آزمایش های هورمون تیروئید

خواندن ازمایش تیرویید,آزمایش تیروئید ناشتا,حد نرمال تیروئید,تفسیر آزمایش tsh,مقدار tsh در کم کاری تیروئید,آزمایش fsh,میزان نرمال tsh در نوزادان,شرایط آزمایش تیروئید,آزمایش تیروئید چگونه انجام می شود,میزان نرمال هورمون tsh در بارداری,شرایط آزمایش تیروئید,آزمایش تیروئید،آزمایش TSH،تست T4،آزمایش T3،آزمایش ANTI TPO،نشانه های تیروئید،نرمال رنج و مقادیر طبیعی هورمون های تیروئید،تست های هورمون تیروئید،بهترین آزمایشگاه برای انجام آزمایش تیروئید،کم کاری تیروئید،پرکاری؛داروی لووتیروکسین

علامت اختصاری: T3 ، T4، FT4، FT3، FTI

تست های هورمون های تیروئیدی تست هایی هستند که عملکرد غدد تیروئید را بررسی می کنند. غده تیروئید هورمون هایی را تولید می کند که نحوه استفاده بدن از انرژی را تنظیم می کنند.

غده تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن و زیر حنجره است. غده تیروئید از ید غذا برای ساخت هورمون های تیروئید به نام تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) استفاده می کند. غده تیروئید این هورمون ها را ذخیره می کند و در مواقع نیاز آزاد می نماید.

هورمون های تیروئید برای رشد طبیعی مغز مخصوصا در سه سال اول زندگی ضروری هستند. کودکان در سنین بالاتر نیز به هورون های تیروئیدی برای رشد و تکامل طبیعی احتیاج دارند و بالغین به این هورمون ها برای تنظیم متابولیسم و استفاده از انرژی وابسته هستند.

دستور العمل های بین المللی توصیه می کنند که در تمامی نوزادان تازه متولد شده عملکرد تیروئید بررسی گردد تا کم کاری مادر زادی تیروئید سریع تر و قبل از ایجاد صدمات جبران ناپذیر شناسایی شود.

تست های هورمونی تیروئیدی شامل موارد زیر هستند:

  • تیروکسین کل (T4): بیشتر تیروکسین در خون به پروتئینی به نام گلوبولین متصل شونده به تیروکسین متصل است. کمتر از ۱% T4 آزاد است. این تست کل مقدار تیروکسین را اندازه می گیرد، اما در بدن تیروکسین آزاد مسئول عملکرد بافتی این هورمون است.
  • تیروکسین آزاد (FT4 یا FTI): تیروکسین آزاد را می توان به صورت مستقیم (FT4) اندازه گیری کرد و یا با محاسبه اندکس تیروکسین آزاد (FTI) تخمین زد.
  • تری یدوتیرونین (T3): بیشتر T3 در خون به گلوبولین متصل شونده به تیروکسین متصل است. کمتر از ۱% T3 به صورت غیر متصل است. تست T3 هورمون آزاد و متصل را اندازه گیری می کند. T3 نقش بیشتری در نحوه استفاده بدن از انرژی ایفا می کند اگرچه مقادیر آن از T4 کمتر است.

علت انجام

  • – بررسی علت غیر طبیعی بودن هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)
  • – بررسی بیماران با مشکل تیروئیدی در حین درمان
  • – غربالگری نوزادان تازه متولد شده

روش آمادگی

دارو های خود و آخرین زمان استفاده از آن ها را به آزمایشگاه اطلاع دهید.

در مورد مصرف یا عدم مصرف موقت دارو پیش از آزمایش با پزشک خود مشورت نمایید.

روش انجام تست

این آزمایش با خونگیری از ناحیه بازو انجام می شود.

نتایج

مقدار طبیعی

مقادیر طبیعی در جواب آزمایش در قسمت محدوده طبیعی می آید. با این حال حتی در مورد جوابهای خارج از محدوده ذکر شده، تصمیم طبیعی بودن با پزشک شما است.

مقادیر بالا

بیماری ها ی غده تیروئید مثل گریوز، تیروئیدیت یا گواتر

استفاده بیشتر از حد نیاز از داروهای تیروئیدی

مواردی که نتایج را تحت تاثیر قرار می دهند

استفاده از داروها همانند: کورتیکو استروئید ها، استروژن، پروژسترون یا دارو های ضد بارداری

دارو های رقیق کننده خون مثل آسپرین، هپارین، کومادین

دارو های ضد صرع

دارو های قلبی مثل آمیو دارون یا پرو پرانولول

لیتیوم

انجام عکس با ماده حاجب

بارداری

سایر آزمایشات مرتبط

اندازه گیری TSH یا هورمون تحریک کننده تیروئید، قابل اعتماد ترین تست برای تشخیص بیماری تیروئید است. در صورت غیر طبیعی بودن TSH، تست هورمون های نیروئیدی باید انجام شود.

آنتی بادی های تیروئیدی که بر ضد بافت های تیروئیدی ایجاد شده اند. وجود آنتی بادی به علت بیماری خود ایمنی مانند تیروئیدیت هاشیموتو یا بیماری گریوز است.

تست گلوبولین متصل شونده به تیروکسین (TBG) که یک پروتئین مهم برای حمل T3 و T4 در خون است. این تست اغلب انجام نمی گیرد.

از آنجا که جواب های مثبت کاذب نیز در نوزادان شایع هستند، بهتر است تست در چند روز بعد در صورت غیر طبیعی بودن تکرار شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.