بهداشت میز کارتان را رعایت کنید

دوره و زمانه طوری شده که بسیاری از افراد بیشتر ساعات روزشان را در محیط کار می‌گذرانند.  با کامپیوتر کار می‌کنند، با ماشین‌حساب به حساب‌وکتاب‌ها رسیدگی می‌کنند، کاغذها و پرونده‌ها را مرتب می‌کنند، با تلفن صحبت می‌کنند و چند ساعت یک‌بار گلویی تازه می‌کنند و یک استکان چای می‌نوشند.

اگر شما هم جزو این دسته‌اید، چقدر به بهداشت و نظافت میز کار و وسایل روی آن اهمیت می‌دهید؟ مطمئنا اگر بدانید روی سطح کیبورد، ماوس، ماشین‌حساب و گوشی تلفن میز کارتان انواع و اقسام باکتری‌های بیماری‌زا وجود دارد، که شما با دست خودتان آن‌ها را وارد بدنتان می‌کنید، حتما رعایت نکات بهداشتی را جدی‌تر می‌گیرید.
تلفن و ابزار کارتان پر از باکتری است
در هر سانتی‌متر مربع از گوشی تلفن، مخصوصا گوشی‌هایی که افراد مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنند، میکروب‌های بسیاری وجود دارد، چراکه هنگام صحبت طولانی‌مدت با تلفن به دلیل تماس زیاد گوشی تلفن با صورت، سطح گوش و پوست صورت عرق می‌کنند و فضای خوبی برای انتقال باکتری‌ها از پوست بدن به گوشی تلفن به وجود می‌آید.

هنگامی که شخص دیگری از آن استفاده می‌کند میکروب‌های موجود به دست، صورت، گوش و دهان او منتقل می‌شود. روی ماوس، کیبورد، ماشین‌حساب، دستگیره کشوها و میز کارتان هم چون زیاد با دست شما در تماس‌اند، و معمولا در اثر تعریق دست خیس و مرطوب می‌شوند، میکروب‌ها و باکتری‌های زیادی وجود دارد.
وسایل آلوده ناقل بیماری هستند
بسیاری از میکروب‌های روی سطوح اجسام بیماری‌زا هستند. وقتی دست شما با این سطوح تماس پیدا می‌کند آلوده می‌شود. اگر دست آلوده‌تان با مخاط چشم، بینی و دهان تماس پیدا کند امکان ابتلا به بیماری به وجود می‌آید.

سرماخوردگی، آنفلوانزا و عفونت‌های تنفسی به‌ویژه در فصل پاییز و زمستان شایع‌ترین بیماری‌هایی هستند که از طریق وسایل آلوده منتقل می‌شوند. بیماری‌های گوارشی و عفونت‌های پوستی هم می‌تواند از این طریق منتقل شوند.
قبل از خوردن دست‌هایتان را بشویید
در اینکه میز، صندلی، لوازم‌التحریر، ماشین‌حساب، گوشی تلفن، ماوس، کیبورد و تمام وسایلی که پشت میز کارتان با آن‌ها تماس دارید آلوده هستند شکی نیست، اما همه میکروارگانیسم‌هایی که روی سطوح و اجسام وجود دارند بیماری‌زا نیستند.

درواقع بیماری جدی در صورتی ایجاد می‌شود که با دست آلوده چشمتان را بخارانید، به بینی‌تان دست بزنید یا اینکه با آن چیزی بخورید. از این رو در صورتی که قبل از خوردن خوراکی و غذا دستتان را با آب و صابون خوب بشویید بیمار نمی‌شوید.

تقریبا همه شما این نکته بهداشتی را بارها از طریق رسانه‌های مختلف شنیده‌اید اما رعایت و به کارگیری آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

ضدعفونی و تمیز کردن وسایل روی میز عملا غیرممکن است چون معمولا افراد زیادی طی روز از آن‌ها استفاده می‌کنند از این رو بهترین، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین روش رعایت بهداشت فردی به‌ویژه بهداشت دست و شست‌وشوی دست‌ها قبل از خوردن غذا و خوراکی‌هاست.
راهکارهای زیر را به کار بگیرید
هرچند وقت یک‌بار وسایلی از قبیل ماوس، کیبورد، گوشی تلفن، پرینتر و… را با اسپری‌های مخصوص که مورد تایید شرکت‌های سازنده این وسایل است تمیز و ضدعفونی کنید.

گردوغبار موجود روی اوراق، پرونده‌ها و کشوهای اداری هم می‌تواند سبب ایجاد آلرژی و حساسیت و تشدید مشکلات ریوی شود، از این رو توصیه می‌شود هرروز یا چند روز یک‌بار میز کار و وسایل اطراف در محیط کار را به طور کامل گردگیری کنید.

تنقلاتی که با چای می‌خورید مثل قند، کشمش و خرما را در ظروف دردار قرار دهید و قبل از خوردن آن‌ها دست‌هایتان را بشویید.

باکتری‌ها در محیط مرطوب عمر بیشتری دارند و انتقال میکروب‌ها هم در محیط‌های مرطوب و گرم راحت‌تر صورت می‌گیرد. از این رو وقتی دستتان مرطوب است به وسایل دست نزنید.

ابتدا دست خود را خشک کنید سپس از وسایل استفاده کنید. خوراکی‌هایی مثل بیسکویت، شکلات، میوه و تنقلات را به طور مستقیم روی سطح میز قرار ندهید.

در صورتی که خود خوراکی یا سطحی که خوراکی با آن در تماس است خیس باشد امکان انتقال بیماری افزایش می‌یابد، چون میکروب‌ها در زمینه خیس و مرطوب بیشتر عمر می‌کنند و راحت‌تر انتقال پیدا می‌یابند.