غذاهای بد برای کبد

5 خوراکی و غذای مضر برای کبد

بیماری کبد چرب مانند بیماری دیابت یا فشارخون بالا جزو بیماری‌های مخفی طبقه‌بندی می‌شود؛ یعنی معمولا بیمار در حالت عادی خبری از بیماری‌اش نخواهد داشت زیرا کبد چرب جزو بیماری‌های نسبتا بدون علامت است که در موارد بسیاری، زمانی که بیمار آزمایش خون یا سونوگرافی شکمی برای تشخیص مشکلات دیگری انجام می‌دهد، متوجه علائمی از کبد چرب می‌شود. بیماری کبد چرب معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که چربی بیش از حد معمول در سلول‌های کبدی بیمار ساخته و ذخیره شود.

افرادی که به بیماری کبد چرب مبتلا هستند باید استفاده از برخی خوراکی‌ها را برای همیشه از رژیم غذایی خودشان حذف کرده و مصرف بعضی از آنها را هم محدود کنند. این خوراکی‌ها یا مواد غذایی هم در افزایش وزن موثر هستند و هم قند خون را افزایش می‌دهند.

غذاهای مضر برای کبد

1. قندهای افزودنی؛‌ ‌از محصولات حاوی قندهای افزودنی مانند آبنبات‌ها، کلوچه‌ها، کیک‌ها، نوشابه‌های گازدار و آبمیوه‌های صنعتی دوری کنید. توجه داشته باشید بالا بودن سطح قند خون به افزایش تجمع چربی‌ها در کبد منجر می‌شود.

2. غذاهای سرخ‌کردنی؛ این غذاها ذاتا دارای مقادیر زیادی از چربی‌های ناسالم و کالری هستند.

3. نمک؛ دریافت نمک بیش‌ازحد می‌تواند بدن شما را به حفظ و احتباس آب وادار کند بنابراین دریافت سدیم را به کمتر از 1500 میلی‌گرم در روز محدود کنید.

4. نان‌های سفید؛ برنج سفید و ماکارونی سفید؛ سفید بودن این محصولات؛ یعنی اینکه آرد غلات آنها فراوری‌شده است. همین ویژگی می‌تواند سطح قند خون را نسبت به محصولات تهیه‌شده از غلات سبوس‌دار بسیار بیشتر افزایش دهد.

5. گوشت قرمز؛ گوشت‌های پرچرب حاوی مقادیر زیادی از چربی‌های اشباع هستند. افراد مبتلا به کبد چرب باید آنها را از رژیم غذایی‌شان حذف کرده و گوشت‌های بدون چربی را جایگزین آنها کنند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.