درمان پسوریازیس

درمان های خانگی برای تسکین پسوریازیس

به دنبال راهی هستید تا خارش ناشی از این بیماری را کاهش دهید؟ لایة ضخیمی از کرم می تواند مشکل شما را تا حدی حل کند. وازلین یا دیگر مرطوب کننده ها را امتحان کنید. این کار می تواند تاثیر زیادی داشته و در التیام التهاب و قرمزی ناشی از این بیماری موثر باشد.

سرکه سیب طبیعی روی پوست سر خود بمالید

سرکة سیب چیزی بیشتر از یک سس برای سالاد و طعم دهنده به غذاهای تان است. مقداری از آن را برای مدت زمان کوتاهی روی سرخود بمالید و این کار را برای یک هفته انجام دهید. می توانید به تنهایی یا در مخلوط با آب استفاده کنید. بعد از اینکه پوست تان خشک شد، سرکه را از روی سرتان بشویید، در این صورت دچار التهاب نمی شوید.

نکته: در صورتی که پوستتان خونریزی دارد یا ترک خورده، از مالیدن سرکه روی آن اجتناب کنید. در این حالت سرکه سیب باعث سوزش پوست تان می شود.

آفتاب بگیرید

زمان کوتاهی، آفتاب بگیرید. اشعۀ uvB نورخورشید می تواند در مقابله با پسوریازیس کمک کننده باشد، اما به خاطر داشته باشید که نباید بیش از اندازه در معرض اشعۀ آفتاب قرار بگیرید. سعی کنید ۵ تا۱۰ دقیقه در روز از نور آفتاب استفاده کنید و در نقاط بدون پسوریازیس از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. قرارگرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دهد.

حمام کنید

آیا می خواهید پوسته ها بریزد و پوست تان را تسکین دهید؟

مقداری نمک دریایی در یک وان آب گرم بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه در این آب بمانید. بعد از استحمام از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

کپسایسین

این ماده یکی از اجزایی است که فلفل چیلی را تند می کند؛ محققان می گویند این ماده می تواند درد، التهاب و قرمزی را کاهش دهد. این ماده را در اغلب کرم های بدون نسخه می بینید.

نکته: برخی از افراد می گویند که هنگامی که آن را روی پوست شان می مالند، احساس سوزش می کنند، پس مراقب این عارضه در خود باشید.

زردچوبه

این گیاه به عنوان یک گیاه زرد در غذاها و با سس کاری استفاده می شود. مطالعات نشان داد، ممکن است زردچوبه بتواند شعله ور شدن ناگهانی پسوریازیس را کمتر کند. می توانید از این ماده به عنوان افزودنی در غذاهای تان استفاده کرده یا آن را به صورت مکمل استفاده کنید.

روغن درخت چای

این روغن از گیاهی تهیه می شود که در نقاط بومی استرالیا می روید، اما برای به دست آوردن این روغن لازم نیست راه طولانی بروید. شامپوهایی که حاوی این روغن هستند، ممکن است بتوانند به شما در بهبود پسوریازیس کمک کنند؛ با این حال هنوز برای اثبات اثرات آن نیاز به مطالعات بیشتری است.

حمام کردن در جو دو سر

حمام کردن در جو دوسر، یکی از راه های طبیعی برای نرم کردن پوست تان است. مقداری جو را در آب بریزید و داخل آن بنشینید و آرامش بیابید. فقط لازم است آب گرم باشد، نه داغ.

مدیتیشن و یوگا را فراموش نکنید

استرس خود را کاهش دهید تا بتوانید علائم تان را کنترل کنید. مدیتیشن می تواند به شما در کنترل پسوریازیس کمک کند. یوگا نیز می تواند برای شما کمک کننده باشد، به خصوص اگر به ورم مفاصل پسوریاتیک مبتلا باشید، یوگا می تواند درد مفاصل را کم تر کرده و دامنه حرکتی تان را افزایش دهد.

پوست تان را بپوشانید

هنگام خواب کرم را روی پوست تان بمالید و آن منطقه را با یک پلاستیک بپوشانید، سپس یک لایه لباس تنگ مانند جوراب، دستکش یا لباس آستین دار بپوشید. این کار برای این است که مرطوب کننده در طول شب روی پوست تان بماند و از این طریق به خوبی جذب پوست تان شود.

اسید چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ با التهاب مقابله می کنند. ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی، تون و ساردین از جمله منابع غذایی این اسیدهای چرب هستند. می توانید از مکمل هایی که حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند، با مشورت پزشک خود استفاده کنید. اینکه این اسیدهای چرب چقدر می توانند به پسوریازیس کمک کنند، هنوز به روشنی مشخص نشده است.

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای بر مصرف ماهی، میوه، سبزیجات و غلات کامل متمرکز شده است. یک مطالعه نشان داده که این رژیم غذایی ممکن است بتواند علائم بیماری را تا حدی کاهش دهد.

آلوورا

مطالعات نشان داده اند که این گیاه می تواند سبب بهبودی پسوریازیس شود. ژل یا کرم با ۵ درصد آلوورا می تواند به شما کمک کند. آلوورا یک ضد التهاب بوده و به کاهش قرمزی کمک می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.