واکسن کودکان

لیست واکسن هایی که کودکان نیاز دارند

شورای ایمن سازی (ACIP)، آکادمی اطفال و آکادمی پزشک خانواده آمریکا، به صورت یکپارچه یک برنامه خاص ایمن سازی را برای کودکان توصیه می کنند. انجام واکسیناسیون برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی یا موارد خفیف آن ها از زمان بدو تولد تا 18 سالگی انجام می شود.

برنامه ایمن سازی حتی برای نوزادان زودرس باید مانند نوزادان عادی انجام شود؛ اما گاهی ممکن است واکسن هپاتیت Bبا تاخیر تزریق شود.

بعضی از واکسن ها بیش از یک دوز و در فواصل مختلف باید دریافت شوند. همچنین اگر یک دوز واکسن برای کودک شما تزریق نشد نیازی به تجدید دوره واکسیناسیون نیست و باید ایمن سازی در اسرع وقت انجام شود.

ایمن سازی پیشنهادی برای کودکان زیر 11 سال شامل موارد زیر است:

آبله مرغان (واریسلا)

تزریق این واکسن می تواند کودک را در برابر بیماری آبله مرغان محافظت کند.

چه کسانی می توانند این واکسن را دریافت کنند؟

این واکسن در دو مرحله برای کودکان 12 ماهه و بالاتر که مبتلا به بیماری آبله مرغان نشده اند، تزریق می شود. زمان تزریق این واکسن، یک دوز در 12 تا 15 ماهگی و یک دوز در 4 تا 6 سالگی است.

این واکسن را می توان با واکسن MMR به صورت همزمان تزریق کرد. همچنین این واکسن می تواند با واکسن های سرخک، سرخجه و اوریون به صورت ترکیبی تزریق شود.

واکسن سه گانه

این واکسن کودک را در برار سه بیماری دیفتری، کزاز و سیاه سرفه محافظت می کند.

چه کسانی باید این واکسن را دریافت کنند؟

تزریق این واکسن برای تمام کودکان 5 مرحله ای است که در2 ماهگی، 4 ماهگی، 6ماهگی، 18 ماهگی و 6 سالگی تزریق می شود.

واکسن آنفولانزا

این واکسن کودک را در برابر بیماری آنفولانزا محافظت می کند. ویروس آنفولانزا همیشه در­حال تغییر است؛ به همین دلیل در هر سال واکسن آنفولانزا به روز می شود.

چه کسانی باید این واکسن را دریافت کنند؟

همه کودکان 6 ماهه و بالاتر هر ساله باید این واکسن را دریافت کنند. نوزادان کوچکتر از 9 ماه ممکن است با توجه به زمان واکسیناسیون، نیاز داشته باشند دو مرحله از این واکسن را دریافت کنند. کودکان سالم 2 ساله یا بالاتر می توانند از واکسن هایی که به شکل اسپری هستند، به جای تزریق واکسن، استفاده کنند. ایمن سازی در هر دو حالت اسپری و تزریقی به مدت یک سال تاثیر دارد.

هموفیلوس آنفولانزا نوع b(Hib)

این باکتری می تواند باعث ایجاد عفونت ریه (پنومونی)، آسیب به مغز (مننژیت)، آسیب به پوست و استخوان و دیگر بیماری های جدی در کودکان شود. این واکسن کودک را در مقابل این بیماری محافظت خواهد کرد ولی در مقابل آنفولانزای ویروسی محافظتی ایجاد نمی کند.

همه ی کودکان نیاز دارند سه یا چهار دوز این واکسن را دریافت کنند؛ واکسیناسیون از 2 ماهگی آغاز شده و در 15 ماهگی پایان می یابد. کودکان بالای 5 سال با شرایط خاص ممکن است نیاز به دریافت این واکسن داشته باشند.

هپاتیت A

همه ی کودکان در یک سالگی نیاز دارند دو دوز از این واکسن را با فاصله 6 ماه دریافت کنند. در آمریکا پیشنهاد شده است: افرادی که کودکی را از کشورهایی که این بیماری در آن جا شیوع بالاتری دارد، می پذیرند (کودکانی که زیر 60 روز سن دارند) لازم است دو دوز از این واکسن را دریافت کنند.

هپاتیت B

هر کودک نیاز دارد 3 دوز از این واکسن را دریافت کند. اولین دوز واکسن بلافاصله بعد از تولد در بیمارستان به نوزاد تزریق می شود. دوزهای بعدی این واکسن در فاصله 2 تا 6 ماهگی تزریق می شود.

واکسن MMR

این واکسن می تواند در برابر ویروس های سرخک، سرخجه و اوریون مصونیت ایجاد کند. دو دوز برای همه کودکان تزریق می شود. در ایران مرحله اول این واکسن در 12 ماهگی و مرحله بعدی تزریق این واکسن در 18 ماهگی انجام می شود.

واکسن دیگری در کشور آمریکا وجود دارد که علاوه بر سرخک، سرخجه و اوریون یک جزء واکسن آبله مرغان نیز دارد (MMRB). این واکسن می تواند در کودکان 12 ماهه تا 12 ساله تزریق شود.

عفونت پنوموکوکی

این واکسن به نام PCV13، یا Prevnar 13 می تواند در مقابل باکتری هایی که باعث ایجاد مننژیت، عفونت خونی و عفونت گوش می شوند، محافظت ایجاد کند. همه کودکان باید 4 مرحله از این واکسن را دریافت کنند؛ که در 2 ماهگی، 4 ماهگی، 6 ماهگی و 12 تا 15 ماهگی تزریق می شود.

واکسن پولیو (فلج اطفال)

این واکسن می تواند کودک را در مقابل فلج اطفال مصون کند. همه کودکان باید 4 مرحله از این واکسن را دریافت کنند که در ایران این واکسیناسیون در بدو تولد، 2 ماهگی، 4 ماهگی، 6 ماهگی، 18 ماهگی و 6 سالگی انجام می شود.

روتا ویروس ها

این واکسن می تواند در مقابل عفونت های روتاویروسی که باعث ایجاد اسهال شدید می شود، محافظت ایجاد کند.

سه دوز از این واکسن برای همه کودکان تزریق می شود که 2 ماهگی، 4 ماهگی و 6 ماهگی سنین تزریق این واکسن هستند. نوع خوراکی این واکسن را می توان به جای تزریقی آن بکار برد. بدون دریافت این واکسن کودکان ممکن است در سنین 5 سالگی به این عفونت مبتلا شوند.

دیگر واکسن ها

اگر کودک شما به خاطر شرایطی که دارد در معرض خطر بیشتری نسبت به دیگر کودکان باشد، ممکن است پزشک واکسن های دیگری را برای او پیشنهاد کند. که می تواند شامل:

واکسن مننگوکوک

این واکسن می تواند در مقابل باکتری هایی که باعث ایجاد مننژیت و عفونت خونی می شوند، مصونیت ایجاد کند.

کودکانی که نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتری هستند باید دو دوز از این واکسن را دریافت کنند. کودکان که مشکلات و ضعف سیستم ایمنی دارند، کودکانی که طحال آن ها دچار مشکل است یا آسیب دیده، کودکانی که در کشوری زندگی می کنند که این بیماری در آن شایع است یا قصد مسافرت به کشورهایی را دارند که این بیماری در آن ها شایع است از جمله مواردی هستند که لازم است این واکسن را دریافت کنند. کودکانی که در معرض خطر هستند باید ایمن سازی با این واکسن را با تکرار آن چند سال بعد از تزریق اولین واکسن تقویت کنند.

پنوموکوک پلی ساکاریدی

تزریق این واکسن لزوما خطر ابتلا کودک به عفونت پنوموکوکی را کاهش نمی دهد اما می تواند از بعضی از عوارض جدی پنومونی مانند عفونت خونی پیشگیری کند.

کودکان دوساله و بالاتر که دارای بیماری های مزمن خاص مانند دیابت یا مشکلات قلبی هستند باید در دوسالگی یا سنین پایین تر، این واکسن را دریافت کنند.

واکسن های ترکیبی

واکسن های ترکیبی اغلب، به خاطر کاهش دفعات تزریق، نسبت به واکسن های جداگانه ترجیح داده می شوند.

Comvax: آنفولانزا نوع b و هپاتیت B

Kinrix: دیفتری، کزاز و فلج اطفال

MenHibrix: مننگوکوک، هموفیلیوس آنفولانزای نوع B

Pediarix: دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت B و فلج اطفال

Pentacel: دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، فلج اطفال و هموفیلیوس آنفولانزای نوع B

TriHIBit: دیفتری، کزاز، سیاه سرفه و هموفیلیوس آنفولانزای نوع B

سوابق ایمن سازی را به خوبی نگهداری کنید

سوابق ایمن سازی را به همراه واکنش هایی که به واکسن نشان داده شده به خوبی نگهداری کنید.

هنگامی که شما فرزند خود را در مهد کودک یا مدرسه ثبت نام می کنید، نیاز است که مدارک مربوط به ایمن سازی او را به این مراکز ارائه دهید. همچنین ممکن است کودک شما در مراحل دیگر زندگی خود مانند دانشگاه، کار یا مسافرت به کشورهای دیگر به این مدارک نیاز داشته باشد.

برنامه های ایمن سازی کودک خود را در تقویم یادداشت کنید. تاریخ ایمن سازی کودک شما نیز باید در مطب یا مرکز بهداشتی درمانی ثبت شود. مدارک مربوط به ایمن سازی را به خوبی نگهداری کنید و هرگز آن را دور نیندازید. این مدرک یکی از مدارک مهم بهداشتی و سلامتی فرزند شماست.

سلامت ایمن سازی

اگر در مورد انجام واکسیناسیون هنگامی که کودک شما بیمار است یا سرما خورده نگران هستید در این زمینه با کارشناسان بهداشتی یا پزشکان مشورت کنید. در بسیاری از موارد انجام واکسیناسیون در صورت ابتلا به بیماری خفیف مشکلی ایجاد نمی کند. همچنین تزریق واکسن های ترکیبی نیز مشکلی را برای کودک ایجاد نمی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *