طرز استفاده و خطای گلوکومتر

دستگاه گلوکومتر (طرز استفاده،فواید،خطای دستگاه تست قند خون)

طرز استفاده از دستگاه قند خون,قیمت دستگاه اندازه گیری قند خون,میزان خطای دستگاه تست قند خون,آموزش تصویری استفاده از دستگاه تست قند خون,قیمت دستگاه گلوکومتر,خطاهای دستگاه قند خون,نحوه کار با گلوکومتر,دستگاه قند خون accu-chek
خودپایشی قندخون، بهترین کاری است که افراد دیابتی می توانند برای کنترل بیماری شان انجام دهند. این کار کمک می کند تا سطح گلوکز خون تان را در شرایط مختلف اندازه بگیرید. از آنجایی که نگه داشتن سطح قندخون در حد طبیعی برای همۀ افراد مبتلا به این بیماری بسیار مهم و ضروری است، استفاده از این دستگاه به اغلب افراد مبتلا به دیابت پیشنهاد می شود.

به خاطر داشته باشید که هر بیمار دیابتی که انسولین تزریق می کند لازم است حتماً دستگاه کنترل قندخون یا (گلوکومتر) را در منزل تهیه کند. زیرا به منظور کنترل بیماری لازم است شما قندخون خود را اندازه گیری نمائید و از روی میزان قندخون پزشک شما میزان انسولین مورد نیاز شما را تعیین می کند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، تنظیم میزان انسولین بدون دانستن میزان قندخون عملا غیرممکن است .

شما ممکن است از گلوکومترهایی ساخت شرکت های متفاوت استفاده کنید اما اساس استفاده از تمام انواع تقریباً یکی می باشد در موقع استفاده به نکات زیر دقت کنید:

حتماً دفترچه راهنما یا CD درون بسته را مطالعه نمائید
باتری دستگاه را بررسی کنید در زمان شروع برای اولین بار بر روی باتری ممکن است چسب باشد که آن را جدا کنید.
دو دکمه بر روی دستگاه قرار دارد که توسط آن می توانید روز، ماه و ساعت را تنظیم کنید.
به کدی که روی جعبه نوار اندازه گیری نوشته شده دقت کنید و دستگاه را با آن کد تنظیم کنید.
شما می توانید در هنگام خرید از فروشنده یا پرستار کلینیک بخواهید تا موارد بالا را برای شما انجام دهد.
دستگاه را روشن و امتحان کنید
قلم لانست را یک بار تا آخر بکشید تا بتواند درون انگشت شلیک شود.
نوار اندازه گیری را درون دستگاه قرار دهید
دستان خود را با آب و صابون شسته و با حوله خشک کنید
قلم لانست را بر روی کنار انگشت خود بزنید زیرا درد آن کمتر از نوک انگشتان است.
توجه داشته باشید که هر بار از یکی از انگشتان خود برای این منظور استفاده کنید
انگشتی را که سوزن زده اید فشار دهید تا یک قطره خون درشت از آن بیرون آید.
قطره خون را روی نوار قرار دهید که درون خود دستگاه مکیده می شود.
پس از چند ثانیه قندخون شما برروی دستگاه مشخص می شود.
اگر دستگاه علامت High یا Low را نشان داد به این معنی است که میزان قند خون شما خیلی بالاتر و یا پائین تر از مقدار تعریف شده برای دستگاه است که با توجه به دفترچه راهنمای دستگاه می توانید این میزان تعریف شده را مشخص کنید.
سپس نوار تست را دور بیندازید و سوزن درون قلم لانست را تعویض نمائید.
مقدار قند را در جدول اندازه گیری قندخون با ذکر ساعت و تاریخ یادداشت نمائید.

هنگامی که جدول اندازه گیری قندخون تان را به پزشک تان نشان می دهید، او می تواند تصویر کاملی از بیماری تان، سطح قندخون، کنترل بیماری و تأثیر داروها روی قندخون و بیماری تان داشته باشد. این کار به او کمک می کند، تأثیر داروها روی بیماری تان را بداند و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد ممکن است آزمایشهای بیشتری برای شما درخواست کند و در صورتی که نیاز باشد داروهای تان را عوض کند و داروهای ضعیف تر یا قوی تری را برای کنترل بیماری تان تجویز کند.

از دیگر مزایای این دستگاه، این است که این دستگاه کوچک بوده و به راحتی می توانید آن را همه جا به همراه داشته باشید. در مهمانی، مسافرت و… باید این دستگاه را به همراه داشته باشید تا بتوانید در همۀ شرایط قندخون تان را تحت کنترل داشته باشید.

بهتراست قبل از این کار با پزشکتان در این مورد صحبت کنید تا او شما را راهنمایی کند. افرادی که بهتر است از این دستگاه استفاده کنند، عبارتند از:
افرادی که انسولین مصرف می کنند؛
خانم هایی که باردار هستند؛
زمانی که قندخون به سختی کنترل می شود؛
داشتن سطح قندخون پایین؛
سطح قندخون پایین بدون علائم هشداردهنده؛
سطح کتون بالا ناشی از قندخون بالا.

انجمن دیابت آمریکا اهداف زیر را برای افراد بالغ غیرباردار مبتلا به دیابت پیشنهاد می کند:

مقدار هموگلوبین A1c، 7 درصد
اگر هموگلوبین A1c به صورت eAG اعلام شود باید 154 میلی گرم در دسی لیتر باشد
قندخون قبل از غذا،80 تا130 میلی گرم در دسی لیتر؛
1 تا 2 ساعت بعد از غذا (قند خون بعد از غذا)، کمتر از180 میلی گرم در دسی لیتر

خطاهای دستگاه گلوکومتر

نکات فابل توجه در رابطه با نوارهای تست
نوارهای اندازه‌گیری قند خون را درون قوطی‌هایی که شکستگی‌ دارند یا ترک خورده‌اند مورد استفاده قرار ندهید چون نتایج آزمایش شما را غلط نشان می‌دهند. این بطری‌ها را می‌توانید در محل فروش عوض کنید. دقت کنید نوارهای سنجش قندخونی را خریداری کنید که تاریخ مصرفشان سپری نشده باشد.
قبل از استفاده از دستگاه دست‌هایتان را خوب بشویید. حتی اندکی باقی‌مانده غذا و قند روی انگشتتان بر نتیجه آزمایش اثر خواهد گذاشت.
تاریخ باز کردن بسته نوار تست را روی برچسب آن یادداشت کنید. در صورت نداشتن تاریخ مصرف، حداکثر تا ۳ماه قابل استفاده هستند.
بعد از برداشت نوار تست، درب بسته را محکم ببندید.
اندازه قطره خونی که روی دستگاه می‌گذارید مناسب باشد در غیر این صورت دستگاه، اندازه‌گیری قندخون را با دقت انجام نخواهد داد.
اجازه دهید خون از انگشتتان روی نوار جاری شود. انگشتتان را فشار ندهید. این کار روی نتیجه آزمایش اثر می‌گذارد.
توجه داشته باشید که نوارهای تست یکبار مصرف هستند. استفاده مجدد از آنها هرگز توصیه نمی شود.
دستگاه گلوکومتر خود را گاهی با محلول‌های کنترل، کنترل کنید.
بسته حاوی نوارهای تست را در جای خشک و خنک و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید.
وقتی برای اندازه‌گیری قندخون به آزمایشگاه می‌روید گلوکومتر‌تان را همراه ببرید تا عددی که صفحه نمایش آن نشان می‌دهد را با نتیجه آزمایش مقایسه کنید. با این کار می‌توانید ببینید دستگاه شما میزان قندخون را تا چه اندازه دقیق و درست نشان می‌دهد.

محلول کنترل دیابت
بسیاری از مردم گمان می کنند که شیشه حاوی محلول که همراه با دستگاه عرضه می شود، برای تمییز کردن گلوکومتر به کار می رود! ولی در اصل این گونه نیست. گاهی اوقات مواد شیمیایی روی نوارهای تست، موثر نیستند، درنتیجه عددی که توسط دستگاه قرائت می شود، صحیح نیست.

شما می توانید به جای گرفتن نمونه خون و انجام مجدد آزمایش، از محلول های تست دیابت برای اطمینان از سالم بودن نوارهای تست استفاده کنید. محلول های کنترل دیابت برای بررسی عملکرد دستگاه اندازه گیری به کار می روند.
سازندگان اغلب، محلولی متناسب با دستگاه خود، ارائه می دهند. این محلول ها حاوی گلوکز کافی برای واکنش با نوار تست است و در واقع رفتاری مشابه خون در حین آزمایش دیابت، از خود نشان می دهند.

برای استفاده از آن ، نوار تست را در دستگاه گلوکومتر قرار دهید. سپس آن را به قطره کوچکی از محلول تست به همان روشی که خون خود را آزمایش می کنید، آغشته نمایید.
پس از یک شمارش معکوس، دستگاه به شما یک عدد نشان می دهد. معمولا در پشت نوار تست ها عددی در محدوده ۱۲۰تا۱۹۸ درج شده است. عدد نمایش داده شده، باید در همین بازه قرار داشته باشد.
در غیر این صورت از نوارها استفاده نکنید بهترین زمان استفاده از محلول های تست دیابت، ۳ماه پس از باز کردن درب آن است.

خطاهای گلوکومتر
اگر باتری ضعیف باشد، نماد باتری بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود. در صورت تمام شدن باتری، علاوه بر این نماد، صدای بیپ شنیده شده ، سپس دستگاه خاموش می شود.
اگر بعد از قرار دادن نوار تست، دستگاه روشن نشد، احتمال این وجود دارد که نوار به خوبی در درگاه ورودی دستگاه جای نگرفته باشد. در این صورت آن را خارج کرده و مجددا درون دستگاه قرار دهید.
اگر بعد از قرار گرفتن نمونه خون بر روی نوار تست، آزمایش آغاز نشد یا اینکه بعد از مدتی از دستگاه صدای بیپ به گوش نرسید، ممکن است مقدار خون نمونه برداری شده کم باشد. در این صورت از نمونه بیشتری استفاده کنید.
نماد E-1 : خطای دما. دستگاه را به محیط دیگری با دمای ۱۰۴-۵۰ درجه فارنهایت ببرید. ۱۰دقیقه صبر کنید تا دمای دستگاه با دمای محیط سازگار شود. سپس تست قند خون را انجام دهید.
نماد E-2 : نمونه خوانده شده یا نوار تست به درستی به کار برده نشده اند در این صورت مجددا با یک نوار تست جدید و اخذ نمونه خون بیشتر، آزمایش را تکرار کنید.
نماد E-3 : طول نوار تست به کار برده شده بیش از اندازه استاندارد است. در این حالت نوار دیگری به کار ببرید.
نماد E-4 : خطای اندازه گیری. بهتر است که برای رفع آن به نمایندگی یا افراد متخصص مراجعه شود.
نماد E-5 : خطای نوار تست. نوار تست جدیدی به کار برده شود.
نماد E-6 :نوار در حین تست، به سمت خارج کشیده شده است. در این مورد با یک نوار جدید، مجددا آزمایش را تکرار کنید.
نماد E-8 : خطای حافظه. نتیجه در حافظه ثبت نشده است. آزمایش را تکرار کنید.
نماد E-9 : خطای ارتباط. در این مورد مشکل را با نمایندگی در میان بگذارید.