علت و درمان پرمویی در زنان

علت و روش درمان پرمویی خانم ها (هیرسوتیسم)

اگر شما یک خانم هستید و در جاهایی از بدنتان که به طور طبیعی در بدن آقایان مو دارد، مثل لب بالا، چانه، سینه، شکم یا کمر مو دارید، مبتلا به پرمویی زنانه (هیرسوتیسم) هستید. در این صورت به جای موهای نازک و کرکی که تمام بدن را می پوشاند، موهای تیره و ضخیم رشد می کنند.

علت هیرسوتیسم

ژن ها، هورمون ها یا داروها از علت های پرمویی خانم ها هستند.

ژن ها. در برخی مواقع، هیرسوتیسم به صورت موروثی مشاهده می شود. اگر مادر یا خواهر شما مبتلا به هیرسوتیسم است، شما با احتمال بیشتری مبتلا خواهید شد. همچنین این عارضه در مردم خاور میانه، آسیای جنوبی و مدیترانه بیشتر است.

هورمون ها. در موارد بسیاری، پرمویی با میزان بالای هورمون های مردانه (آندروژن ها) در ارتباط است. میزان کمی از این هورمون ها به طور طبیعی در بدن همۀ خانم ها وجود دارد ولی با این حال این میزان از هورمون ها باعث رشد موهای زائد نمی شود. این در حالی است که میزان خیلی زیاد این هورمون ها باعث ایجاد موهای زائد، آکنه، صدای کلفت و سینه های کوچک می شود.

در این مواقع میزان بالاتر هورمون های مردانه و پرمویی دیده می شود:

سندرم تخمدان پلی کیستیک: در این عارضه کیست های کوچکی (کیسه های کوچک حاوی مایع) در تخمدان ایجاد می شود.

سندرم کوشینگ: زمانی ایجاد می شود که به علت استرس زیاد، هورمون کورتیزول به مدت طولانی در بدن شما افزایش می یابد. تومورهای غدۀ فوق کلیه و تومورهای تخمدان هم می توانند هومونی شبیه به کورتیزول ایجاد کرده و همین علایم را ایجاد کنند.

داروها: بعضی از داروها می توانند سطوح هورمون های بدن را تغییر داده و در نتیجه موهای زائد در بدن شما ایجاد می شود. این داروها شامل این موارد هستند:

داروهای هورمونی مثل استروئیدهای آنابولیک
داروهایی که رشد موها را تحریک می کنند مثل ماینوکسیدیل
دارویی به نام دانازول که برای درمان آندومتریوز (رشد بافت رحمی در خارج از رحم) استفاده می شود.

درمان

اگر اضافه وزن دارید و در حال کم کردن وزن هستید، بدن شما میزان کمتری از هورمون های مردانه را تولید می کند، در نتیجه موهای زائد صورت و بدن شما کاهش می یابد.

ممکن است پزشک شما برایتان داروهای به خصوصی تجویز کند. برخی از داروها مثل قرص های پیشگیری از بارداری و داروهای ضد آندروژن باعث کاهش تولید هورمون های جنسی مردانه می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.