چطور درد آمپول رو کم کنید (درمان درد جای سوزن)

درمان درد جای آمپول,درد امپول عضلانی,کاهش درد امپول,درد آمپول پنی سیلین,درد آمپول روغنی,درد بعد از تزریق آمپول,کاهش درد جای آمپول,ترس از آمپول در بزرگسالان

با وجود این که آمپول زدن درد چندانی ندارد، اما اغلب افراد کم‌سن و سال و البته برخی بزرگسالان از تزریق عضلانی بشدت وحشت دارند، اما اگر می‌خواهید از میزان این درد بکاهید می‌توانید با رعایت نکاتی از شر آن رهایی یابید.

برای تزریق دارو به بیمارستان یا درمانگاه‌های مجهز مراجعه کنید تا در صورت بروز عوارض احتمالی دارو فوریت‌های پزشکی در دسترس باشد. اشتباه در شناسایی نوع تزریق و ناآگاهی در نحوه اختلاط داروهای تزریقی ترکیبی می‌تواند به شوک و در نهایت فوت بیمار منجر شود.

بسیاری از افراد برای انجام تزریقات عضلانی، از دراز کشیدن روی تخت اجتناب می‌کنند و مایلند به صورت ایستاده آمپول بزنند، اما باید بدانید این شیوه تزریق بسیار دردناک خواهد بود زیرا در این وضعیت، عضلات منقبض و فشرده بوده و دارو بسختی وارد بدن می‌شود و امکان دارد تا مدت‌ها محل تزریق دردناک باشد. برای کاهش درد ناشی از تزریق عضلانی حتما روی تخت دراز بکشید و کامل به روی شکم بخوابید و از خم و جمع کردن پاها خودداری کنید و با یک نفس عمیق عضلاتتان را شل کنید. در این حالت دارو براحتی وارد عضله شده و درد آزاردهنده‌ای را حس نخواهید کرد.

البته پرستاری که تزریق را انجام می‌دهد نیز می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. اگر مکان تزریق بدرستی انتخاب شود، فرو بردن و بیرون کشیدن سوزن با سرعت و مهارت انجام شود و محلول به آرامی و با حوصله تزریق شود بهترین شیوه است

به این نکات توجه کنید
قبل از تزریق موضع مورد نظر را با آب و صابون بشویید یا با پد الکلی و نه با عطرهای الکل‌دار تمیز کنید. پوست تمیز، عفونت‌های احتمالی ناشی از تزریق را به حداقل می‌رساند.
از تاریخ مصرف آمپول (ظرف شیشه‌ای استریل حاوی دوز مشخصی از دارو) و سرنگ مطمئن شوید.
توجه کنید فرد تزریق‌کننده، لباس سفید و تمیز به تن داشته باشد و هنگام تزریق دست‌های خود را با آب و صابون شسته و از دستکش استفاده کند.
محل تزریق را بعد از هر بار تزریق تغییر دهید. بهتر است محل تزریق را ماساژ ندهید چراکه دارو سریع‌تر از حد معمول جذب می‌شود.

 

صدای پرندگان درد تزریق را کاهش می دهد
صدای پرندگان نیز می‌تواند ناامیدی و ترس از تزریق آمپول را در کودکان کاهش داده و در درمان بیماری آن ‌ها موثر باشد.
یک پروژه تحقیقاتی در بیمارستان آلدرهی در لیورپول نشان داده است صدای پرندگان می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. این تحقیقات نشان می‌‌ دهد کودکانی که صدای پرندگان را می ‌شنوند کم ‌تر در طی مراحل درمان دچار نا‌امیدی می ‌شوند.
به نظر می ‌رسد صدای آرام‌بخش پرندگان می ‌تواند روی قسمت ‌هایی از مغز که مسئولیت کنترل احساسات را دارند، تاثیرگذار باشد و به این ترتیب بیماران نسبت به درد و درمان‌ های پزشکی، حساسیت کم‌تری پیدا می ‌کنند.
تعدادی دیگر از محققان نیز معتقدند صدای پرندگان باعث می ‌شود سرعت بهبود بیماری افزایش پیدا کرده و مراحل درمان سریع‌تر طی شود.
یکی از محققین گفت: ما متوجه شدیم آوردن حیات وحش و نماد‌های آن به بیمارستان ‌ها فواید بسیاری برای بیماران به همراه دارد. در طی این تحقیقات، ما از صدای پرندگان برای آرامش ‌بخشیدن به کودکانی استفاده کردیم که قرار بود چند ساعت بعد تحت عمل جراحی قرار بگیرند و نتایج بسیار خوبی هم گرفتیم.
حتی تعدادی از بیماران از ما درخواست کردند سی ‌دی ‌هایی از صدای پرندگان را در اختیار آن‌ ها قرار دهیم تا آن ‌ها بتوانند در خانه‌ های خود به آن ‌ها گوش دهند.
این تحقیقات، قدم تازه‌ای برای استفاده از هنر و طبیعت در پزشکی به حساب می ‌آید.
تحقیقی علمی حاکی از آن است افرادی که از تزریق آمپول می ترسند، اگر به جای این که یک سمت دیگر را نگاه کنند، به بدن خود، مثلا بازوی خود نگاه کنند، کمتر درد را احساس می کنند

گرما درد تزریق را کم می کند
یک مطالعه جدید نشان می دهد، گرم کردن داوری بیهوشی قبل از تزریق می تواند به میزان قابل توجهی موجب کاهش درد شود.
بیهوشی های موضعی به منظور کاهش درد صورت می گیرد، در حالی که اعتقاد عموم بر این است که روند تزریق، دردناک است.
محققان دانشگاه ” تورنتو” در کانادا اثبات کردند که گرم شدن داروی شیمیایی بیهوشی قبل از انجام تزریق موجب کاهش درد خواهد شد، صرف نظر از این که تزریق زیر پوستی یا داخل پوستی به میزان کم یا زیاد باشد.
بنا به گفته محققان، این گرم کردن می تواند توسط آب گرم، گرم‌کننده‌های مایع، گرم‌کننده‌های غذای کودکان یا گرم‌کننده سرنگ باشد. همچنین برخی پزشکان اورژانس از گرمای دست‌شان برای تزریق گرم استفاده می کنند.
به گفته پزشکان، بیماران معمولاً از دیدن سوزن وحشت دارند، اما انجام کاری ساده مانند رساندن دمای مایع تزریق به دمای بدن می تواند این درد را قابل تحمل‌تر کند.