طرز تهیه دمنوش بلوبری (خواص)

قیمت چای بلوبری,عوارض چای بلوبری,چای بلوبری و لاغری,مضرات بلوبری,بلوبری از کجا بخریم,بلوبری در ایران,طرز تهیه دمنوش بلوبری,خواص چای بلوبری,چای بلوبری و لاغری,خواص چای بلوبری
بلوبری نام میوه ایست که بومی شمال آمریکا می باشد در واقع نوعی گياه گلدار با ميوه ای به شکل توت است که به رنگ آبی تیره یا بنفش است. گل های اين گياه به نیز صورت توپی و در رنگ های سفيد و صورتی يا قرمزمي باشد.
بلوبری خشک شده غنی از ویتامین K است و حدود ۲۳.۸ میکروگرم ویتامین در هر یک چهارم فنجان وجود دارد. این میزان ۲۰ تا ۲۶ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به ویتامین K را برای بدن فراهم می­کند.
ویتامین K در انعقاد خون نقش موثری دارد و برای سلامتی استخوان ها ضروری است. همچنین این ویتامین به بدن کمک می کند تا از کلسیم برای رشد و ساخت بافت استخوانی استفاده کند. با توجه به اطلاعات دانشگاه مریلند، ویتامین K خطر شکستگی استخوان­ها را به ویژه در بانوان یائسه، کاهش می­دهد.

دفاع در برابر رادیکال­های آزاد
یک چهارم فنجان بلوبری خشک شده شامل ۹.۵ میلی گرم ویتامین C بوده که بین ۱۱ تا ۱۳ درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین است. ویتامین C یک ویتامین محلول در آب محسوب شده و به رشد و بازسازی استخوان و بافت های بدن کمک می­کند.
بدن برای بهبود جراحات، ترمیم و حفظ بافت استخوان ها و دندان ها به ویتامین C نیاز دارد. همچنین ویتامین C به ساخت کلاژن کمک می­کند که پروتئین موجود در ایجاد بافت رباط­ها، پوست، رگ­های خونی، تاندون­ها و غضروف است.
کلاژن فعالیت آنتی اکسیدانی دارد و تاثیرات مخرب رادیکال­های آزاد را کاهش می­دهد. رادیکال­های آزاد ترکیبات ناپایداری اند که به DNA آسیب زده و می­توانند باعث بیماری­های قلبی و سرطان شوند.

پیشگیری از دیابت نوع ۲
بلوبری خشک شده منبع بسیار خوبی از فیبر است. یک چهارم فنجان بلوبری خشک شده ۳ گرم فیبر دارد که ۱۰ تا ۱۲ درصد از نیازهای روزانه بدن به فیبر را تامین می­کند. فیبر به عملکرد سیستم گوارشی و تنظیم حرکات شکمی کمک می­کند.
مطالعات بالینی نشان می دهد که مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر مانند بلوبری خشک شده می­تواند به پیشگیری از دیابت نوع ۲ کمک ­کند. مصرف فیبر میزان قند خون و انسولین را کاهش داده و می­تواند میزان کلسترول را در بیماران مبتلا به دیابت بهبود بخشد.

بهبود سیستم قلبی-عروقی
بلوبری خشک شده منبعی غنی از آنتوسیانین­ها است که فیتوکمیکال­هایی قدرتمند بوده و رنگ آبی بلوبری به دلیل این ترکیبات است. آنتوسیانین­ها با رادیکال­های آزاد مبارزه می­کنند.
مطالعات آماری و بالینی نشان می­دهد که ارتباط مستقیمی بین مصرف آنتوسیانین­ها و بهبود بیماری­های قلبی وجود دارد. همچنین براساس مطالعات انسانی، استفاده از بلوبری خشک شده یا یخ زده عوامل خطرساز سندرم متابولیک را بهبود می­بخشد.

طرزتهیه دمنوش بلوبری

مواد لازم برای این نوشیدنی عبارتند از :
۸ فنجان آب
۱ فنجان بلوبری
چای کیسه ای (تی بگ)
در طرزتهیه دمنوش بلوبری ابتدا آب را در قوری بریزید و روی حرارت بگذارید تا به نقطه جوش برسد به محض جوشیدن قوری را از روی حرارت بردارید نکته ای که باید به آن توجه کنید اینست که قبل از اینکه آب کاملا بجوشد آن را از روی حرارت بردارید تا عطر و طعم بلوبری کم نشود.
چای کیسه ای را بسته به اینکه دوست دارید تا چه حد غلیظ باشد در قوری بگذارید.
سپس در یک ظرف کوچک بلوبری را با چنگال له کنید و آب آن را نگه دارید.
حالا بلوبری ها را داخل توپ چای درب دار بریزید و به صورت مورب داخل قوری بگذارید به مدت ۸ الی ۱۰ دقیقه بماند و سپس تفاله بلوبری را بعد از مدت ذکر شده بیرون بریزید و در آخر آب بلوبری را داخل قوری بریزید.

در صورت تمایل می توانید دمنوش را با شکر شیرین کنید.

خواص دمنوش بلوبری
در این قسمت با خواص دمنوش بلوبری اشنا خواهید شد این میوه که به آن تمشک آبی نیز گفته می شود دارای خواص مفیدی است این میوه شیرین دارای آنتی‌اکسیدانی بنام فیتونوترینت‌ها است که از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد به سلول‌ها و بافت‌های بدن پیشگیری می‌کند.

بلوبری برای تقویت عملکرد مغز از جمله حافظه گزینه خوبی بشمار می رود.

علاوه بر آن به دلیل دارا بودن موادی به نام تانیس به عنوان قابض در دستگاه گوارش برای کاهش التهاب عمل می‌کند.

مصرف میوه و دمنوش بلوبری در سلامت و تقویت دستگاه ادراری نیز مفید و موثر است.

این میوه حاوی ترکیباتی است که از چسبیدن باکتری‌ها به دیواره مثانه جلوگیری می کند در نتیجه احتمال بروز عفونت مثانه را کاهش میدهد.

با نوشیدن دمنوش بلوبری روند پیری را به تاخیر بیندازید زیرا این میوه دارای ترکیبی به نام آنتوسیانین است که مسئولیت این امر را برعهده دارد.

بلوبری میوه ایست که در کاهش وزن و سوزاندن چربی شکم نیز موثر است بنابراین با نوشیدن دمنوش این میوه می توانید به تناسب اندام خود کمک کنید.