى مضر است.

آنچه در مورد تقويت حافظه و هوش از كتب روايي و ادعيه بيان شد، علت تامه محسوب نمي شود. بعضي از عوامل مربوط به هوش و حافظه در اختيار ما نيست و مربوط به عوامل ژنتيكي و وراثتي است. به عبارت ديگر هوش و حافظه و استعداد هر انساني برآيندي از عوامل متعدد وراثتي و محيطي است كه بعضي از اين عوامل در اختيار ماست. از قبيل آنچه در بالا گفته شد و بعضي از آنها از حوزه اختيار انسان خارج است مانند نقش عوامل ژنتيكي اجداد گذشته. بنابراين توقع نداشته باشيد كه با انجام كارهاي فوق كه قطعا مؤثر هستند معجزه شود كه ناگهان بهره هوشي شما از ۹۰ به ۱۳۰ ارتقاء پيدا كند و اگر اين چنين نشد اعتقاد به اين توصيه هايي كه معصومين كرده اند كم شود.

بنابراين همان طور كه يك فردي كه مثلا ۱۷۰ سانتي متر است نمي شود قد او را به ۱۹۰ ارتقاء داد. همين طور هوش ۱۰۰ را نمي توان به ۱۲۰ ارتقاء داد. بله، يك فرد با ۱۷۰ سانتي متر قد را مي توان از طريق ورزش و تغذيه سالم تقويت كرد تا كارآيي بهتري داشته باشد.

يك هوش با نمره ۱۰۰ را مي توان تقويت كرد تا كارآمدتر باشد. البته در يك دوره هايي از رشد مثل دروان جنيني و سال هاي اوليه زندگي كودك مي توان براساس يك برنامه صحيح تغذيه مادر و همچنين تغذيه كودك و علاوه بر آن غني كردن محيط رشد كودك با فراهم كردن محرك هاي سالم محيطي، حتي بهره هوشي را افزايش داد ولي در دوران جواني و ميان سالي بايد بيشتر به اين فكر بود كه موانع كارآيي هوش را حذف كرد و عوامل شكوفايي و قابليت ها را فراهم نمود تا آنچه دست آفرينش در خلقت انسان تعبيه كرده است به منصه ظهور رساند و اين روايات و توصيه ها بيشتر ناظر به همين مسائل است.

واما از ديدگاه روانشناسان مي توان با استفاده از راهكارهاي زير به تقويت حافظه پرداخت.
۱. تقطيع : يعني حروف را به قطعه هاي واژه اي و قطعه هاي واژه اي را به قطعه هاي عبارتي دسته بندي كردن از طريق تقطيع مي توان حروف يا ارقام را به قطعه هاي معنادار تبديل كرده و ظرفيت حافظه ي خود را افزايش داد مثلا زنجيره ي عددي ۸۳ – ۶۱۹ – ۲۱۷۷ – ۱۴۹ را به زنجيره ي ۱۴۹۲ – ۱۱۷۶ – ۱۹۸۳ (كه سالهاي ميلادي است ) تبديل نموده و حافظه ي خود را افزايش مي دهيم .

۲. معنادار كردن : اين روش بهتر از هر شيوه ديگر به حافظه كمك مي كند و هر چه معنا عميق تر يا با جزئيات بيشتري رمزگرداني شود, مطلب بهتر به ياد مي ماند. بنابراين وقتي مي خواهيد نكته اي را از كتابي به خاطر بسپاريد احتمال يادآوري آن در صورتي بيشتر است كه توجه خود را بيشتر بر معناي آن مطلب متمركز كنيد تا بر واژه ها. هر چه عميق تر و كامل تر به معنا توجه كنيد بهتر آن را به ياد خواهيد آورد. به عبارت ديگر به جاي حفظ الفاظ معاني را حفظ نماييد.

۳. سازماندهي : با سازماندهي مطالب به راحتي مي توان مطالب را ياد گرفت , حفظ كرد و سپس به ياد آورد. يعني براي يادگيري و حفظ موضوع و مطلبي كه داراي زير مجموعه و زيرشاخه هاي متعدد و متكثري است آن را در يك سلسله مراتبي منطقي قرار داده و از كل به جزئ و از بالا به پائين به زيرشاخه هاي جزئي تر تقسيم نموده و به خاطر خود بسپاريد.

۴. بافت : ما معمولا مطالبي را مي آموزيم كه در يك شرايط زماني , مكاني و… خاصي ياد مي گيريم اين مجموعه شرايط حاكم بر فضاي يادگيري را بافت مي گويند ما وقتي مي توانيم به آساني مطالب را بازيابي كنيم كه بافت حاكم بر بازيابي را همان بافتي قرار دهيم كه در زمان يادگيري و وقوع آن وجود داشته است مثلا اگر قرار باشد شما نام همكلاسيهاي دوران راهنمايي خود را بياد آوريد, با گردشي در راهروهاي مدرسه اي كه دوره ي راهنمايي را در آن گذرانيده ايد باز يابي اسامي دوستان همكلاسي را آسان تر مي توانيد انجام دهيد.

۵. روش پس ختام : اين روش كه توانايي دانشجو را در به خاطر سپردن مطالب كتابهاي درسي كمك مي كند به روش پس ختام معروف است كه نام اين روش متشكل از حروف اول شش مرحله ي آن است .
۱- پيش خواني
۲- سؤال كردن
۳- خواندن
۴- تفكر
۵- از حفظ كردن
۶- مرور كردن .

توضيح : فرض كنيد مي خواهيد مطلبي از يك كتاب را به خاطر بسپاريد و سپس باز يابي كنيد ابتدا با پيش خواني يك برداشت كلي از موضوعات مهم انجام مي دهيد. اين نوع پيش خواني باعث مي شود كه مطالب مهم فصل را شما سازمان دهي كنيد (همان طور كه قبلا گذشت ) در مرحله ي دوم و سوم : دانشجو بايد درباره ي هر بخشي سؤالهايي طرح كند و در مرحله ي خواندن (سوم ) بايد هر بخش را به قصد پاسخ دادن به سئوالهاي طرح شده بخواند. در مرحله ي چهارم به دانشجو گفته مي شود كه هنگام خواندن , ساختن سؤال ها و ايجاد ارتباط بين دانسته هاي خود درباره ي مطلب فكر كن كه در واقع دانشجو به مطالب خوانده شده معنا دهي مي كند. سپس در مرحله پنجم و ششم يعني در مراحل از حفظ گفتن و مرور كردن دانشجو بايد سعي كند واقعيتهاي اصلي مطالب را كه خوانده بياد آورد و به سئوالهايي كه خود طرح كرده , پاسخ دهد.

علاوه بر آنچه گفته شد عوامل زير نيز در تقويت حافظه مؤثر است .
۱. تقويت تمركز و دقت .
۲. كاهش اضطراب و كسب آرامش بويژه هنگام مطالعه .
۳. تأمين نيازهاي طبيعي و فيزيولوژيكي (تغذيه ي مناسب , ورزش , رعايت بهداشت )
۴. كاهش اشتغالات ذهني
۵. ياد خدا (انجام امور عبادي بويژه نماز اول وقت , قرائت قرآن و ادعيه )
۶. استفاده بيشتر از مواد حاوي گلوكز (مثل خرما, عسل و شيريني جات طبيعي ). مواد داراي كلسيم و فسفر و ويتامينهاي D مانند: لبنيات , روغن ماهي , C پرتقال , گوجه فرنگي , B سبوس گندم , سبزيجات تازه A هويج , جگر.
۷. تمرين و تكرار مطالب (خيلي مهم است ).
۸. بعد از هر ۴۵ دقيقه مطالعه حدود ۱۰ دقيقه استراحت كنيد.
۹. تمرينات تنفسي براي انجام اين تمرين كافي است در حالت ايستاده يا درازكش ريه را از هوا پر نموده و با آرامش بازدم را انجام دهيد.

دانشجوى گرامى در رابطه باعلل فراموشى بايد به عرض تان برسانيم كه روان شناسان معتقدند كه حافظه سه مرحله دارد:
۱- رمز گردانى،
۲- اندوزش ،
۳- بازيابى.

منظور از رمز گردانى تبديل اطلاعات فيزيكى به نوعى رمز قابل قبول براى حافظه است اين مرحله همان سپردن اطلاعات به حافظه مى‏باشد اندوزش عبارت از نگهدارى و ذخيره اطلاعات رمز گردانى شده است و باز يابى فرايندى است كه از طريق آن اطلاعات به هنگام نياز از حافظه فرا خوانده مى‏شوند در نظريه‏هاى جديدى كه در رابطه با حافظه مطرح شده است اعتقاد بر اين است كه فراموشى ناشى از احتمال وقوع خطا در يك يا چند مرحله از اين مراحل سه گانه مى‏باشد البته نبايد نقش عوامل هيجانى نظير اضطراب و استرس را در فراموشى ناديده گرفت .

توصيه‏ هاى زير را عملى سازيد:
۱- تلاوت و حفظ قرآن،
۲- پرهيز از پرخوابى و پرخورى و خوردن غذاهاى سنگين،
۳- سحرخيزى و بيدارى بين‏الطلوعين،
۴- خواندن دعاهايى كه به اين منظور وارد شده (در مفاتيح‏الجنان در تعقيبات مشتركه دعايى ذكر گرديده)
۵- مداومت بر مسواك زدن،
۶- خوردن عسل،
۷- خوردن كندر و زنجبيل (به مقدار كم)
۸- استراحتتان به اندازه كافى باشد و از فشار درسى و كارى خود بكاهيد.
۹- به اندازه كافى تفريح داشته باشيد. اميد است با عمل كردن به روش مذكور و توصيه‏هاى بالا ديگر هيچ وقت دچار فراموشى مشكل‏زا نشويد.

در روايات معصومين اشاراتي به علل و موجبات فراموش شده است كه اهم آنها از اين قرار است:
۱- ارتكاب گناه.
۲- خوردن چيزهاي ترش.
۳- خنده زياد.
۴- بي احترامي به استاد.
۵- خوردن پنير زياد.
۶- غم و اندوه براي امور دنيايي.
۷- خواندن سنگ قبرها.
۸- تماشاي به دار آويخته.
۹- خوردن در حالت جنابت.
۱۰- آشاميدن زياد آب و مايعات.
۱۱- غذاي داغ خوردن.
۱۲- افراط در مجامعت.
۱۳- به كار نينداختن حافظه.

( الّلهُمَّ صَلِّ عَلَي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ )

غذاهایی برای باهوش تر شدن
نقش مهم تغذیه در هوش جنین
محققان انگلیسی معتقدند تغذیه مناسب تا زمانی که مغز بچه ها در حال رشد و تکامل است، نقشی اساسی در افزایش میزان هوش ایفا می کند بنابراین هر مادری که دوست دارد فرزند باهوش تری داشته باشد، باید به نوع خورد و خوراک خود در دوران بارداری اهمیت زیادی بدهد و حواسش به تغذیه سالم فرزندش تا رسیدن به سن ۲ سالگی هم باشد.

البته، این بدان معنا نیست که هوش ما بعد از ۲ سالگی قابلیت ارتقا ندارد اما نقش تغذیه در باهوش شدن بچه ها تا ۲ سالگی، بیشتر از زمانی است که مثلاً آن ها دیگر کنکوری شده اند و می خواهیم خوراکی هایی برای افزایش هوششان در برنامه غذایی آن ها بگنجانیم.
البته ما تا آخر عمرمان هم می توانیم حافظه کوتاه یا بلندمدت خود را با کمک مواد غذایی سالم یا ورزش های فیزیکی و فکری تقویت کنیم اما بعد از طی روند تکامل مغز، دیگر نمی توان به افزایش خارق العاده هوش یا همان IQ با کمک تغذیه و ورزش چندان امیدوار بود.

سبک زندگی و رژیم غذایی مادر در طول دوران بارداری روی سلامت نوزاد تاثیر گذار است همچنین تاثیر خود را در تناسب‌اندام مادر پس از زایمان می گذارد . حالا شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اگر مادری بخواهد در دوران بارداری، با نوع تغذیه خود، فرزند باهوش تری به دنیا بیاورد، باید چه کند یا بهترین تغذیه برای بچه هایی که می خواهیم باهوش تر بشوند، چیست؟ در ادامه درباره مواد غذایی که برای مادران و در نتیجه کودکان مناسب هستند، بیشتر اطلاعات کسب می‌کنید :

غذاهایی که برای افزایش هوش جنین لازم است

1 – ماهی سالمون یا قزل‌آلا
این ماده غذایی بهترین منبع DHA ، اسید چرب مفید و امگا3 است . اسیدهای چرب امگا۳ می توانند به تکامل بهتر مغز، افزایش هوش و عملکرد مغز و تقویت حافظه در افراد مختلف کمک کنند. مطالعات نشان می‌دهد اگر در طول دوران حاملگی زیاد ماهی بخورید، می‌توانید قدرت مغزی نوزادتان را افزایش دهید. یک نکته در مصرف ماهی سالمون این است که اگرچه میزان جیوه سمی موجود در ماهی سالمون بسیار ناچیز و کم است اما مصرف مقدار کم آن به طور روزانه می‌تواند تبدیل به خطر شود، بنابراین حداکثر میزان مصرف آن در هفته به صورت پخته حدود 400 گرم است. یعنی یك یا دو بار در هفته.

2 – تخم‌مرغ
مقدار ذخیره کولین، نوعی از ویتامین B که رشد مغزی و ذهنی جنین را افزایش می‌دهد، در طول دوران بارداری کاهش پیدا می‌کند. از این‌رو دریافت مقدار کافی از این ماده بسیار حائز اهمیت است. خوشبختانه تخم مرغ یکی از دسترس‌ترین مواد خوراکی است که منبع کولین هم هست.

تخم‌مرغ را کامل استفاده کنید نه اینکه فقط سفیده آن را بپزید که تنها 4 گرم پروتئین دارد زیرا کولین در زرده تخم‌مرغ قرار دارد. همچنین آن را به صورت متعادل مصرف کنید. برای نمونه، روزی یک عدد تخم‌مرغ آبپز یا املتی که با 3عدد سفیده و یک عدد زرده درست شده بخورید.

3 – ماست
این محصول لبنی ، منبعی عالی از زینک، ماده معدنی مفید برای رشد و ترمیم بافت‌هاست. زینک به ساخت بلوک‌های دیاگرام ژنتیکی که DNA نام دارد، کمک می‌کند. ماست غنی از کلسیم است که به رشد استخوان‌های جنین و استحکام او کمک ‌می‌كند. سعی کنید برای تسریع عمل هضم و افزایش ایمنی ، ماست های پروبیوتیک مصرف کنید .

4 – مرکبات
اگر در زمان بارداری سرما خوردید یا دچار آنفلوآنزا شدید، پنج‌برابر بیشتر در معرض عوارض جدی‌ای چون سینه پهلو و ذات‌الریه یا برونشیت قرار می‌گیرید. مرکبات منبعی ایده‌آل از ویتامین C هستند که ایمنی بدن را افزایش می‌دهند و مانع از گسترش بیماری میشوند.

5 – پنیر
پروتئین ، پایه‌گذار رشد نوزاد است و سلول‌های شما را همینطور که بدنتان درحال تغییر است، بازسازی می‌كند. در طول دوران بارداری، پروتئین مصرفی روزانه شما باید از 46 گرم به 71 گرم برسد. پنیر سفید منبع عالی و سریع این ماده غذایی است و مقداری کلسیم اضافی نیز دارد.

غذاهایی که باعث افزایش هوش میشود
در طول دوران بارداری، حجم خون شما تا حدود 50 درصد بیشتر می‌شود و کلیه‌های شما به اندازه کافی کار نمی‌کنند. ضعف کلیه‌ها از بین بردن آب اضافی را برای بدن مشکل می‌سازد، تا جایی که به صورت غیرقابل اجتنابی منجر به پف کردن و ورم پاها می‌شود. اما نوشیدن آب کافی می‌تواند به شما کمک کند تا ماندن آب در بدن، رساندن رطوبت و جلوگیری از یبوست برطرف شود. با نوشیدن 3/2 لیتر یا حدود 10 فنجان آب در روز می‌توانید برخی مشکلات ایجاد شده را از بین ببرید. به محض اینکه از خواب بیدار شدید و با هر وعده غذایی خود یک لیوان آب بنوشید.

بد نیست بدانید مصرف گوشت ها و غذاهای فرآوری شده مانند انواع سوسیس، کالباس، ناگت ها، غذاهای آماده و کنسروی، فست فودها و غذاهای چرب و سرخ شده، تأثیری منفی بر رشد مغز جنین می گذارد و باعث کاهش هوش بچه ها می شود. پس هرچقدر که فرزندان خود را دیرتر با این گروه غذاها آشنا کنید، کمک بیشتری به ارتقای هوششان کرده اید.