عوارض جانبی و خطرات هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون (نحوه مصرف،پماد و آمپول،عوارض جانبی و خطرات)

هیدروکورتیزون آمپول,پماد هیدروکورتیزون برای خارش واژن,پماد هیدروکورتیزون برای نوزادان,پماد هیدروکورتیزون برای جوش,هیدروکورتیزون استات,پماد هیدروکورتیزون برای واژن,عوارض هیدروکورتیزون,نحوه تزریق آمپول هیدروکورتیزون,عوارض هیدروکورتیزون,آمپول هیدروکورتیزون سدیم سوکسینات,نحوه تزریق هیدروکورتیزون,آمپول هیدروکورتیزون سدیم آلمانی,آمپول هیدروکورتیزون در سرماخوردگی,آمپول هیدروکسی زین,آمپول exicort,پماد هیدروکورتیزون چشمی,پماد برای خارش بیرون واژن,پماد هیدروکورتیزون ۱ درصد,پماد برای خارش واژن,پماد هیدروکورتیزون برای نوزادان,پماد هیدروکورتیزون در بارداری,
قرص هیدروکورتیزون,پماد هیدروکورتیزون برای جوش,پماد هیدروکورتیزون چشمی

هیدروکورتیزون برای درمان جایگزینی هورمونی در نارسایی غده فوق کلیوی استفاده می شود. این دارو همچنین در درمان علامتی بیماری های التهابی مانند بیماری التهابی روده و هموروئید و نیز واکنش های حساسیتی مانند شوک آنافیلاکتیک، آنژیوادم و در جهت سرکوب کردن سیستم ایمنی استفاده می شود. هیدروکورتیزون در هیپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیه، ادم مغزی و شوک نیز موثر است این دارو همچنین جهت تشخیص سندرم کوشینگ و افسردگی آندوژن به کار می رود.

مکانیسم اثر هیدروکورتیزون

این دارو با عبور از غشاء سلولی به گیرنده های خود در سیتوپلاسم متصل شده و کمپلکس دارو-گیرنده وارد هسته سلولی می شود. این کمپلکس با اتصال به نواحی خاصی از DNA موجب تحریک روند رونویسی Mrna و به دنبال آن ساخت آنزیم هایی می گردد که در نهایت مسئول اثرات سیستمیک کورتیکواستروئیدها می باشند. این دارو با جلوگیری از تجمع سلول های التهابی در ناحیه التهاب، مهار فاگوسیتوز و آزاد شدن واسطه های شیمیایی التهاب اثرات ضدالتهابی خود را اعمال می کند.

فارماکوکینتیک

هیدروکورتیزون سریعاً و به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. شکل تزریقی آن نیز از عضله به خوبی جذب می شود. به طور عمده در کبد و مقادیری نیز در کلیه و بافت ها به متابولیت های غیر فعال تبدیل می شود.

موارد منع مصرف

۱.تزریق داخل مفصلی این دارو در مواردی مثل جراحی ترمیمی مفاصل: اختلالات انعقادی خون، شکستگی داخل مفصلی، عفونت اطراف مفصل یا سابقه ابتلاء به آن، برای پوکی استخوان اطراف مفصل به دلایلی غیر آرتریت و مفصل ناپایدار نباید مصرف شود.

۲.این دارو در پیشگیری از سندرم زجر تنفسی نوزادان، در صورت وجود آمنیونیت، عفونت یا تب، عفونت یا هرپس، عدم کفایت جفت و پارگی زودرس غشاء نیز باید مصرف می شود.

هشدارها

استفاده طولانی مدت آن در کودکان می تواند منجر به مهار رشد شود.
به دنبال مصرف این دارو ممکن است آزمون های بررسی عملکرد محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- غده فوق کلیوی دچار اختلال شود.
در افراد مسن و به خصوص خانم های یائسه، شانس ایجاد پوکی استخوان و افزایش فشار خون، بالا می رود.
در صورت نیاز به جراحی و یا درمان اضطراری و نیز مصرف دارو در بیماران دیابتی، باید احتیاط کرد.

عوارض جانبی هیدروکورتیزون

درمان دراز مدت با هیدروکورتیزون بیمار را از جهت ابتلا به بیماری های عفونی مستعد می کند و از طرفی علائم عفونت نیز پنهان می شود. مصرف مقادیر زیاد هیدروکورتیزون می تواند اختلالات روانی را تشدید کند. آب مروارید کاهش یا تاری دید و تکرار ادرار و پرنوشی، قرحه گوارشی، علائم شبه کوشینگ، آکنه، درد در ناحیه سرینی و افزایش فشار خون از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل دارویی هیدروکورتیزون

مصرف همزمان این دارو با ریفامپین، داروهای ضد صرع‌مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین و پریمیدون موجب تسریع متابولیسم هیدروکورتیزون و کاهش اثر دارو می گردند. این دارو ممکن است باعث کاهش اثر داروهای پایین آورنده قند خون و یا داروهای کاهنده فشار خون گردند.

نکات قابل توصیه

برای به حداقل رساندن تحریک گوارشی شکل خوراکی هیدروکورتیزون باید بعد از غذا مصرف شود.
از قطع ناگهانی مصرف دارو بعد از استفاده طولانی( بیش از ۲ هفته) پرهیز شود.
در طول درمان مصرف بایستی محدود شده و مصرف مکمل های حاوی پتاسیم توصیه می شود.
معاینات چشم پزشکی در طول درمان دراز مدت، به طور مرتب باید انجام گیرد.

مقدار مصرف هیدروکورتیزون

خوراکی:
بزرگسالان : در بیماری ادیسون و یا متعاقب برداشتن غده فوق کلیوی به میزان mg/day30-20 در دو مقدار منقسم تجویز می گردد. مقدار بیشتر در هنگام صبح و مقدار کمتر در هنگام عصر مصرف می شود.

کودکان : به منظور جانشین درمانی هورمونی به میزان mg/day30-10 و در مقادیر منقسم تجویز می گردد.

تزریقی: در نارسایی حاد غده فوق کلیه به صورت تزریق داخل وریدی به مقدار ۱۰۰ میلی گرم هر ۸-۶ ساعت همراه با کلرور سدیم ۹/۰ درصد انفوزیون می گردد. در سایر موارد، دارو به صورت تزریق یا انفوزیون آهسته داخل وریدی به میزان ۵۰۰-۱۰۰ میلی گرم ۳ تا ۴ بار در روز با توجه به نیاز بیمار تجویز می گردد.

کودکان : به صورت تزریق آهسته داخل وریدی و به میزان ۲۵ میلی گرم در کودکان کمتر از ۱ سال،‌۵۰ میلی گرم در کودکان ۵-۱ سال و ۱۰۰ میلی گرم در کودکان ۱۲-۶ سال تجویز می گردد.

پماد هیدروکورتیزون

پماد هیدروکورتیزون یکی از داروهای درمانی برای انواع بیماری های پوستی مانند نیش حشرات, اگزما, درماتیت ها, آلرژی, جوش, خارش اندام خارجی تناسلی در زنان و خارش مقعد است. این دارو تورم و خارش و قرمزی ناشی از این بیماری ها را کاهش می دهد.

عوارض جانبی هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون یک داروی کورتیکواستروئید خفیف است. کورتیکواستروئید به استروئیدهایی گفته می‌شود که در بخش قشری غده فوق کلیوی ساخته می‌شوند و به گروه های مختلفی تقسیم می شوند. هیدروکورتیزون نقش های مختلفی از جمله کاهش التهاب، تخفیف واکنش های ایمنی، تاثیر بر متابولیسم و افزایش قند خون در بدن دارند.

امروزه بسیاری از داروهای هیدروکورتیزون در دسترس است و برخی از آن ها را می توان بدون نسخه ی پزشک خریداری کرد, با این حال همیشه توصیه می شود برای استفاده از داروها حتما با پزشک مشورت شود. پماد هیدروکورتیزون را تنها باید بروی پوست استفاده کرد و فقط موضعی می باشد اما نباید آن را بر روی پوست صورت و زیر بغل استفاده کرد مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.

برای استفاده از این دارو, ابتدا دست ها را شسته و خشک نمایید. سپس ناحیه آسیب دیده را تمیز و خشک کنید. در صورتی که از لوسیون و یا فوم هیدروکورتیزون استفاده می کنید, قبل از استفاده, آن را خوب تکان دهید.

حال مقدار کمی از این دارو را به ناحیه ی آسیب دیده اعمال کرده و آن را به آرامی مالش دهید. مقدار مصرف و طول درمان با این دارو بستگی به نوع بیماری دارد.

از استفاده این دارو در چشم, بینی و یا دهان اجتناب کنید و در صورتی که به اشتباه در این ناحیه ها اعمال شد, توصیه می شود آن ناحیه را با مقدار زیادی از آب شستشو داده و در صورتی که سوزش و یا درد مستمری رخ داد, سریعا به پزشک مراجعه شود. همچنین توصیه می شود از این دارو طولانی مدت استفاده نشود و مدتی که پزشک تعیین می کند از این دارو استفاده شود.

عمدتا متابولیسم این دارو در خود پوست صورت می گیرد و به دنبال جذب سیستمیک, در کبد متابولیزه می شود. این نکته حایز اهمیت است که نیمه عمر هیدروکورتیزون آزاد حدود ۳ ساعت می باشد.

همچنین درباره درمان عرق سوز شدن بخوانید

عوارض جانبی پماد هیدروکورتیزون

از عوارض جانبی مصرف پماد هیدروکورتیزون می توان به سوزش, قرمزی, خشکی اشاره کرد. به علاوه ایجاد جوش, رشد غیر معمول مو, برآمدگی مو یا التهاب فولیکول, نازک شدن پوست،تغییر رنگ پوست و علائم کشیدگی پوست ممکن است در اثر مصرف این دارو اتفاق افتد. در صورتی که هر کی از این علائم برای طولانی مدت باقی بماند و یا بدتر شود, باید به پزشک گزارش داده شود.

اگر این دارو توسط پزشک تجویز شده است،توصیه می شود طبق نظر او استفاده شود و مطمئن باشید که منفعت استفاده از آن بیشتر از عوارضش خواهد بود. اغلب افرادی که از این دارو استفاده کرده اند, عوارض جانبی جدی برای آن ها ایجاد نشده است.

در صورتی که ناحیه ی تحت درمان با پماد هیدروکورتیزون, شروع به خونریزی کند, توصیه می شود سریعا به پزشک اطلاع داده شود به خصوص اگر این دارو برای رفع خارش مقعد تجویز شده باشد.

یکی از عوارض جانبی نادر پماد هیدروکورتیزون, ایجاد واکنش های آلرژی جدی در برخی از افراد است. برخی از این واکنش های آلرژیک عبارت است از: جوش, خارش, تورم به خصوص در صورت, گلو و زبان, سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی. در صورت مشاهده ی هر یک از این علائم در فرد, توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه کند.

از دیگر عوارض جانبی این دارو افزایش فشار خون، آکنه، پوکی استخوان، مشکلات گوارشی و سرکوب محور آدرنال – هیپوفیز است.

نکات مورد توجه در استفاده از پماد هیدروکورتیزون

در استفاده از این پماد لازم است که به برخی نکات توجه شود.

در صورت حساسیت به این دارو یا دیگر داروهای کورتیکواستروئید مثال پردنیزون، تریامسینولون و هر گونه آلرژی, فرد قبل از استفاده از آن باید این مسئله را به پزشک اطلاع دهد.
در صورتی که فرد تحت درمان با این دارو, دارای بیماری های دیگری می باشد, قبل استفاده از این دارو, این مسئله را باید به پزشک اطلاع دهد.
در صورتی که این پماد برای درمان خارش اندام خارجی دستگاه تناسلی زنان تجویز شود, اگر فرد دچار ترشحات واژینال است, قبل از استفاده از این دارو, این مسئله را باید به پزشک اطلاع دهد.
از اعمال این دارو در ناحیه ی که دچار زخم و عفونت است, اجتناب کنید چرا که ممکن است عفونت ها بدتر شود. به علاوه در صورت مشاهده قرمزی, تورم و التهاب پوستی, سریعا به پزشک مراجعه شود.
کودکان ممکن است به این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند بنابراین توصیه می شود در استفاده از این دارو برای کودکان مراقبت ها و توجهات لازم به عمل آید.
در صورتی که این دارو در دوران بارداری, مورد نیاز و ضروری است باید تحت نظر پزشک استفاده شود.
تا امروز مشخص نشده است که  استفاده موضعی از این دارو در دوران شیردهی, این دارو به شیر مادر منتقل می شود. اما مصرف خوراکی این دارو بر روی شیر مادر تاثیر می گذارد. به همین دلیل به مادران شیرده توصیه می شود قبل استفاده از این دارو, با پزشک مشورت کنند.

با توجه به عوارض جانبی و نکات مورد توجه در مورد پماد هیدروکورتیزون, توصیه می شود از مصرف خودسرانه ی این دارو اجتناب شود و در صورت تجویز این دارو توسط پزشک, به مدت تعیین شده از آن استفاده شود.