اثرات برهم خوردن تعادل هورمونی

عوارض و اثرات بهم خوردن تعادل هورمونی بر بدن

احساس می کنید که مشکلاتی در سیستم گوارشی خود دارید، تحریک پذیر شده اید یا احساس خوبی نسبت به خود ندارید؟ اختلالات هورمونی می توانند باعث ایجاد این شرایط شوند. هورمون ها، پیام های شیمیایی هستند که بر روی عملکرد سلول ها و ارگان های بدن تان تاثیر می گذارند. تغییر سطح هورمون ها در دوره های مختلف زندگی مانند قبل و در طول دورۀ عادت ماهیانه، بارداری یا در طول یائسگی طبیعی است؛ اما برخی از بیماری ها، داروها و شرایط می توانند سطح هورمون ها را تغییر دهند به طوری که آنها بیش از اندازه بالا یا پایین بیایند. این شرایط می تواند علائمی ایجاد کند که در ادامه به آنها می پردازیم. در صورتی که هر کدام از این مشکلات را داشته باشید، احتمال تغییرات هورمونی در بدن تان وجود خواهد داشت.

پریودهای نامنظم

دوره های عادت ماهیانۀ بسیاری از زنان، ۲۱ تا ۳۵ روزه است. اگر دوره های منظمی ندارید یا اتفاق افتاده که یک ماه عادت ماهیانه نشده باشید، ممکن است به این معنی باشد که سطح هورمون های خاصی (استروژن یا پروژسترون) در بدن تان بسیار بالا یا پایین است. دوره های نامنظم در افراد ۴۰ ساله یا نزدیک به ۵۰ سال، ممکن است یکی از علائم پیش از یائسگی باشد. پریودهای نامنظم می تواند نشانه ای از مشکلات سلامتی مانند تخمدان پلی کیستیک نیز باشد؛ بنابراین با پزشک تان در این مورد صحبت کنید.

مشکلات خواباگر به اندازه کافی نمی خوابید یا کیفیت خواب تان خوب نیست، ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد. پروژسترون، هورمونی است که توسط تخمدان ترشح می شود و به شما کمک می کند تا خواب راحتی داشته باشید. اگر سطح این هورمون از حالت معمولی پایین تر بیاید، می تواند در به خواب رفتن و کیفیت خواب تان تاثیر بگذارد. سطح پایین استروژن می تواند باعث حمله های گرگرفتگی و تعریق شبانه شود. هر دو این شرایط با هم می تواند باعث شود خواب راحتی نداشته باشید.

آکنه های مزمن

جوش های صورت کمی قبل و در طی عادت ماهیانه طبیعی هستند؛ اما آکنه هایی که به طور مزمن وجود دارند می توانند نشانه هایی از مشکلات هورمونی باشند. ترشح بیش از اندازه آندروژن ها (هورمون مردانه ای که در زنان و مردان وجود دارد) می تواند باعث شود که غده های چربی شما بیش از اندازه کار کنند. همچنین آنها بر سلول های پوستی اطراف فولیکوی های مو، تاثیر می گذارند؛ هر دو این شرایط باعث مسدود شدن منافذ پوستی و ایجاد آکنه می شود.

تاثیر هورمون ها بر حافظه

کارشناسان مطمئن نیستند که هورمون ها چگونه بر مغزتان تاثیر می گذارند. آنها می دانند که تغییر در مقدار استروژن و پروژسترون می تواند باعث فراموشی شده و یادآوری امور را برایتان سخت کند. برخی کارشناسان می گویند استروژن ممکن است روی برخی از مواد شیمیایی مغز به نام نوروتراسمیترها (انتقال دهنده های عصبی) تاثیر بگذارد. مشکلات تمرکز و حافظه به ویژه قبل و در دوران یائسگی شایع است، اما این علائم می تواند در نتیجه تغییرات دیگر هورمون ها نیز اتفاق بیفتد؛ مانند بیماری های تیروئید. اگر از مشکلات حافظه رنج می برید آن را با پزشک تان در میان بگذارید.

مشکلات شکمی

روده شما سلول های کوچکی به نام گیرنده دارد که به استروژن و پروژسترون پاسخ می دهند. هنگامی که این هورمون ها از حالت طبیعی بالاتر یا پایین تر می روند، ممکن است تغییراتی را در چگونگی هضم و جذب غذاها احساس کنید. مشکلاتی مانند اسهال، درد معده، نفخ و حالت تهوع می تواند به همین دلیل باشد که می تواند قبل یا در طی عادت ماهیانه این حالت ها بدتر شود. اگر مشکلات گوارشی همراه با مشکلاتی مانند آکنه و خستگی دارید، ممکن است دچار اختلالات هورمونی شده باشید.

خستگی مفرط

آیا همیشه احساس خستگی می کنید؟ خستگی یکی از علائم شایع عدم تعادل هورمونی است. میزان بالای پروژسترون می تواند باعث ایجاد خواب آلودگی شود و اگر غده تیروئید، مقدار خیلی کمی هورمون تیروئید ترشح کند، می تواند باعث کمبود انرژی در شما شده و باعث خواب آلودگی شود. یک آزمایش ساده خون به شما می گوید که آیا سطح هورمون تیروئید در شما پایین است یا خیر. اگر این چنین باشد باید برای این مشکل درمان شوید و دارو دریافت کنید.

افسردگی و تغییرات خلق و خو

محققان فکر می کنند کاهش هورمون ها یا تغییرات سریع در سطح آنها می تواند باعث تغییرات خلق و خو و افسردگی شود. استروژن بر مواد شیمیایی اصلی مغز مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین تاثیر می گذارد. علاوه براین دیگر هورمون ها که مانند نوروترانسمیترها عمل می کنند نیز می توانند نقش مهمی در احساسات و خلق و خوی شما بازی کنند.

اشتها و افزایش وزن

هنگامی که احساس ناراحتی و تحریک پذیری دارید، درست مانند هنگامی که سطح استروژن در بدن تان پایین می آید، ممکن است بخواهید بیشتر بخورید، این موضوع رابطۀ بین افزایش وزن هنگام کاهش هورمون را نشان می دهد. کاهش استروژن می تواند روی سطح لپتین بدن تان تاثیر گذاشته و باعث تغییراتی در اشتهای شما شود.

سردرد

چیزهای زیادی می تواند در ایجاد سردرد تاثیر داشته باشد، اما برای برخی از زنان، کاهش استروژن می تواند سردرد ایجاد کند. به همین دلیل است که برخی از خانم ها قبل یا در طی عادت ماهیانه خود، درست هنگامی که ترشح استروژن کاهش می یابد، دچار سردرد می شوند. سردردهای منظمی که اغلب در یک دوره زمانی در ماه رخ می دهد، می تواند به دلیل تغییرات هورمونی باشد.

خشکی واژن

اینکه گاهی دچار خشکی واژن شوید، طبیعی است، اما اگر بیشتر اوقات احساس خشکی یا سوزش در واژن خود دارید، یکی از این دلایل آن ممکن است کاهش استروژن باشد. این هورمون به واژن کمک می کند مرطوب بماند. اگر میزان استروژن کاهش یابد می تواند باعث کاهش مایع واژن و خشکی آن شود.

کاهش میل جنسی

بسیاری از افراد فکر می کنند تستوسترون یک هورمون مردانه است اما بدن زنان نیز این هورمون را می سازد. اگر سطح تستوسترون در بدن تان از حد طبیعی کمتر شود، ممکن است باعث ایجاد بی میلی جنسی در شما شده و میل جنسی تان نسبت به قبل کمتر شود.


تغییرات پستان

کاهش استروژن می تواند باعث شل شدن بافت پستان شود و از طرفی افزایش این هورمون می تواند باعث سفت شدن بافت پستان و حتی ایجاد کیست و غده در آنها شود. اگر متوجه تغییراتی در پستان تان شدید با پزشک تان صحبت کنید؛ حتی اگر علائم دیگری نداشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.