هیدروکلروتیازید (روش مصرف،عوارض و خطرات)

هیدروکلروتیازید, نحوه مصرف هیدروکلروتیازید,خطرات و عوارض هیدروکلروتیازید,هیدروکلروتیازید ضد فشار خون,هیدروکلروتیازید ضد سنگ کلیه,هیدروکلروتیازید ۱۲٫۵,هیدروکلروتیازید۲۵,مقدار مصرف هیدروکلروتیازید در بزرگسالان,مقدار مصرف هیدروکلروتیازید در کودکان,قیمت هیدروکلروتیازید

 

 هیدروکلروتیازید برای چیست

گروه دارویی: دیورتیک

گروه درمانی: ضد فشار خون , ضد سنگ سازی در کلیه ها

هیدروکلروتیازید یک داروی مدر (ادارآور) رایج است . این دارو با کمک به دفع آب و سدیم اضافی بدن از طریق ادرار، و در نتیجه کاهش مایعات در گردش خون ، فشارخون را پایین می آورد. کاهش این فشار، از بار کاری قلب نیز می کاهد.

بالا باقی ماندن فشار داخل سرخرگ ها به سرخرگ (شریان )های مغز، قلب ، و کلیه ها صدمه می زند. این آسیب احتمال سکته مغزی و حمله قلبی و نارسایی کلیه را زیاد می کند. هیدروکلروتیازید همچنین موجب دفع برخی مواد شیمیایی نظیر سدیم و پتاسیم از بدن می شود.

 

فارماکوکینیتیک

جذب هیدروکلروتیازید پس از مصرف خوراکی نسبتاً سریع است. این دارو به صورت تغییرنیافته و تقریباً به طور کامل از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. نیمه عمر هیدروکلروتیازید ۸/۱۴-۶/۵ ساعت می‌باشد و اثر مدری آن پس از ۲ ساعت شروع می‌شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر دارو ۴ ساعت و طول اثر آن ۱۲-۶ ساعت است. اثر کاهنده فشار خون این دارو پس از ۴-۳ روز ممکن است ظاهر شود، ولی برای رسیدن به اثر مطلوب ممکن است تا ۴-۳ هفته زمان لازم باشد.

 

مقدار مصرف

بزرگسالان: به عنوان مدر و آنتی‌دیورتیک در بزرگسالان ۱۰۰-۲۵ میلی‌گرم ۱ یا ۲ بار در روز، یک روز در میان یا یک بار در روز به مدت ۵-۳ روز در هفته مصرف شود. به عنوان کاهنده فشار خون mg/day100-25 به صورت مقدار واحد یا در ۲ مقدار منقسم مصرف می شود که این مقدار بر اساس پاسخ بیمار تنظیم می‌گردد.
کودکان: مقدار mg/kg/day2-1 به صورت مقدار واحد یا در ۲ مقدار منقسم مصرف می‌شود که این مقدار بر اساس پاسخ بیمار تنظیم می‌گردد.

 

چگونگی مصرف
هیدروکلروتیازید را می توان با غذا یا شیر مصرف کرد تا معده را ناراحت نکند. سعی کنید دارویتان را هر روز سرساعت معینی بخورید تا آن را فراموش نکنید. اگر روزی یک نوبت هیدروکلروتیازید مصرف می کنید، سعی کنید صبح هنگام باشد یا وقتی که به توالت دسترسی داشته باشید. اگر به خاطر رفتن به خرید یا هر کاری مصرف دارو به تأخیر انداختید پیش از ساعت ۴ بعدازظهر آن نوبت را مصرف کنید.

اگر بیش از یک نوبت هیدروکلروتیازید می خورید، باز هم آخرین نوبت باید پیش از ساعت ۴ بعدازظهر مصرف شود. این برنامه کمک می کند تا شبانگاه جهت ادرارکردن از خواب برنخیزید. اگر از شکل مایع دارو استفاده می کنید برای اندازه گیری مقدار دارو از قطره چکان همراه دارو استفاده کنید.

اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آورید مصرفش کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی منظم تان بازگردید.

 

 

هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هریک از علایم زیر با پزشکتان تماس بگیرید: واکنش های حساسیتی (بثورات جلدی یا کهیر)؛ خشکی دهان ؛ تشنگی شدید؛ بی نظمی ضربان قلب ؛ دردها و گرفتگی های عضلانی ؛ تهوع و استفراغ ؛ خستگی یا خواب آلودگی شدید؛ شکم درد یا سوزش شدید معده ؛ کبودی یا خونریزی غیرعادی ؛ مدفوع سیاه و قیری لکه های قرمز روی پوست ؛ وجود خون در ادار یا مدفوع ؛ درد مفاصل ؛ کمردرد؛ زردی چشم یا پوست .

 

تداخل دارویی

مصرف همزمان کلستیرامین با هیدروکلروتیازید ممکن است جذب آن را مهار کند. مصرف همزمان گلیکوزیدهای دیژیتال با هیدروکلروتیازید، به علت بروز کمی پتاسیم خون، ممکن است احتمال مسمومیت با دیژیتال را افزایش دهد.

مصرف همزمان این دارو با لیتیم، به علت کاهش همزمان این دارو با لیتیم، به علت کاهش کلیرانس کلیوی لیتیم، ممکن است سبب بروز مسومیت با لیتیم شود. مصرف همزمان داروهای مهارکننده ACE ، سیکلوسپورین و سایر داروهای مدر نگهدارنده پتاسیم، مکمل‌های پتاسیمی و داروهای حاوی پتاسیم با هیدروکلروتیازید ممکن است سبب تجمع پتاسیم به ویژه در بیماران مبتلا به بی‌کفایتی کلیه شود.

 

موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف هیدروکلروتیازید، پزشکتان را مطلع سازید:

حساسیت به هیدروکلروتیازید یا دیگر داروهای سولفامیدی ؛ بومتانید؛ فوروسماید؛ یا داروهای مدر دیگر مثل مهار کننده های کربونیک آیندراز.
بارداری یا شیردهی .

مصرف داروهای دیگر، به ویژه دیگوکسین ؛ لیتیم ؛ یا داروهای کاهنده کلسترول (کلستیرامین ، کلستیپول ).

سابقه یا ابتلا به بیماری قند، اختلال چربی های خون ، یا بیماری های کلیوی .

هنگام مصرف هیدروکلروتیازید توصیه می شود

دارو را طبق تجویز پزشکتان مصرف کنید.

در مورد نیاز به کاهش وزن ، ترک سیگار، پرداختن به ورزش ، یا تغییرات در برنامه غذایی (مثل محدودیت مصرف نمک یا مصرف بیشتر غذاهای حاوی پتاسیم مثل موز، آب پرتقال ، خشکبار، طالبی و گرمک ).

به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودیتان را زیر نظر داشته باشد.

هفته ای یک بار (یا طبق دستور پزشکتان ) فشارخون و وزنتان را اندزه بگیرید و مقادیر آن ها را یادداشت کنید تاآن را در هر مراجعه به پزشکتان نشان دهید. (روش اندازه گیری فشار خون را از یک پزشک یا پرستار بیاموزید.) هرگونه افزایش یا کاهش وزن هفتگی در حدود ۲-۵/۱ کیلوگرم را به اطلاع پزشکتان برسانید.
پیش از مصرف هرگونه دارو، حتی داروهای مجاز بدون نسخه یا داروهای گیاهی ، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.
از مواجهه بدون محافظت با نور خورشید اجتناب کنید؛ به ویژه آفتاب ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر و نیز وسایل برنزه کننده . از یک ضدآفتاب با قدرت حفاظتی (SPF) حداقل ۱۵ یا بیشتر برای مناطق در معرض نور پوست استفاده کنید. هیدروکلروتیازید موجب حساسیت به آفتاب می شود و در مناطق بدون پوشش موجب آفتاب سوختگی شدید یا تغییر رنگ پوستی می شود.
هیدروکلروتیازید را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم ، یا حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط هیدروکلروتیازید فاسد می شود).
هیدروکلروتیازید تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان در توالت دور بریزید.
هنگام مصرف هیدروکلروتیازید نباید به سرعت از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده یا نشسته به ایستاده تغییر وضعیت دهید. زیرا ممکن است دچار سیاهی رفتن چشم یا احساس غش شوید.

اگر برای مدتی طولانی بایستید، یا در هوای گرم ورزش کنید، این فعالیت ها می تواند موجب سیاهی رفتن چشم و احساس غش شود.
این دارو مشکل شما را کنترل می کند، نه درمان و ممکن است لازم باشد آن را برای مدتی طولانی مصرف کنید. اگر در مورد این دارو سؤالی دارید از پزشکتان بپرسید.