نباید خیارهای گلخانه‌ای مصرف کرد

هتر است تا جایی که امکان دارد خیار گلخانه‌ای مصرف نکنید. خیارهای گلخانه‌ای همان‌طور که از نامشان پیداست معمولا در فصل زمستان و در گلخانه کشت داده می‌شوند. در محیط‌های بسته گلخانه هم آفت و بیماری بسیار زیاد است.

در نتیجه تولیدکننده مجبور است برای از بین بردن آفت‌ها، هر هفته مقدار زیادی سم روی گیاه بپاشد. سم‌ها هم به‌وسیله گیاه جذب می‌شوند. اثر سم معمولا بین ۲ تا ۳ هفته در بافت گیاه باقی می‌ماند تا زمانی که آفت‌ به گیاه نیش می‌زند،شیره سمی گیاه بتواند آن را از بین ببرد، اما این شیره داخل میوه باقی می‌ماند.

از آنجا که میوه نارس برداشت می‌شود، از زمانی که گیاه سمپاشی می‌شود تا زمانی که محصول به دست مصرف‌کننده می‌رسد، طولانی نیست.

در نتیجه اثر سم هنوز از بین نرفته و داخل میوه و به‌خصوص پوست آن وجود دارد و هنگامی که مصرف‌کننده از آن استفاده می‌کند، شیره آلوده به سم وارد بدنش می‌شود و با توجه به حساسیت هر فردی، واکنش نشان می‌دهد.

مثلا یکی ممکن است بلافاصله مشکل پیدا کند و دیگری در طولانی‌مدت دچار عارضه‌ شود. به همین دلیل توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد خیار گلخانه‌ای نخورید و اگر می‌خورید حتما پوست آن را که مقدار بیشتری سم در خود ذخیره کرده، بگیرید زیرا سم ابتدا در پوست و بعد در گوشت ذخیره می‌شود اما خیارهای مزرعه‌ای که به آنها خیار بوته‌ای هم گفته می‌شود در فضای باز و در طبیعت و زیر نور آفتاب پرورش داده می‌شوند.

در نتیجه خیلی دچار آفت نمی‌شوند و نیازی هم به سمپاشی‌های زیاد ندارند. ضمن اینکه بافت میوه هم گوشتی و کم‌آب است و سم کمتری در خود ذخیره می‌کند. به همین دلیل بهتر است به جای خیارهای گلخانه‌ای از خیارهای بوته‌ای مزرعه‌ای استفاده کنید.