درمان خانگی و طبیعی کهیر و اگزما

درمان دارویی کهیر,درمان قطعی کهیر,درمان خانگی کهیر در کودکان,پماد برای کهیر,درمان کهیر مزمن,درمان خارش کهیر,برای درمان کهیر چه بخوریم
کهیر گرفتاری التهابی شایعی است که با ایجاد برجستگی های کهیری روی پوست مشخص می شود این بیماری را راش گزنه می نامند زیرا راش کهیر شبیه گزش گزنه است. این بیماری ممکن است حاد، مزمن یا برگشت پذیر باشد.
کهیر را یک واکنش آلرژیک مانند تب یونجه و آسم تلقی می کنند.
كهير يك اختلال حساسیتی است كه مشخصه آن وجود نواحي برآمده روي پوست، همراه با خارش و قرمزی است. اين اختلال مي‌تواند در هر جایی از پوست انسان از جمله پوست سر، لب‌ها، كف دست و پا رخ دهد؛
در تعریف اگزما می توان گفت که اگزما، يك اصطلاح كلي است كه به عنوان التهاب پوست شناخته مي‌شود و در واقع یکی از واکنش های التهابی پوست است که علائم آن به صورت خارش ، قرمزی ، پوسته ریزی و گاهی همراه با جوشهای ریز می باشد.

نشانه های کهیر زدن

در این حالت لکه های برجسته سرخ و سفید روی پوست ایجاد می شود. این ضایعات با احساس سوزش، خارش شدید و گزش همراه است. مالیدن کهیر و خراشاندن آن معمولاً سبب وخامت کهیر می شود. خارش با خراشانیدن ضایعه تسکین می یابد ولی معمولاً کهیرهای تازه هم بیرون می زند.

بروز کهیر ناگهانی است و بیماری ممکن است در هر بخش بدن یا سراسر بدن بروزکند. این بثورات ممکن است به اندازه سر سنجاق کوچک باشند و یا به اندازه یک سکه بزرگ دیده شوند.

این ضایعات معمولاً بر جسته ، مدور، نامنظم بوده و غالباً توسط یک منطقه قرمز زنگ احاطه شده اند.

این بثورات ممکن است ظرف چند دقیقه یا یک ساعت در یک بخش از بدن رنگ ببازند ولی دوباره در بخش دیگر ظاهر شوند.

سایر نشانه هایی که همراه کهیر دیده می شوند عبارتند از:

تب، آشفتگی های گوارشی و ضعف زیاد.

این نابسامانی از یک یا دو روز تا یک هفته طول می کشد. بهبودی سریع و کامل است ولی به فواصل متفاوت ممکن است حمله های برگشت کننده دیده شود. در صورتی که راش به گلو نیز حمله کند، خطر انسداد حنجره وجود خواهد داشت.

علل کهیر زدن
کهیر علل فراوانی دارد . کهیر ممکن است به علت نابسامانی های گوارشی مانند آغالش مکانیکی در مجرای گوارش یا توکسمی به وجود آید. این حالت ممکن است به علت داروهایی مانند آسپیرین، پنی سیلین، سرم، کینین، ایپکا، تورپنتین و مرفین ایجاد شود.

غالباً بعضی غذاها در افراد حساس سبب بروز کهیر می شود. این خوراکی ها عبارتند از : توت فرنگی، گوجه فرنگی، خیار، قارچ، جوی دوسر، گندم ، مغز آجیل ، ماهی، تخم مرغ، شکلات، پنیر، کره و سوسیس .
گزش ساس ، کنه ، زنبور ، پشه، مگس و بعضی انواع ملخ ممکن است سبب ایجاد این حالت شود. آغالش رحم یا ساختارهای همراه نیز ممکن است سبب بروز کهیر شود. این حالت ممکن است به علت تحریک عاطفی نیز ایجاد شود.

درمان طبیعی کهیر
از آنجا که منشا کهیر در مجرای معده و روده است، بهترین راه آغاز درمان استفاده از جیره غذایی میوه به مدت حدود 5 روز است.

در این جیره بیمار باید روزی 3 وعده میوه های تازه آب دار مانند: پرتقال، سیب، آناناس ،انگور، گلابی، هلو و پاپایا مصرف نماید. در طول این دوره برای پاکسازی روده باید روزانه از تنقیه آب گرم استفاده شود و این کار را در صورت لزوم بعداً ادامه داد. بیمار باید به مقدار فراوان آب داغ بنوشد.

پس از استفاده از جیره غذایی که فقط از میوه تشکیل شده بیمار باید از یک جیره غذایی کاملاً متعادل شامل دانه ها، مغز آجیل، غلات، سبزی و میوه استفاده نماید. در این مرحله نیز باید به استفاده از میوه های تازه وسبزی های خام سالادی تاکید شود.

بیمار باید از چای، قهوه، الکل، خوراکی هایی که فقط از گوشت تشکیل شده، خوراکی های تصفیه شده و تمامی غذاهایی که هضمشان دشوار است پرهیز کند.

بیمار باید میان وعده های غذا، حداقل 8 لیوان آب مصرف نماید. یک ساعت پیش از هر وعده غذا و نیز بین وعده های غذا باید از یک لیوان آب حاوی آب نصف لیمو ترش استفاده شود.

بیمار باید به فواصل منظم از 2یا 3 روز جیره غذایی استفاده کندکه فقط از میوه تهیه شده است. این کار باعث پاکسازی دستگاه ها شده و به بهبودی کمک می کند. در درمان کهیر استفاده از بعضی داروهای خانگی سودمند است.

درکهیری که با نابسامانی گوارشی همراه است استفاده از نمک با ارزش است. دراینگونه حالات حدود 12 گرم نمک را باید در آب حل کرد و مصرف نمود.

گلو را باید تحریک کرد تا حالت استفراغ بوجود آید. این کار سبب تسکین شده و به علاج بثورات کمک می کند.

مقدار مساوی زاج و اخرای قرمز در درمان کهیر سودمند است. این 2 ماده را باید با هم آسیا کرده و پودر حاصل را روی کهیر مالید.

در موارد خارش شدید کهیر استفاده از مخلوط گلاب در سرکه سودمند است. برای این کار می توان حدود 35 میلی لیتر گلاب و 25 میلی لیتر سرکه را مخلوط کرده و این آمیزه را به صورت موضعی در محل گرفتار به کار گرفت.

این مخلوط سبب تسکین فوری می شود. مشخص شده است که در تسکین خارش کهیر استفاده از نعناع سودمند است.

به این منظور حدود 7 گرم از برگ نعناع و 25 گرم قند قهوه ای را در 2 لیوان آب می جوشانند و مصرف می کنند. این آمیزه سبب تسکین خارش می شود.

استفاده از زرد چوبه نیز در کهیر با ارزش است. بیمار باید 2 قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با آب مخلوط کرده و به فواصل منظم دردرمان این بیماری به کار برد.

بیمار باید از تماس با سرما و آب سرد بپرهیزد. برای درمان استفاده از هوای تازه و آفتاب با اهمیت است و بیمار باید به صورت مکرر تن خود را زیر نور خورشید قرار دهد و تا حد امکان زمان بسیاری را بیرون از منزل بگذراند.

یک لیوان آب سیب همراه با یک قاشق خاکشیر قبل از غذاها مصرف کنید.

مصرف چای نعناع، بابونه و سنبل الطیب می‌تواند در رفع این اختلال مؤثر باشد.

آلوورای له شده یا ژل برگ این گیاه را روی قسمت‌های مورد نظر بمالید.

چای گزنه را در مخلوط با کمی عسل یا آب لیمو(جهت مزه‌دار کردن آن)بخورید. گزنه خاصیت درمان کننده دارد.

مصرف غذاهای غنی از ویتامین C ، E و روی ( Zn ) را افزایش دهید.

لیوان بلغور جو را با 3 قاشق مرباخوری نشاسته ذرت مخلوط کنید و روی قسمت‌های کهیر زده بمالید و پس از نیم ساعت بشویید.

مرهم مخلوطی از یک قاشق مرباخوری روغن زیتون یا روغن نباتی و چند قطره از عصاره دانه گریپ فروت علاوه بر درمان کهیر، خارش آن را نیز تسکین می‌دهد.

در یک لیوان آب جوش یک قاشق غذاخوری بلغور جو بریزید و بگذارید برای مدت نیم ساعت دم بکشد. پس از صاف کردن، با استفاده از پنبه روی ضایعه بمالید.

روغن نارگیل مخلوط با پودر زرد چوبه را روی قسمت‌های بدن که اگزما دارد بمالید و روزی 3 بار هر دفعه بگذارید به مدت 5 دقیقه بماند.