تحریک کننده های سردرد

عواملی که می تواند محرک سردرد و میگرن باشند

همه ما گرفتار سردرد شده ایم و عده ای هم دچار سردردهای میگرنی،ولی می دانستید عوامل زیادی وجود دارد که میتواند محرک ایجاد سردرد و شروع میگرن باشد.

در زیر میخواهیم شما را با چند عامل محرک سردرد و میگرن آشنا کنیم:

تغییرات آب و هوا

وقتی تغییرات آب و هوایی اتفاق می افتد، ممکن است شروع سردرد را تحریک کرده یا عود سردردهای میگرنی را منجر شود. تغییرات آب و هوا مانند گرم شدن یا سرد شدن ناگهانی می تواند در برخی از افراد محرکی برای سردرد باشد.

هوای آفتابی، داغ و مرطوب یکی دیگر از عوامل مهم در تحریک سردرد است. باد و باران یا تغییرات در فشار هوا نیز می تواند از دیگر عوامل موثر در تحریک سردرد باشد.

از آنجایی که نمی توانید آب و هوا را تغییر دهید، برای پیشگیری از بروز سردرد، سعی کنید در روزهای آفتابی، عینک آفتابی بزنید، آب کافی بنوشید و از قرار گرفتن در آفتاب مستقیم، به خصوص هنگام ظهر، اجتناب کنید.

بوهای شدید

بوهای قوی، حتی اگر بوی خوبی باشد، می تواند زمینه ساز شروع سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری باشد. هنوز دلیل اصلی آن مشخص نشده، اما بهتر است بدانید که بوها و عطرها سیستم عصبی شما را برهم می زنند. شایع ترین عوامل محرک شامل بوی رنگ، عطرها و بوی گل های خاص است.

لوازمی که برای بستن و جمع کردن موهای تان استفاده می کنید

چگونگی جمع کردن موها و ابزاری که برای این کار استفاده می کنید، می تواند برای شما عوارضی به همراه داشته باشد. بستن موها به شکل دم اسبی و خیلی محکم، ممکن است با فشار بر روی پوست سرتان باعث ایجاد سردرد شود.

استفاده از سربندها، بافت های مختلف و بستن محکم موها نیز ممکن است عوارض مشابهی داشته باشد. اگر این عوامل می تواند بر روی سردرد شما تاثیر گذاشته و آن را تحریک کند سعی کنید موهای تان را باز نگه دارید یا خیلی آرام آنها را در پشت سرتان جمع کنید.

همچنین درباره دانه های مفید برای میگرن بخوانید

ورزش

ورزش های شدید مانند پیاده روی شدید می تواند منجر به سردرد در برخی از افراد شود. این نوع از سردردها در افراد مبتلا به میگرن بسیار شایع هستند. اگر بعد از انجام فعالیت بدنی دچار سردرد می شوید با پزشک تان مشورت کنید تا مطمئن شوید علت مهم دیگری وجود ندارد.

وضعیت نادرست قرار گیری بدن

هنگام کارکردن به وضعیت بدنی خود توجه داشته باشید؛ زیرا وضعیت بدنی نادرست می تواند عوارض متعددی به همراه داشته باشد که یکی از این عوارض می تواند آسیب به عضلات گردن و سر باشد. همچنین خم شدن روی میز کار نیز می تواند تاثیر مشابهی داشته باشد.

با تغییراتی که در محل کار خود ایجاد می کنید، می توانید وضعیت قرار گرفتن بدن تان را اصلاح کنید. از یک صندلی مناسب برای نشستن استفاده کنید؛

مطمئن شوید که صفحه کامپیوتر در وضعیت درستی قرار گرفته و بیش از اندازه پایین یا بالا نیست. هیچ وقت طوری ننشینید که پشت تان قوز کند و هرگز تلفن را بین شانه و گوش تان قرار ندهید.

پنیرها

یکی از محرک های ایجاد سردردهای میگرنی، پنیرها هستند که شامل انواع پنیرهای کهنه مانند پنیر کپکی، چدار، پارمزان و سوئیسی می باشند. یکی از دلایلی که پنیرها می توانند محرک سردردهای میگرنی باشند، وجود ماده ای به نام تیرامین است. هر چه پنیر کهنه تر باشد، میزان تیرامین در آن بیشتر است.

کالباس و غذاهای مشابه

گوشت های فرآوری شده مانند کالباس از دو نظر می توانند تاثیرگذار باشند. اغلب این موادغذایی حاوی تیرامین و مواد نگه دارنده مانند نیتریت هستند که ممکن است باعث تحریک سردرد در برخی افراد شوند.

حذف برخی وعده های غذایی

سردردهای ناشی از گرسنگی اغلب واضح و آشکار نیستند. اگر یکی از وعده های غذایی خود را حذف کردید، ممکن است سردردتان شروع شود. در این شرایط تشخیص اینکه سردرد ناشی از گرسنگی است دشوار می شود. در واقع باید بدانید در این شرایط مشکل اصلی افت قندخون است که در نتیجه آن سردرد ایجاد می شود.

توصیه می کنم گرسنگی تان را با خوردن مواد شیرین مانند شکلات برطرف نکنید. شیرینی های ساده مانند شکلات، قندخون را سریع بالا برده و به همان سرعت پایین می آورند. بنابراین توصیه می شود از قندهای پیچیده مانند یک تکه نان سبوس دار استفاده کنید.

سیگار کشیدن

سیگارکشیدن نه فقط در افرادی که سیگار می کشند بلکه در افرادی که در معرض دود سیگار دیگران قرار می گیرند می تواند منجر به سردرد شود. با قرارگرفتن در معرض دود سیگار، میزان نیکوین در خون بالا رفته که می تواند بر روی رگ های مغز تاثیر بگذارد و آنها را تنگ تر کند.

سعی کنید سیگار را ترک کنید و در معرض دود سیگار نیز قرار نگیرید. به خصوص اگر دچار سردردهای خوشه ای هستید، حتماً این کار را انجام دهید. این نوع سردردها بسیار دردناک بوده و به صورت یک طرفه ایجاد می شوند که ممکن است همراه با نشانه های چشمی باشند.

کافئین

کافئین هم خوب است و هم بد. استفادة متعادل از کافئین می تواند برای برخی از سردردها مفید بوده و آنها را تا حدودی تسکین دهد. کافئین معمولاً در برخی از داروهای سردرد یافت می شود، اما استفاده زیاد از کافئین گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد سردرد شود.

اگر شما به مصرف زیاد کافئین عادت دارید، به طور ناگهانی آن را قطع نکنید زیرا ممکن است وضع بدتر شود. سندرم ترک کافئین نیز یکی دیگر از عوامل محرک سردرد است. بنابراین اگر به مصرف زیاد کافئین عادت کرده اید، بهتر است که آن را به مرور زمان، کاهش دهید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *