دلیل ریزش موی زنان

دلایل ریزش مو در زنان

ریختن مو در انسان یک امر طبیعی است؛ اما گاهی ریزش مو بیش از حد طبیعی می­شود که می تواند دلایل مختلفی مانند تغییرات هورمونی، بیماری های مختلف و یا حالت ارثی داشته باشد.خوشبختانه ریزش مو می­تواند موقتی باشد و با از بین رفتن مشکل و شرایطی که باعث ایجاد آن شده، متوقف ­شود. شرایطی مانند استرس، بارداری، رژیم­ های غذایی نامناسب، استفاده از داروهای مختلف می ­تواند باعث ریزش مو در خانم­ ها شود.

ریزش مو در اثر تغییرات هورمونی

تغییرات هورمون­ های آندروژنیک در زنان می ­تواند باعث نازک شدن موها و ریزش آن ها شود. در برخی از زنان دو علت ترکیبی می­تواند باعث ریزش مو شود؛ به عنوان مثال عوامل ارثی و هورمونی با هم باعث ریزش مو شود.

یکی از عوامل ریزش موی هورمونی در خانم­ ها می تواند به علت افزایش هورمون مردانه تستوسترون در آن ها باشد. همچنین کیست­ های تخمدانی، استفاده از داروهای هورمونی و تغییرات هورمونی که طی بارداری ایجاد می­ شود می­ تواند باعث ایجاد ریزش مو شود.

شرایط خاص

شرایط خاص مانند تروما یا ضربه، سوء تغذیه، تولد نوزاد، جراحی­های بزرگ، استرس شدید و… می­ تواند بر بدن شما تاثیر بگذارد. یکی از قسمت­ های بدن که می ­تواند تحت تاثیر این شرایط آسیب ببیند موها هستند.

حدود 6 هفته تا 3 ماه بعد از اینکه بدن در معرض شرایط استرس ­زا قرار گرفت ریختن موها آغاز می شود؛ حتی ممکن است این ریزش مو ماه­ها طول بکشد. برای بهبود ریزش مو لازم است خانم­ها طی مدت طولانی از شرایط پراسترس دور بمانند.

آسیب به فولیکول مو

آسیب به مو می تواند در اثر شرایط متابولیک ایجاد شود. شیمی درمانی می­ تواند به مو آسیب وارد کرده و باعث عدم رشد مو یا ریزش مو شود.

شیمی درمانی که معمولا برای درمان سرطان­ ها استفاده می ­شود، علاوه بر اینکه باعث توقف رشد سلول­ های سرطانی می­ شود باعث توقف رشد دیگر سلول­ های بدن مانند رشد موها می ­شود. بلافاصله بعد از توقف شیمی درمانی رشد دوباره موها آغاز می ­شود.

واکنش­ های التهابی

واکنش­ های التهابی نامناسب که در اثر اشکال در سیستم ایمنی می­ شود نیز می­ تواند یکی از علل ریزش مو باشد. این شرایط می ­تواند باعث تکه تکه شدن مو و ریزش ناگهانی مو شود. 70% از این بیماران طی مدت دو سال موهای خود را دوباره بدست می آورند.

آسیب­های موضعی

در بسیاری از موارد در اثر استفاده از مواد آرایشی مو و شامپوهای نامناسب ریزش مو اتفاق می­افتد. کشیدن زیاد موها نیز می­تواند یکی از علل ریزش مو در خانم ­ها باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.