غذاهای مضر برای چربی خون بالا

رژیم غذایی برای چربی خون,چه چیزی برای کاهش چربی خون خوب است,کاهش چربی خون با طب سنتی,چربی خون بالا و درمان آن,چه چیزهایی برای چربی خون مضر است,عرقیات پایین آورنده چربی خون,برای کاهش چربی خون چه بخوریم,رژیم غذایی برای کاهش قند خون

چربی در جریان خون به شکل تری‌گلیسرید و کلسترول وجود دارد. تری‌گلیسرید محصول نهایی هضم چربی‌های موجود در مواد غذایی است. مقادیری از آن نیز از سایر منابع انرژی مانند کربوهیدرات ها ساخته می‌شود. کلسترول از دو منبع تامین می‌شود: بدن انسان و مواد غذایی. بدن و به خصوص کبد قادر به ساخت تمام کلسترول مورد نیاز است. از سوی دیگر، کلسترول در مواد غذایی با منشاء حیوانی مانند گوشت، ماکیان و لبنیات پرچرب یافت می‌شود.

هنگامی که فرد از رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد چربی‌های اشباع و ترانس استفاده می‌کند، کبد کلسترول بیشتری تولید می‌کند. رژیم غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی نخستین گام در بهبود میزان چربی‌های خون است. در این میان برخی مواد غذایی به علت اثری که بر افزایش چربی‌های خون دارند، باید در مقادیر کمتری مصرف شوند که در ذیل به آنها اشاره خواهد شد:

غذاهای دریایی برای افراد مبتلا به کلسترول بالا مفید هستند، اما در این میان میگو یک استثنا است. یک سروینگ میگو، حتی اگر بدون چربی پخته شود، دارای حدود ۱۹۰ میلی‌گرم کلسترول است. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند میزان دریافت روزانه کلسترول در افراد سالم به ۳۰۰ میلی‌گرم و در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا کلسترول بالا به ۲۰۰ میلی‌گرم محدود شود.

درصورتی که تمایل به مصرف کنسرو تن ماهی دارید، به جای مصرف تن ماهی حاوی روغن، از تن ماهی که در آب قرار دارد استفاده کنید.

امعا و احشا مانند جگر و قلوه نسبت به سایر قسمت‌های گوشت حاوی مقادیر بالاتری از کلسترول است. بنابراین مصرف آنها باید به کمتر از ۹۰ گرم در ماه محدود شود.

کره و مارگارین هر دو دارای چربی‌های اشباع بوده و باید در مقادیر بسیار کم مصرف شوند. کره از چربی‌های حیوانی ساخته شده و حاوی مقادیر بیشتری چربی‌های اشباع است. از سوی دیگر، برای تولید مارگارین روغن‌های گیاهی تحت فرآیندهای حرارتی و هیدروژنه قرار می‌گیرند. طی این فرآیندها بر میزان چربی ترانس محصول تولیدی افزوده می‌شود. هرچه مارگارین سفت‌تر باشد میزان چربی ترانس آن بیشتر است. چربی‌های اشباع و ترانس هر دو سبب افزایش کلسترول می‌شوند.

لبنیات غنی از مواد مغذی مانند کلسیم، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است، اما مصرف لبنیات پرچرب به علت داشتن مقادیر زیاد چربی‌های اشباع می‌تواند سبب افزایش کلسترول خون شود.

نارگیل، روغن نارگیل، روغن پالم، روغن هسته خرما و کره کاکائو حاوی مقادیر زیاد چربی‌های اشباع هستند که سبب افزایش کلسترول خون می‌شود.

درج کلمه «کم‌چرب» روی برچسب مواد غذایی کافی نیست، زیرا اگر آن ماده غذایی حاوی مقادیر بالای چربی‌های اشباع باشد می‌تواند سبب افزایش کلسترول بد (LDL) شود.

مصرف زیاد شکر با کاهش کلسترول خوب (HDL) مرتبط است. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند زنان و مردان، به ترتیب روزانه بیشتر از ۶ و ۹ قاشق چایخوری شکر استفاده نکنند.

نوشیدنی‌هایی مانند آبمیوه‌ها، نوشابه، نسکافه و … می‌تواند حاوی مقادیر زیاد شکر باشد که در بدن به تری‌گلیسرید تبدیل می‌شود. بنابراین کاهش قند و شکر دریافتی شامل دریافت نوشیدنی‌های شیرین نیز می‌شود. بهتر است مصرف این نوشیدنی‌ها به کمتر از ۲۴۰ سی‌سی در روز محدود شود.

هرچند قند موجود در عسل قند طبیعی است اما همانند شکر می‌تواند سبب افزایش میزان تری‌گلیسرید شود.

بدون شک میوه‌ها، به خصوص زمانی که جایگزین مصرف دسرها شوند، بسیار مفیدند، اما زمانی که شما به تری‌گلیسرید بالا مبتلا هستید باید از مصرف بیش از حد میوه خودداری کنید، زیرا میوه‌ها نیز حاوی قندهای طبیعی هستند که در صورت مصرف زیاد می‌توانند به تری‌گلیسرید تبدیل شوند.

به افراد مبتلا به افزایش چربی خون توصیه می‌شود از سبزیجات استفاده کنند. با این حال، سبزیجات نشاسته‌ای مانند ذرت باید در مبتلایان به تری‌گلیسیرید بالا محدود شود، زیرا نشاسته اضافی در بدن به تری‌گلیسرید تبدیل می‌شود. در عوض این بیماران می‌توانند از سایر سبزیجات مانند کلم، گل کلم و قارچ به میزان بیشتری استفاده کنند.

مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی نشاسته مانند ماکارونی یا غلات می‌تواند سبب افزایش تری‌گلیسرید خون شود.

در مبتلایان به افزایش چربی‌های خون نیاز به حذف کامل گوشت نیست، اما لازم است از مصرف گوشت‌های چرب و گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و همبرگر اجنتاب شود.

خوردن پیتزا اگرچه دلپذیر است، پنیر اضافه شده به آن حاوی مقادیر زیاد چربی است. بنابراین بهتر است مصرف آن محدود شده و همچنین با مقدار زیادی از سبزیجات تهیه شود.