خواص و فواید آجیل و خشکبار

خواص و فواید آجیل و خشکبار،ویتامین های موجود در آجیل،انواع آجیل،بادام زمینی،کشمش،عناب،بادام،توت خشک و …

بادام درختی
طبیعت بادام درختی شیرین، گرم و طبیعت بادام درختی تلخ، گرم و خشک است. بادام از جمله مغــزهای بسـیار مفـید برای سـنین مختلف اسـت و مغز بادام حاوی روغن است لذا نباید به مدت طولانی در معرض هوا و در درجه حرارت بالا قرار گیرد. بادام دارای مقدار زیادی کلسیم، فیبر غذایی و ویتامین E نسبت به سایر انواع آجیل است و برای کودکان و افرادی که دارای بیماری قلبی بوده یا پوکی استخوان دارند، همچنین در پیشگیری از بیماری سرطان بسیار مفید است. بادام شیرین بازکننده انسداد، تقویت کننده مغز، قلب، کبد و چشم ، ملین و مفید برای حلق و سینه است. مصرف زیاد آن برای معده های مرطوب مناسب نیست. سن شروع برای کودکان از پایان شش ماهگی است.
تخمه کدو
بر خلاف اکثــر آجیــل ها طبیعــت تخمه کدو سردتـر است، سرشار از موادی است که برای رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن مفید بوده و برای اینکه این مواد بتوانند خوب جذب شوند باید کاملاً جویده شوند. تخمه کدو می تواند در کاهش میزان افسردگی و افزایش حوصله و تحمل فرد مفید باشد. بعضی از منابع اشاره دارند تخمه کدو تنبل برای حفظ سلامتی غده پروستات مفید و موجب کاهش مشکلات ناشی از دفع ادرار می شود. پروتئین های تخمه کدو به میزان زیادی دارای ماده ای هستند که باعث کاهش میزان استرس و اضطراب می شوند. این تخمه های خوشمزه همچنین حاوی میزان زیادی از اسیدهای چرب ضروری هستند که به سلامت رگ های خونی کمک می کنند و کلسترول بد خون را پایین می آورند. تخمه کدو یک میان وعده فوق العاده خوشمزه و مقوی است.
تخمه آفتابگردان
تخمه آفتابگردان طبیعت گرم و خشک دارد. آهن، اسید چرب امگا ۶، ویتامین های B1 وB6 وE نسبتاً خوبی دارد و در ترمیم سوختگی، کاهش علائم قبل از قاعدگی در خانـم ها، کاهـش افسـردگی، بهبـود عملکــرد سیستـم عصبی، تامین قوای جسمی، کم خونی، تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بروز سرطان می تواند مفید باشـد. ایـن تخمـه هـای خوشمـزه و البتـه پرطرفـدار از سیستـم ایمنـی و سلامـت بـدن به خصـوص در دوره بارداری حفاظت می کنند. مهمترین خاصیت درمانی تخمه آفتابگردان که از قدیم الایام نیز به آن معروف بوده تقویت چشم و بینایی انسان است. (البته نباید در خوردن آن افراط کنید.) علاوه بر این خوردن خام آن را برای تسکین سرفه هنگام ابتلا به سرما خوردگی و به اصطلاح نرم شدن سینه و التهاب مفاصل هم توصیه می کنند.
کنجد
طبیعت آن گـرم و تر اسـت. دانه کنجد حدود ۲۵ درصد پروئتین و ۵۰ درصد چربی مفید دارد که به پایین آوردن کلســترول و چـربی خون کمک می کند. کنـجد برای تنـظیم و تعادل آب بدن می تـواند مفیـد باشد. به طور کلی کنجد دارای فوایدی خاص از جمله ترمیم سوختگی، کمک به درمان کم خونی و پیشگیری از پوکی استخوان و بهبود رشد بدن دارد. مصرف دانه کنجد در تمامی سنین مفید است کنجد با تمام فوایدی که دارد برای معده ضعیف مناسب نیست. زیرا هضم آن سنگین است. در طب هندی از کنجد به عنوان عامل افزایش دهنده قدرت و طول عمر یاد می شود.
پسته
طبیعت پسته گرم و خشک است، بنابراین افرادی که مزاج گرم دارند نباید در خوردن پسته زیاده روی کنند. پسته از نظر مواد مغذی شباهت به بادام داشته اما میزان ویتامینB1 و آهن بیشتری دارد و می تواند برای پیشـگیری از کـم خونی، بی اشــتهایی، رفـع خستگی و عملکرد سیستم عصبی بدن مفید باشد و مفید برای زخم معده و وسواس بوده و برای از بین بردن سموم و تشنگی مناسب است بدن را فربه و مجاری تنفس را باز و دهانه معده را تقویت می کند.بهتر است اشخاصی که دچار ضعف و نارسایی کبد هستند و مبتلایان به بیماری های نقرس، دیابت و ناراحتی کلیه از خوردن پســته زیاد خودداری کنند. سن شروع برای کودکان از ده تا دوازده ماهگی به بعد توصیه می شود.
انجیر
انجیر برای کبد، قولنج، نقرس و تصفیه خون مفید است .طبع آن گرم و تر بوده و سرشار از ویتامینC،B،A و عناصر آهن و کلسیم است. انجیر دارای اثر ملین بوده و برای درمان یبوست و بواسیر مفید و در درمان کـم خونی مـوثر اسـت. همچـنین در حفـظ تعادل مایعات بدن و کمک به رشـد و نمو بسـیار موثر است. انجیر برای افـرادی که قند خونشـان پایین است و یک باره احساس ضعف می کنند، مناسب است، خوردن انجیر به صورت عصرانه برای افرادی که مشکل کم خوابی دارند خوب است. اشاره شده است برای رفع درد سینه می توان انجیر را همراه با شیر جوشاند یا آن را دم کرد.
بادام زمینی
بادام زمینی طبیعت گرم و تر دارد. منبع بسیار مناســبی از پروتئـین، فسـفر، روی و ویتامـین B است که برای رشـد جسـمی و مغزی بسیار مهـم اسـت. بادام زمینـی به دلیـل میزان بالای پروتئین و روغن موجود در آن، بسیار مغذی است. همچنین غنی از ویتامین B است. بعضی از افراد به بادام زمینی حساسیت دارند. معمولاً آلرژی افراد به بادام زمـینی، در دوران کـودکی ظاهر می شود. سن شروع برای کودکان از پایان ۲ و حـتی ۳ سـالگی است.
نخود
طبع آن گـرم و خشـک است، نخود دارای انواع پروتئین به وی‍‍ژه فیبر غذایی است. مقدار انرژی آن نسبـتاً کـم بوده و برای کسـانی که مایل به کاهـش وزن هسـتند مناسب است. نخود برای افرادی که مشکل قند خون دارند مناسب است به شرطی که همراه با نمک نباشد. فیبر آن باعـث کاهـش قند و چربی های بد خون می شـود. ضمـناً ترکـیب آن با کشـمش یک میــان وعده بسیار خوب و پُر انرژی برای تمام افراد سالم به ویژه کودکان است.
تخمه هندوانه
در مقایسه با سایر تخمه ها دارای انرژی متوسط است. طبیعت آن سرد و تر می باشد ترکیبات موجود در این تخمه نظیر انواع دیگر است و مصرف متعادل آن می تواند از کم خونی، بی اشتهایی، سوء جذب و التهاب جلوگیری نماید. کلسیم آن، جهت پیشگیری از ابتلا به پوکی اسـتخوان مفید به نظر می رسـد. بسته به گونه های مختلف هندوانه، دارای اندازه هـای ریز و درشـت بوده و می توان آن را به صورت بــو داده در طعم های نمکی و گلپـر مصرف کرد.
کشمش
کشمش به ۳ گروه آفتابــی، تیـزابـی و انگوری تقسیم مـی شـود. خـواص مهم انگـور تاکنون مورد تایید قرار گرفتـه اســت شـامل اثـرات ضد درد، ضد آلرژی، ضد آلزایمر، ضد سفت و سخت شدن رگ ها، محافظ کبد، ضد سرطان، ضد باکتری، ، ملین، ادرار آور، تقویـت کننـده قلـب، کاهــش دهـنده کلسـترول و چربی خون، محرک ایمنی بدن، محافظت کننـده در برابـر اشعـه ها (آفتـاب) است که می‌توان تا حدودی به کشمش آن نیز نسبت داد. چون این ماده غنی از کالری و ویتامین های مختلف از جمله ویتامین های گروه B است، برای کسانی که مبتلا به افسردگی، دل شـوره، تشویـش ومشکلات عصبـی هستند، بسیار مناسب است. در سال های اخـیر نیز عـنصر کروم در ترکیبات انگور و فرآورده های آن یافت شده است که موجب کاهش قند خون می شود، هر چند باید بیماران دیابتی در این زمینه نیز از مصرف زیاد کشـمش پرهیز کنند.مویز نیز از نوعی انگور به دست آمده و همانند کشمش دارای تمامی خواص انگور است.
گردو
گردو از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است. این ماده دارای چربی و انرژی خوبی بوده و می تواند به عنوان یکی از مواد غذایی مهم برای تامین انرژی روزانه به خصوص خانم ها در دوران بارداری و شیردهی کودکان (به طور مثال چاشت مدرسه مخصوصاً همراه با پنیر یا مویز) باشد. از آنجایی که گردو حاوی کلسیم، فسفر و منیزیم است مصرف آن به منظور پیشگیری از پوکی استخوان، بسیار توصیه می شود. گردو برای رشد قدی، تنظیم کلسترول خون، اختلالات قبل از قاعدگی، مقابله با عفونت و رفع خشکی و لطیف شدن پوست می تواند مفیـد باشـد. در بین مغـزها دارای بالاتـرین مقــدار انرژی زایی بوده بنابراین برای افرادی که فعالیت سنگین داشته یا ورزشکاران مناسب می باشد. از مخلوط گردو با عسل و شیر، معجونی به دست می آید که برای افرادی که از لاغری مفرط و ضعف رنج می برند مفید بوده و برای ورزشکاران میان وعده بسیار عالی به شمار می آید.زیاد خوردن گردو برای گرم مزاج ها خوب نیست. اشاره شده است گردو ضد کرم کدو است، ملین و برای بیماران سل مفید است مغز بو داده آن برای نرم کردن سینه مفید است. خوردن آن با کشمش و انجیر برای معده مفید است مصرف گردو به افرادی که چربی خون بالایی دارند توصیه نمی شود. سن شروع برای کودکان از پایان هشت ماهگی است.
عناب
طبیعت عناب نه گـرم و نه سـرد اسـت. عناب تمیز کننده خون است. به علت داشتن لعاب زیاد، نرم کننده سینه است. آرام کننده اعصاب و برطرف کننده خستگی است. جوشانده آن برای سرفه و درد سینه می تواند مفید باشد. حافظه را تقویت و کم اشتهایی را بهبود می بخشد. اشاره شده که عناب برای تب، قلب، سینه و ریه نیز مفید و بخور تخم گشنیز و عناب برای معالجه فوری و البته موقت زکام سودمند است.

زرشک
طبیعت زرشـک سـرد است. زرشک برای قلب، کبد، جلوگـیری از خـونریزی مفــید بـوده و صفـرابر است.

زرد آلو و زرد آلو خشک
با داشتن کلسیم، کاروتن، آهن و فیبر نسبتا خوب می تواند در تامین رشد مناسب، تقویت بیــنایی، رفع کـم خـونی و یبـوست بســیار کمک کننده باشـد. همچنین به علت داشـتن انرژی کم برای کاهش وزن مناسب است.

آلو و آلو خشک
آلو خاصیت ملین داشته و به همین خاطرمی تواند در درمان یبوست بسیار کمک کننده باشد همچنین جزء منابع گیاهی نسبتا خوب آهن بوده و در درمان کم خونی نیـز موثـر است. آلـو در تنظیم تعادل مایعات بدن و تنظیم فشار خون نیر موثر است و از این میوه می توان برای تغییر طعم غذا، همچنین به منظور غنی تر شدن غذا از نظر آهن استفاده کرد. اشاره شده است که مصرف آلو همراه با خاکشیر صفرابر است.

آلبالو و آلبالو خشک
آلبالو اشتها آور خوبی است. مسکن تشنگی و شربت آن بهترین دارو برای افرادی است که عطش فراوان دارند. سرشار از ویتامین C و آهن است. بنابراین برای کم خونی مفید است. مصرف آلبالو برای گرم مزاجان بسیار سـودمنـدتر بوده و مـی توانـد برای رفـع حــرارت، تشنگی و تنظیم غلظت خون و صفرا مفید باشد. اعصاب را آرامش می دهد ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

بادام هندی
طبیعت بادام هندی گرم و خشک بوده و به علت دارا بودن چربی فراوان، قدرت انرژی زایی بالایی دارد. از این رو برای افرادی که خواهان افزایش وزن هستند مناسب است. بادام هندی با داشتن مواد معدنی موثر برای سرطان، کم خونی و بهبود رشد و نمو مفید است. اشاره شده که بادام هندی به علت دارا بودن ویتامین A در افزایش دید چشم و بهبود سیستم ایمنی بدن می تواند موثر باشد. افرادی که مشکلات کلیوی درمان نشده دارند،‌یا اینکه کلیه ها یا کیسه صفرای خود را در آورده اند بهتر است از مصرف این آجیل پرهیز کنند. سن شــروع برای کودکــان از پایـان ۲ یا حتی ۳ سالگی است.

بادام دارای مقدار زیادی کلسیم، فیبر غذایی و ویتامین E نسبت به سایر انواع آجیل است و برای کودکان و افرادی که دارای بیماری قلبی بوده یا پوکی استخوان دارند، همچنین در پیشگیری از بیماری سرطان بسیار مفید است
گردو دارای چربی و انرژی خوبی بوده و می تواند به عنوان یکی از مواد غذایی مهم برای تامین انرژی روزانه به خصوص خانم ها در دوران بارداری و شیردهی کودکان باشد