علائم آرتروز مفصل لگن

آرتروز به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های مفصلی در اندام های مختلف بدن بروز می کند مفصل ران نیز مستثنی نیست. این بیماری که با تحلیل استخوان و دردهای عضلانی اسکلتی بروز می کند در زنان شایع‌تر است و تاثیر جدی بر کیفیت زندگی می گذارد.
تحلیل رفتن مفصل لگن نیز ناراحتی بسیار خطرناک و شایعی در زنان است که از همین رو شناخت علائم ابتلا به بیماری ضروری به نظر می رسد.

علت تحلیل مفصل لگن ران
آرتروز مفصل لگن در واقع غضروف را تحت تاثیر قرار می دهد. مفصل لگن از سر استخوان ران و حفره ای به نام استابولوم در استخوان لگن تشکیل شده که سر استخوان دراین حفره به طور کامل قرار می گیرد.
نزدیک آن شبکه کاملی از فیبرهای عضلانی و لیگامان‌ها قرار دارد که استخوان را به غضروف متصل می کند و نقش آن کاهش اصطکاک بین استخوان هاست. باید توجه داشت که آرتروز مفصل لگن به دو حالت بروز می کند:
شکل اولیه که ناشی از تاثیرات افزایش سن است و معمولا بین ۶۰ تا ۶۵ سالگی بروز می کند.

شکل ثانویه که به دلیل مشکلات موضعی و مفصلی ناشی از دررفتگی، تغذیه نادرست یا ناراحتی های استخوانی بروز می کند. این حالت حتی در سنین ۳۰ تا ۳۵ سال نیز دیده می شود.

البته علل دیگری در ابتلا به این بیماری دردناک نقش دارند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علل جراحی: دررفتگی، آسیب ها یا بیماری هایی که به خوبی درمان نشده اند می توانند به طور مستقیم زمینه ساز تحلیل رفتن استخوان شوند.
منشا عروقی: نارسایی عروق بیماری‌ای است که باید جدی گرفته شود و عموما ناشی از بیماری های مزمن است که به رغم زمینه عروقی می تواند منجر به آرتروز یا دردرفتگی شود.

زمینه ارثی: بعضی از کودکان با زمینه مشکلات مادرزادی مانند دیسپلازی مفصل لگن، اختلالات رشد یا دیگر ناراحتی ها متولد می شوند.
ناهماهنگی استخوان: یکی از مشکلات رایج دیسمتری به معنای ارتفاع نابرابر اندام های داخلی است که منجر به بروز بیماری های مختلف می شود.

علائم آرتروز مفصل لگن
مسلما اولین علامت هر نوع آرتروز درد است. البته بسیاری از افراد تصور می کنند ابتلا به آرتروز لگن باید حتما با درد در این اندام همراه باشد در حالی که منطقه اصلی بروز درد کشاله ران است. درد ممکن است تا بخش داخلی عضله ران و حتی زانو و باسن نیز ادامه یابد.
صدای ترق ترق حین انجام بعضی حرکات نیز ممکن است احساس شود.

در مراحل اولیه بیماری، علائم نسبتا خفیف و فقط حین انجام حرکات شدید مانند پیاده روی طولانی، دویدن یا حتی حمل وسایل سنگین بروز می کند. به این ترتیب در زمان استراحت درد به تدریج احساس می شود.

با پیشرفت بیماری، درد به شکل بسیار جدی بروز می کند و حتی بالارفتن از پله ها هم مشکل می شود. هنگام جمع کردن پاها فرد حالت ترق ترق را همراه با درد کاملا احساس می کند. همچنین هنگام خواب و جابجایی در رختخواب نیز نوعی سوزش در کشاله ران ایجاد می شود.

پیشگیری آرتروز مفصل لگن
در وهله اول باید با رعایت تغذیه متعادل و بدون هیچ کمبود غذایی بدن را تقویت کنید. وزن خود را متعادل نگهدارید. همچنین ورزش های سبک برای بهبود قدرت تحرک لازم است؛ البته نباید درد و ناراحتی ایجاد کند. در صورت تجویز دارو توسط پزشک حتما دوز دارو باید رعایت شود و از مصرف زیاد داروهای مسکن و ضدالتهاب پرهیز شود زیرا در طولانی مدت به کبد آسیب می رساند.

نظرات بسته شده است.