روش های داشتن پوستی سالم

11 نکته برای داشتن پوستی شفاف و صاف

تحقیقات نشان می دهد که پوست شما واقعاً به چه چیزهایی نیاز دارد؟چه چیزهایی برای داشتن پوستی سالم نیاز است و چه مواردی را نباید انجام داد.

این مقاله با ارائه 11 نکته مبتنی بر شواهد در مورد کارهایی که می توانید برای به دست آوردن چهره درخشان مورد نظر خود انجام دهید،به شما کمک خواهد کرد.

صورت خود را دو بار در روز بشویید

اگر مستعد شکستگی پوست هستید،از شستن صورت خود به عنوان بخشی از کارهای روزمره مراقبت از پوست صبح و عصر خودداری کنید.

در یک مطالعه معتبر که به طور خاص روی شستشوی صورت تمرکز داشت ، از شرکت کنندگان خواسته شد برای یک دوره شش هفته یک ، دو یا چهار بار در روز صورت خود را بشویند.

در پایان مطالعه ، پیشرفت چشمگیری در کم شدن ضایعات آکنه افرادی که روزانه دو بار صورت خود را شستشو داده اند ،وجود داشت.شرکت کننده هایی که روزانه فقط یک بار صورت خود را می شستند بیشترین افزایش جوش را داشتند.

از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید

در بیشتر داروخانه ها دارای انواع پاک کننده های صورت موجود است و تشخیص اینکه برای پوستتان کدام مناسب می باشد میتواند سخت باشد.وقتی درباره انتخاب بهترین “پاک کننده” صحبت می شود ، ممکن است چیزی که دلخواهتان باشد مناسب نباشد.

یک منبع معتبر از 14 مطالعه مروری نشان داد که تفاوت زیادی در نوع پوست برای این انتخاب وجود ندارد،مهم نیست که چه نوع پاک کننده ای را استفاده می کنید.

این مطالعات شامل همه چیز از پاک کننده ها و صابون های ضد باکتریایی گرفته تا مواد پاک کننده حاوی اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی بود.

یک پاک کننده ملایم و بدون مواد و رایحه زیاد می تواند به همان اندازه و حتی بهتر از گزینه های گران تر عمل کند.

یک ماده ضد آکنه بمالید

طبق گزارشات آکادمی پوست آمریکا (AAD) ، بسیاری از روشهای درمانی موضعی می توانند به مبارزه با آکنه کمک کنند. نکته مهم در یافتن مؤثرترین مورد برای شما،شناختن نوع آکنه است.

بسته به نوع آکنه شما ، AAD موارد زیر را توصیه می کند:

(جوش های سرسیاه و برجستگی های مشابه): به دنبال محصولاتی باشید که حاوی رتینوئیدهایی مانند ژل آداپالن (دیفرفرین) باشند.

آکنه ملایم:بنزوئیل پراکسید موضعی می تواند به مبارزه با آکنه های خفیف به تنهایی یا همراه با یک رتینوئید موضعی کمک کند.

آکنه های التهابی: ژل موضعی 5٪ dapsone ، به ویژه در زنان بالغ توصیه می شود.

آکنه با زخم:مالیدن اسید آزلائیک می تواند به کاهش آکنه و خطرات زخم آکنه کمک کند.

اگر می خواهید انواع مختلفی از آکنه را هدف قرار دهید ، AAD از ترکیبی از بنزوئیل پراکسید،ترتینوئین یا ژل آداپادن استفاده می کند.

استفاده از این روش های درمانی در کنار هم ممکن است پوست شما را خشک کند،بنابراین حتما از مرطوب کننده برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده کنید.

از مرطوب کننده استفاده کنید

چگونه یک مرطوب کننده به تمیز نگه داشتن پوست کمک می کند؟ خوب ، اگر پوست شما خیلی خشک است ، ممکن است با تولید بیش از حد روغن،خشکی را جبران کند. نتیجه؟چروکیدن پوست

مانند پاک کننده ها ، مرطوب کننده ها نباید گران باشند و یا با مواد فانتزی پر شوند. مهمتر از همه ، به دنبال مرطوب کننده ای باشید که غیرمولد کننده باشد. این بدان معنی است که منافذ شما را مسدود نمی کند.

اگر پوست روغنی دارید ، مرطوب کننده هایی با عنوان “سبک” ممکن است بهترین انتخاب برای جلوگیری از احساس داشتن پوستی سنگین و چرب باشد.

لایه برداری

لایه برداری می تواند به از بین بردن سلول های اضافی مرده پوست کمک کند. اگر این سلول ها به مدت خیلی طولانی روی پوست شما بمانند ، می توانند منافذ شما را مسدود کرده و به چروکیدگی و شکنندگی پوست منجر شوند.

ایجاد سلول های مرده روی صورت شما همچنین ممکن است پوست شما را کسل کننده ، پوسته پوسته و یا پیر جلوه دهد.

روشهای لایه برداری زیر ممکن است به پاک کردن پوست خشک و مرده کمک کند:

ماسک 2٪ اسید سالیسیلیک
ماسک یا لوسیون 10٪ یا کمتر اسید گلیکولیک
برس پوست صورت

چند بار باید لایه برداری کنید؟

این به نوع لایه برداری که استفاده می کنید بستگی دارد.

برای لایه بردارهای شیمیایی ، مانند ماسک یا لوسیون ، هفته ای یک یا دو بار میتواند مناسب باشد. برای لایه برداری های فیزیکی ، مانند اسکراب یا برس ، سه یا چهار بار در هفته مناسب است.

با جلسات کمتر لایه برداری را شروع کنید تا از بوجود آمدن لکه جلوگیری کنید.

اگر آکنه های التهابی (پوستی و کیست) دارید ، AAD توصیه می کند ابتدا با متخصص پوست خود صحبت کنید ، زیرا برخی از انواع لایه برداری ممکن است آکنه های التهابی را بدتر کند.

خواب کافی داشته باشید

عدم خواب کافی همچنین ممکن است پوست شما را فرسوده و پیر کند.

طبق یک مطالعه در سال 2015 ، بیش از 65 درصد از شرکت کنندگانی که خواب مناسب نداشتند علاوه بر احساس خستگی دارای جوش صورت نیز بودند.

كمبود خواب در بعضی موارد می تواند باعث آزاد شدن ترکیبات التهابی شود. این ترکیبات می توانند باعث از بین رفتن سلامت پوست یا بدتر شدن آکنه پوست شوند.

سعی کنید 8 تا 9 ساعت خواب مناسب داشته باشد.

آرایشی را انتخاب کنید که منافذ پوست شما را مسدود نکند

یک منبع مطالعاتی در سال 2013 نشان داد که افرادی که از مواد آرایشی استفاده می کنند ، احتمالاً دچار شکستگی های پوستی می شوند. برای اطمینان از اینکه روشی آرایش شما مناسب پوست نیست ، حتماً:

از محصولات دارای برچسب “noncomedogenic” یا “بدون روغن” استفاده کنید.
همیشه دست های خود را قبل از استفاده از آرایش یا محصولات مراقبت از پوست بشویید.
همیشه قبل از خوابیدن یا ورزش کردن آرایش خود را پاک کنید.
برس پوست و اسفنج آرایش را به صورت هفتگی بشویید.

آرایش می تواند به خودی خود باعث ایجاد جوش هایی شود که پزشکان آن را آکنه می گویند. این حالت باعث ایجاد برجستگی های کوچک و برافراشته می شود که معمولاً روی چانه ، گونه ها یا پیشانی ظاهر می شود.

پوست خود را نکنید

چیدن یا زخم کردن جوش ها باعث می شود منافذ بیشتری را در برابر عفونتها قرار بدهید. همچنین خطر ماندن جای زخم را افزایش می دهد.

اگر جوش هایی دارید که واقعاً مشکل ساز شده است،به یک متخصص پوست مراجعه کنید. آنها می توانند درمان های تخصصی انجام دهند تا با اطمینان از شر جوش و در عین حال خطر عفونت رهایی یابید.

آرام و رلکس باشید

چندین مطالعه ،ارتباط بین استرس و آکنه را نشان داده است. اگر با یک حادثه یا موقعیت استرس زا روبرو هستید ، به دنبال راه های سالم برای کاهش استرس باشید. برخی گزینه ها عبارتند از:

حداقل 30 دقیقه با شدت زیاد تا متوسط ​​ورزش کنید
انجام تمرینات تنفسی
انجام یوگا
برای چند دقیقه مدیتیشن کنید
چیزی بنویسید
صدا درمانی مثل پخش موسیقی و یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود

مصرف قند و شیرینی را کاهش دهید

در یک مطالعه در سال 2009 ، بیش از 2،000 شرکت کننده در رژیم غذایی کم گلیسمی قرار گرفتند. نه تنها آنها وزن کم کردند بلکه 87 درصد از شرکت کنندگان در مطالعه دریافتند که آکنه کمتری دارند. علاوه بر این ، 91 درصد گفتند که به داروهای ضد جوش کمتری احتیاج دارند.

برای کاهش مصرف غذاهای دارای شاخص گلیسمی بالا سعی کنید:

کربوهیدراتهای فرآوری شده مانند نان سفید و کالاهای پخته شده را محدود کنید.
نوشیدنی های شیرین و شیرینی ها را کم کنید.
بیشتر میوه،سبزیجات،غلات کامل و منابع سالم پروتئین میل کنید.

سیگار نکشد

شواهد علمی خوبی وجود دارد که سیگار کشیدن را با خطر بیشتری برای آکنه مرتبط می کند.

محققان در یک مطالعه بر روی زنان 25 تا 50 ساله که دارای آکنه بودند،دریافتند که تقریباً 73 درصد از شرکت کنندگان که سیگار کشیدند دارای آکنه بودند ، در حالی که تنها 29.4 درصد از زنانی که سیگار نمی کشیدند دارای جوش یا نوع دیگری از آکنه بودند.

اگر برای ترک دخانیات به کمک نیاز دارید ، درمورد داروهای کمک کننده برای ترک سیگار با پزشک خود مشورت کنید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.