درمان غمگینی

می‌خندید،اما دنیا به رویتان نمی‌خندد؟

آدم‌ هایی که با لبخندی بر لب، مشکلات‌شان را پشت‌سر می‌گذارند، کسانی که رنج می‌کشند و چشم‌در‌چشم شما می‌خندند یا آن‌هایی که هیچ‌وقت اشکی از گوشه چشم‌شان سرازیر نمی‌شود، از نظر بسیاری از ما ستودنی هستند. ما قوی‌بودن، مثل کوه ایستادن در مقابل توفان و چشم‌درچشم مشکلات خندیدن را ستایش می‌کنیم و بعید است که لااقل یک‌بار به فردی افسرده نگفته باشیم «بخند تا دنیا به رویت بخنده!» اما خندیدن به دنیا می‌تواند خوشحالی را تضمین کند؟

محققان می‌گویند، فاصله‌گرفتن از کسانی که مدام ناله می‌کنند، احتمال درگیرشدنتان با ناامیدی را کم می‌کند و حاضرشدن در جمع خوشحال‌ها می‌تواند شما را هم خوشحال کند، اما آن‌ها هنوز ثابت نکرده‌اند که خنده، واقعا بر هر درد بی‌درمان دواست و با این سلاح می‌توان افسردگی را از پا درآورد.

در روزهایی که دلتان گرفته، عصبانی یا مایوس هستید، با حاضر شدن در جمع دوستان خوشحالتان می‌توانید باری که بر دوشتان افتاده را سبک‌تر کنید، اما وقتی افسردگی، بندبند وجودتان را گرفته و بدون هیچ دلیل واضحی احساس ناامیدی، غم و بازنده بودن شما را احاطه کرده، باز هم می‌توانید با تماشای یک برنامه کمدی یا وقت گذراندن با دوستان خوشحالتان از این حال‌وهوا نجات پیدا کنید؟

روان‌شناس‌ها معتقدند افسردگی مزمنی که بیشتر از شش ماه در زندگی‌تان ماندگار شده، با سلاح خنده از پا در نمی‌آید. آن‌ها تاکید می‌کنند برای احیای خوشحالی‌تان چاره‌ای جز مراجعه پیوسته به یک روان‌شناس کارآزموده یا مصرف داروهایی که روان‌پزشکتان تجویز کرده ندارید.

به باور آن‌ها، احساس ناپایدار غم را می‌توان با خنده‌های بلند از خود دور کرد، اما افسردگی که نتیجه پستی‌وبلندی‌های تحمل‌ناپذیر زندگی‌ است یا اینکه به‌خاطر ژن‌هایتان به روان شما راه پیدا کرده را با کمک هیچ دوست خنده‌رویی نمی‌توان درمان کرد.

به روانپزشک مراجعه کنید

اگر بیشتر از شش ماه است که نخندیده‌اید، احساس می‌کنید زندگی‌تان بی‌فایده و آینده‌تان خاکستری است، اگر بیش از اندازه پُرخور یا کم‌غذا شده‌اید و حاضر شدن در جمع‌های شلوغ برایتان سخت‌ ترین کار شده و اگر بی‌خواب یا بیش از اندازه پرخواب شده‌اید و هیچ تجربه‌ای شما را هیجان‌زده نمی‌کند، کتاب‌های خودشناسی و موفقیت را کنار بگذارید و سراغ یک متخصص روان‌پزشک بروید. مغز شما برای دوباره صادرکردن فرمان خوشحالی، به درمان جدی‌تری نیاز دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.