درمان خانگی خشکی چشم

داروهای خانگی برای درمان خشکی چشم

خشکی چشم هنگامی رخ می دهد که غدد اشکی چشم شما اشک کافی برای روانکاری و نرمی چشم شما ایجاد نمی کند. این وضعیت می تواند ناراحت کننده و دردناک باشد. این بیماری هم از نظر عوامل پزشکی و هم از نظر محیطی ممکن است ایجاد می شود.

سندرم خشکی چشم چیست؟

سندرم خشکی چشم یک اصطلاح عام است که برای توصیف خشکی چشم ایجاد می شود که ناشی از اشک بی کیفیت یا کاهش تولید اشک است. علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

احساس خارش ، خشکی و دردناک در هر دو چشم شما
احساس اینکه چیزی در چشمانت باشد
قرمزی
مخاط داخل چشم یا اطراف چشم
حساسیت به نور
چشمهای خسته
تاری دید

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند باعث خشکی چشم شود از جکله:

سالخوردگی
داروهای خاص
شرایط پزشکی خاص
فاکتورهای محیطی
مخاطب
آلرژی

محیط خود را تغییر دهید

عوامل محیطی یک علت شایع خشکی چشم است. از دود سیگار خودداری کنید و هنگامی که باد شدید است ، در خانه بمانید.

هنگامی که مشغول انجام فعالیتهایی مانند دوچرخه سواری یا موتور سیکلت،یا اسکی هستید،از عینک مناسب برای محافظت از چشمان خود در برابر باد استفاده کنید.

همچنین ممکن است مجبور بشوید رطوبت ساز جهت ایجاد رطوبت خانه خود تهیه کنید.

رژیم غذایی خود را با اسیدهای چرب تکمیل کنید

مطالعات نشان می دهد که خوردن اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر باعث تسکین علائم خشکی چشم می شود. این چربی برای کاهش التهاب در بدن شناخته شده است.کاهش التهاب چشم ممکن است به تسکین خشکی چشم کمک کند و باعث تولید بیشتر اشک و رطوبت شود.

شما می توانید از مکمل های امگا 3 استفاده کنید ، یا غذاهای بیشتری از این ماده مغذی مصرف کنید ، مانند:

روغن بذر کتان
روغن نخل
روغن سویا
دانه های چیا
ماهی های چرب از جمله ماهی قزل آلا ، ماهی تن ، ساردین و ماهی خال مخالی
گردو
تخم هایی که با چربی های امگا 3 تکمیل شده اند

قطره یا پماد را امتحان کنید

تعدادی از محصولات بدون نسخه برای خشکی چشم وجود دارد که ممکن است خشکی چشم شما را تسکین دهد. قطره چشم یا اشک مصنوعی می تواند به شما تسکین موقتی دهد. به خاطر داشته باشید که بعضی از قطرات چشم حاوی مواد نگهدارنده هستند.

این مواد معمولاً در ویال هایی پلاستیکی قرار می گیرند و حاوی مواد نگهدارنده برای جلوگیری از رشد باکتری ها پس از باز شدن ویال هستند. اگر چشمان شما نسبت به قطرات با مواد نگهدارنده بسیار واکنش نشان می دهد ، یا اگر بیش از چهار بار در روز قطره های چشم مصرف می کنید ، باید از قطره های بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید. قطره های بدون مواد نگهدارنده معمولاً در ویال های یکبار مصرف قرار می گیرند.

پمادها می توانند مدت زمان طولانی تر از خشکی چشم را تسکین دهند.

با این حال ، پمادها هنگام استفاده از آنها ، بینایی شما را مختل می کنند.بهتر است قبل از خواب از آنها استفاده کنید و در طول روز از قطره استفاده کنید.

چه موقع برای خشکی چشم به پزشک مراجعه کنید

اگر این راه حلها شما را تسکین نمی دهد ، یا اگر فکر می کنید وضعیت خشکی چشم شما جدی تر شده است ، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. علائمی که بعد از مشاهده باید به پزشک مراجعه بکنید:

قرمزی و تورم
دردی بیشتر از تحریک خفیف
آسیب دیدگی چشم
پوسته پوسته شدن یا ترشح از چشم
درد مفاصل ، تورم و سفتی
خشکی شدید دهان به مدت طولانی

خشکی چشم معمولاً موقتی است و برای اکثر افراد خصوصا سالمندان طبیعی است. اما در برخی موارد ، این وضعیت ناشی از چیزی جدی تر است.

نحوه جلوگیری از خشکی چشم

علاوه بر استفاده از قطرات چشم یا پماد ، چندین روش ساده برای جلوگیری از خشکی چشم وجود دارد.شامل:

از استادن در مکان هایی که جریان تند هوا دارند خودداری کنید

این به معنای محدود کردن قرار گرفتن در معرض هواساز ها و سشوار است و یا قرار گرفتن در معرض باد و راهکار جلوگیری استفاده از عینک است.

رطوبت ساز را در زمستان روشن کنید

سیستم های گرمایشی منزل می توانند باعث خشک شدن هوا در خانه شما و خشک شدن چشمان شما شوند. اما استفاده از رطوبت ساز می تواند هوا را مرطوب نگه دارد. اگر رطوبت ساز ندارید ، می توانید یک قابلمه آب روی رادیاتور خود قرار دهید تا نقش رطوبت ساز را بازی کند.

چشم های خود را استراحت دهید

خواندن مکرر ، تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه می تواند چشم شما را خشک کند ، بنابراین مهم است که کمی استراحت به چشمان خود بدهید.

از دود سیگار خودداری کنید

دود سیگار می تواند باعث خشکی چشم شود.

از کمپرس های گرم استفاده کرده و پلک های خود را بشویید

قرار دادن یک کمپرس گرم روی چشم ها و شستشوی پلک های شما با شامپو کودک به بهبود خشکی چشم کمک می کنداین کار باعث بهبود کیفیت اشک شما می شود. مطمئن شوید که چشم ها را پس از استفاده بسیار تمییز بشوئید.

مکمل اسید چرب امگا 3 را امتحان کنید

برخی از افراد پس از افزودن اسیدهای چرب امگا 3 به رژیم غذایی،تسکین چشم خشک خود را گزارش می دهند.این موارد را می توان به طور طبیعی در غذاهایی مانند ماهی روغنی و دانه کتان یافت ، اما به صورت مکمل مایع یا قرص نیز قابل تهیه است.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.