غذاهای مضر برای ام اس

مصرف مواد غذایی سالم و با ارزش تغذیه ای بالا، یکی از مهمترین اجزای برخورداری از حس خوب و همچنین مدیریت علایم در بیماری ام اس است. در این بیماری، سیستم ایمنی به سیستم عصبی مرکزی هجوم می برد، سیگنال های عصبی را مهار یا دچار اختلال کرده و علایم زیر را ایجاد می­کند:

خستگی
بی حسی
مشکلات حرکتی
اختلال در عملکرد مثانه یا روده
مشکلات بینایی

رژیم غذایی مناسب ابزار مهمی است که به شما کمک می کند، با وجود بیماری بتوانید زندگی خوبی را تجربه کنید.

رژیم غذایی برای بیماری ام اس معجزه نمی کند
بر اساس مطالعات انجمن ملی ام اس، هیچ رژیم غذایی شناخته شده ای برای درمان بیماری ام اس وجود ندارد. از آنجا که علایم بیماری ام اس دائماً در حال عود و فروکش است، بررسی اثر رژیم غذایی در این بیماری دشوار است؛ با این حال پژوهشگران انجمن سرطان آمریکا و اتحادیه قلب آمریکا عقیده دارند که پیروی از رژیم غذایی کم چرب و پرفیبر برای مبتلایان به ام اس سودمند است.

مصرف چربی های اشباع را کنار بگذارید
بر اساس نظر محققان، مصرف چربی های اشباع در محصولات حیوانی و روغن های گرمسیری ممکن است باعث بدترشدن علایم بیماری ام اس شود.

لبنبات پرچرب را کنار بگذارید
مطالعه ای که در جامعه پرستاران انجام شد، نشان داد که مصرف چربی با پیشرفت علایم بیماری ام اس ارتباط دارد. ارتباط تئوری بین لبنیات و تعداد و شدت عودهای بیماری ام اس در مطالعات ثابت نشده است، ولی مصرف لبنیات کم چرب به جای لبنیات پرچرب، یک راهکار حفاظتی است که می تواند سطح سلامتی این بیماران را افزایش دهد.

نوشیدنی های رژیمی مصرف نکنید
نوشیدنی های حاوی آسپارتام، کافئین و الکل مثانه را تحریک می کنند. بر اساس دستورالعمل های تغذیه ای مورد تأیید انجمن ملی ام اس، کنار گذاشتن این نوشیدنی ها در بیماران مبتلا به ام اسی که علایم مربوط به مثانه را نشان می دهند، بهترین کار است. با این حال در نظر داشته باشید که آسپارتام خود نمی تواند باعث ایجاد ام اس و شروع کننده آن باشد.

اثر گلوتن بر ام اس
در مطالعه ای که بر روی بیماران مبتلا به ام اس انجام شد، میزان حساسیت به گلوتن در این افراد و اعضای خانواده های آن ها، بیشتر از جمعیت عمومی گزارش شد. با این حال لزومی ندارد که همه بیماران مبتلا به ام اس این ماده غذایی را به طور کامل از رژیم غذایی روزانه خود حذف کنند. لزوم حذف گلوتن که در مواد غذایی مانند گندم، چاودار و جوی دوسر به وفور وجود دارد، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. علاوه براین، بر اساس نظر محققان، تشخیص و درمان عدم تحمل به گلوتن در بیماران مبتلا به ام اس باید به صورت زودهنگام انجام شود.

مصرف میوه به جای شکر تصفیه شده
هیچ شواهد علمی مبنی بر ارتباط شکر با عود ام اس وجود ندارد؛ با این حال افزایش مصرف غذاهای شیرین و پرکالری، افزایش وزن را به دنبال داشته و می تواند سبب تشدید خستگی بیماران مبتلا به ام اس شود. اضافه وزن همچنین ممکن است با مشکلات حرکتی بیماری ام اس مرتبط بوده و احتمال ابتلا به بیماری های قلب و عروق را افزایش دهد. هر از چندگاهی مصرف یک تکه از کیک تولد مشکلی ندارد ولی به طور کلی بهتر است به جای میان وعده های شیرین و دسرها، میوه مصرف شود. میوه های پرفیبر همچنین به بهبود یبوست که یکی دیگر از علایم بیماری ام اس است، کمک می کنند.

خوب غذا بخورید، حس بهتری داشته باشید و بیشتر زندگی کنید
ام اس در تمام طول زندگی فرد ادامه یافته و چالش های منحصر به فرد خود را دارد که ممکن است در طول زمان تغییر کند، ولی بیشتر افراد مبتلا به این بیماری راهکارهایی برای مدیریت علایم و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی خود پیدا می کنند.

دو عامل مرگ و میر در بیماران مبتلا به بیماری ام اس مانند جمعیت عمومی، بیماری های قلبی و سرطان هستند. در صورتی که به بیماری ام اس مبتلا هستید، پیروی از رژیم های سخت و بدون انعطاف لزومی ندارد؛ بشقاب خود را با غذاهای کم چرب و پرفیبری پر کنید که انرژی مورد نیازتان را فراهم کرده و شما را در مقابل سایر بیماری ها محافظت می­کنند.

منبع
ابر سلامت