غذای مفید برای کبد

11 خوراکی و نوشیدنی مفید برای کبد

یکی از شیوه‌های اصلی برای درمان بیماری کبد چرب، صرف‌نظر از نوع این بیماری، رژیم غذایی مناسب است. همان‌طور که نام این بیماری نشان می‌دهد، ابتلا به بیماری کبد چرب یعنی اینکه چربی مازاد یا بیش‌ از حدی در کبد شما وجود دارد.

یک کبد سالم، در یک بدن سالم به دفع سموم کمک می‌کند و همچنین نقش مهمی در تولید صفرا دارد. بیماری کبد چرب به کبد آسیب می‌رساند و در نتیجه نمی‌گذارد عملکرد کبد به‌درستی انجام شود.

خوراکی ها و نوشیدنی های مفید

1. سبزی‌ها
‌تحقیقات مختلف نشان می‌دهد مصرف کلم بروکلی به جلوگیری از تجمع چربی در کبد کمک می‌کند. به‌علاوه، مصرف هرچه بیشتر سبزی‌های سبزرنگ مثل اسفناج و کلم بروکسل می‌تواند علاوه بر جلوگیری از تجمع چربی در کبد، برای کاهش وزن عمومی بدن نیز مفید باشد.

2. پنیر توفو
محققان دانشگاه ایلینویز به این نتیجه رسیده‌اند پروتئین سویا که در مواد غذایی خاصی مانند پنیر توفو وجود دارد، می‌تواند به کاهش تجمع چربی‌ها در کبد کمک کند. به‌علاوه، این پنیر حاوی مقادیر پایینی چربی و مقادیر بالایی پروتئین است.

3. ماهی
ماهی‌های چرب مانند سالمون، ساردین، تن و قزل‌آلا سرشار از اسیدهای چرب امگا3 هستند. براساس تحقیقات مختلفی که تاکنون انجام شده، اسیدهای چرب امگا3 می‌توانند به تنظیم سطح چربی کبد کمک کنند و همچنین سطح التهاب را در کبد کاهش دهند.

4. غلات صبحانه سبوس‌دار
کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای که در انواع غلات سبوس‌دار مانند غلات صبحانه وجود دارند، انرژی مطلوبی به بدن می‌رسانند. ضمن اینکه فیبر موجود در این خوراکی‌ها به‌خوبی شما را سیر می‌کند، درنتیجه علاوه بر جلوگیری از احساس گرسنگی کاذب، وزن شما را در وضعیت مطلوب نگه می‌دارد.

5. گردو
گردو جزو مغزهای خامی است که مقادیر زیادی از اسیدهای چرب امگا3 را به بدن می‌رساند. تحقیقات متعددی نشان داده‌اند اگر افراد مبتلا به بیماری کبد چرب از گردو استفاده کنند، نتایج بهتری را در آزمایش‌های مربوط به عملکرد کبد دریافت خواهند کرد.

6. آووکادو
آووکادو سرشار از اسیدهای چرب است و تحقیقات نشان داده ترکیبات شیمیایی موجود در آووکادو می‌توانند به کاهش آسیب‌های کبدی ناشی از بیماری کبد چرب کمک کنند.

7. شیر و انواع لبنیات کم‌چرب
انواع لبنیات سرشار از پروتئین وِی هستند که می‌تواند از کبد در مقابل آسیب‌های کبدی ناشی از بیماری کبد چرب محافظت کند.

8. تخمه آفتابگردان
این دانه‌های خوش‌طعم و مغذی سرشار از ویتامین E هستند. ویتامین E نوعی آنتی‌اکسیدان محسوب می‌شود که توانایی قابل‌توجهی برای محافظت از کبد در مقابل آسیب‌های کبدی دارد.

9. روغن زیتون
روغن زیتون سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است که اهمیت زیادی برای کبد دارند. به همین دلیل، بسیاری از محققان توصیه می‌کنند از روغن زیتون به‌جای دیگر روغن‌ها یا کره‌های گوناگون برای پخت‌وپز استفاده کنید. تحقیقات متعددی نشان داده‌اند روغن زیتون به کاهش سطح ترکیبات مخرب در کبد کمک می‌کند و نقش موثری در کنترل وزن دارد.

10. سیر
سیر نه‌تنها عطر و طعم خاصی به غذا می‌دهد، بلکه براساس آزمایش‌ها و تحقیقات مختلف، مکمل‌های پودر سیر می‌توانند به کاهش وزن بدن و همچنین سطح چربی در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب کمک کنند.

11. چای سبز
یافته‌های علمی حاکی از آن هستند که مصرف چای سبز می‌تواند روند جذب چربی‌ها را مختل کند، درنتیجه برای کبد مفید باشد.

البته محققان هنوز در حال تحقیق روی این موضوع هستند که آیا چای سبز می‌تواند ذخیره‌سازی چربی‌ها را در کبد کاهش دهد و نقش موثری در بهبود عملکرد کبد داشته باشد یا نه؟ با این‌حال، تردیدی نیست که چای سبز دارای فواید مختلفی مانند کاهش سطح کلسترول و بهبود وضعیت خواب است.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.