همانژیوم

همانژیوم شیرخوارگی (علت و علائم،پیشگیری و درمان)

همانژیوم یک نشان مادرزادی است که به صورت یک رگ خونی گرد و برجسته لاستیک مانند به رنگ قرمز روشن، روی پوست نوزاد دیده می شود. گاهی اوقات به نام “علامت توت فرنگی” شناخته می شود و می تواند علل ارثی داشته باشد.

همانژیوم در طی سال اول زندگی بزرگ می شود و بعد به مرور زمان کم رنگ می شود. چنانچه کودکی در زمان طفولیت این بیماری را داشته باشد، معمولاً تا زمانی که به 10 سالگی برسد اثر کمی از آن باقی می ماند.

همانژیوم می تواند روی هر نقطه ای از بدن رخ دهد، اما معمولاً روی صورت، سر، قفسه سینه یا پشت ایجاد می شود. معمولاً نیاز به درمان ندارد مگر این که مانع دید یا باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود.

گاهی اوقات همانژیوم باعث ایجاد یک زخم می شود که با درد، خون ریزی، جوشگاه بد شکل و عفونت همراه است یا مشکلات تنفسی، بینایی و شنوایی ایجاد می کند.

همانژیوم بیشتر در موارد زیر دیده می شود

جنس مونث
نوزادان نارس
نوزادان سفیدپوست

تشخیص همانژیوم به وسیله معاینۀ ظاهر آن توسط متخصص انجام می شود و تست های تشخیصی عموماً مورد نیاز نیستند.

اکثر همانژیوم ها نیازی به درمان ندارند و عموما بدون هیچ درمانی از بین می روند. با این حال اگر مشکلات زیبایی و روانی ایجاد کند، درمان صورت می گیرد.

درمان دارویی به وسیله بتا بلوکرها و کورتن خوراکی، تزریقی و موضعی انجام می شود یا از تزریق اینترفرون و پمادهای موضعی سرکوبگر ایمنی استفاده می شود.

باید مراقب عوارض این داروها بخصوص در اطفال کوچک بود.

جراحی به کمک لیزر جهت متوقف کردن رشد همانژیوم یا برداشتن و درمان آن ممکن است انجام شود.

جهت انتخاب روش درمانی مشورت با متخصص اطفال و پوست ضرورت دارد. بسیاری از همانژیوم ها خود به خود به مرور زمان از بین می روند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.